Najnowsze Wyniki/Kalendarz
David Bellego na prowadzeniu WP SportoweFakty / Kevin Sarlat / David Bellego na prowadzeniu

Liga francuska wzbogaciła się o nowy zespół, ale są też niestety złe wieści

Wojciech Ogonowski
Wojciech Ogonowski
W 2017 roku powiało optymizmem z Francji, gdzie wystartowała liga żużlowa. Lada moment ruszy nowy sezon, z nową drużyną z Morizes, ale na tym kończą się pozytywne informacje. Niestety są też niepokojące doniesienia.

Z ligi wycofali się aktualni mistrzowie, czyli drużyna z Macon. Oficjalny powód nie jest znany, ale jak powszechnie wiadomo, jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. - Macon zwykle organizowało tylko jedne zawody w sezonie, które gromadziły ok. 700 widzów. Teraz doszła liga, na którą przychodziło 100, może 200 osób, nie więcej. Finansowo to się nie opłacało. Poza tym ten tor jest oddalony jakieś 500 kilometrów od pozostałych - tłumaczy nam Kevin Sarlat, francuski dziennikarz.

Zachowany więc zostanie status quo jeśli idzie o liczbę drużyn. W lidze znowu pojadą cztery zespoły. Poza Morizes, będą to Marmande, Lamothe-Landerron i La Reole. Niestety większość klubów zmaga się z jakimiś problemami.

Morizes zgłosiło się do ligi, ale na razie nie ma toru. Klub posiada obiekt, na którym organizowane są jedynie zawody long tracka. - Wewnątrz tego toru jest boisko do piłki nożnej. Być może to właśnie tam powstanie tor, ponieważ piłkarze mają zostać przeniesieni na inny obiekt. Może być też tak, że tor zostanie zbudowany wewnątrz tego obiektu, z wykorzystaniem drugiego łuku toru do long tracka. Decyzja jeszcze nie zapadła. Według planów, Morizes domowe mecze ma odjechać dopiero pod koniec sezonu - tłumaczy Kevin Sarlat.

Niemały problem ma La Reole. Ulewne deszcze spowodowały, że tor ostatnio znalazł się metr pod wodą! Ciężko ocenić, kiedy ten obiekt będzie gotowy do organizowania zawodów. Tor powstał rok temu i zbudowano go wewnątrz obiektu do long tracka. Niestety przy układaniu go popełniono błąd w sztuce, przez co jest strasznie dziurawy i ciężki do jazdy.

Obiekt w La Reole po ulewach:

Do niedawna nie przelewało się w Lamothe-Landerron, ale zespół ten jako jedyny posiada w swojej kadrze obcokrajowców. Mimo chwilowej niepewności, wiadomo już, że klub znowu zorganizuje turniej z międzynarodową obsadą (we wtorek popołudniu zostało to oficjalnie potwierdzone), co od kilkunastu lat stało się już tradycją. Często uczestnikami tych zawodów są żużlowcy z Polski.

2018 rok miał być ważny dla francuskiego żużla. Niestety złe zarządzanie i splot różnych wydarzeń może sprawić, że mimo niezłego startu ligi, francuski speedway nie zrobi kroku naprzód. Starty w rodzimych rozgrywkach na razie odpuścił najlepszy francuski żużlowiec, czyli David Bellego. Również Adam Ellis, który urodził i wychował się w tym kraju, nie związał się kontraktem z żadnym zespołem.

Warto wspomnieć, że niedawno zrodził się pomysł zorganizowania Grand Prix Francji, na wybudowanym niedaleko Paryża stadionie dla rugbystów w Nanterre. We francuskiej federacji są osoby, które rozglądają się za sponsorami na organizację tych zawodów w 2019 roku, ale na tę chwilę szanse na to są tylko iluzoryczne. Ciężko ocenić jak może to wyglądać w kolejnych latach, bo poza pomysłem, nic konkretnego w tym temacie na razie się nie wydarzyło.

Francuscy kibice, spragnieni międzynarodowej rywalizacji, w tym roku będą mogli wybrać się do Macon. Jedynym zaplanowanym turniejem na tym obiekcie jest półfinał Drużynowych Mistrzostw Europy Juniorów.

Składy francuskich zespołów:

Morizes:
1. Stephane Tresarrieu
2. Julien Cayre
3. Gaetan Stella
4. Anthony Chauffour
5. Richard De Biasi
6. Steven Labouyrie
7. Jerome Lespinasse
Menedżer: Jeremy Labouyrie

Lamothe-Landerron:
1. Kenneth Kruse Hansen (Dania)
2. Nicolas Vincentin (Włochy)
3. Gabriel Dubernad
4. Xavier Muratet
5. Thomas Valladon
6. Maeron Hermes
7. Steven Goret
Menedżer: Christophe Goret

Marmande:
1. Dimitri Berge
2. John Bernard
3. Baptiste Comblon
4. Guillaume Comblon
5. Kevin Hahn
6. Florent Comparin
7. brak potwierdzenia

La Reole:
1. Mathieu Tresarrieu
2. Jordan Dubernard
3. Enzo Dubernard
4. Jeremy Dupuy
5. Joris Georges
6. Kevin Elliau
7. brak potwierdzenia

Terminarz ligi francuskiej:

17 lutego:
Marmande - La Reole
Marmande - Lamothe-Landerron

11 marca:
Lamothe-Landerron - La Reole
Lamothe-Landerron - Morizes

18 marca:
Lamothe-Landerron - Marmande

24 marca:
La Reole - Lamothe Landerron

31 marca:
Marmande - Morizes

14 kwietnia:
La Reole - Morizes
La Reole - Marmande

8 września:
Morizes - La Reole

Na razie bez terminu:
Morizes - Lamothe-Landerron
Morizes - Marmande

ZOBACZ WIDEO Kim Jason Doyle będzie za 20 lat? Prawdopodobnie najgrubszym facetem jakiego widzieliścieTAURON dziękuje za kibicowanie podczas cyklu Speedway Euro Championship

Czy śledzisz wyniki zawodów żużlowych we Francji?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (3):

 • sympatyk żu-żla Zgłoś
  Daleko i blisko 500 km stadion oddalony .Przecież w naszym kraju też między klubami stadionami są duże odległości.Rosji latają samolotami jeszcze mają dalej.Frekwencja na stadionie ma
  Czytaj całość
  dużo do życzenia .Trzeba się reklamować nie siedzieć założonymi rękoma .Kasa sama nie przyjdzie.
  • Artysta_KombinATor Zgłoś
   Bardzo szkoda że drużyna z Macon ,że się wycofała, byłem na tym stadionie i co bardzo ciekawe ale ten stadion wygląda dość nowocześnie jak na stadion w zachodniej europie.Wiadomo
   Czytaj całość
   trawiaste nasypy w formie trybun ale zadbane,park maszyn i wieżyczka sędziowska wyglądają na dość nowe .Ciekawe jak prezentują sie inne obiekty we Francji?Może ktoś ma wiedzę na ten temat?
   • yes Zgłoś
    Coś się dzieje, jednak słabo widać - i nie chodzi o odległość Polska-Francja :)

    Komentarze (3)

    ×
    PRZEJDŹ NA WP.PL