Najnowsze Wyniki/Kalendarz
reprezentacja Polski w piłce ręcznej WP SportoweFakty / Michał Domnik / Na zdjęciu: reprezentacja Polski w piłce ręcznej

Marcin Górczyński: Powrót do zaścianka. Koszmarny rok polskiej piłki ręcznej (komentarz)

Marcin Górczyński
Marcin Górczyński
Jest źle. Bardzo źle. Polskie reprezentacje nie wygrały w 2018 roku ani jednego spotkania o stawkę z mocnym rywalem. Piłka ręczna jest w opłakanym stanie. I nie widać symptomów poprawy.

Statystyki są zatrważające. Polacy pokonali tylko Cypryjczyków i Kosowian, panie poradziły sobie jedynie z Włoszkami i Słowaczkami. To ubodzy krewni poważnych drużyn.

Styczniowe trzęsienie ziemi zainicjowało lawinę. Remis szczypiornistów z Portugalczykami to nie klęska, ale w konsekwencji odpadli już w przedbiegach i po raz pierwszy od 2005 roku obok nosa przejdą im MŚ. Bo wcześniej za mało nawrzucali słabeuszom. Dziewięć miesięcy później największa kompromitacja ostatnich lat. Irracjonalna eliminacyjna porażka z Izraelem, groźba braku awansu na ME 2020 i spadku w otchłań europejskiej piłki ręcznej. Na długie lata. 

Honor mogły uratować tylko szczypiornistki. Nie wyszły z mocnej grupy ME 2018, walczyły jak lwice ze Szwedkami, byle tylko przedłużyć szanse na awans. Tak czy inaczej, w ich przypadku rzeczywistość także jest smutna. Wysokie porażki w eliminacjach z Czarnogórą, bezradność z Dunkami i Serbkami, zaledwie jeden zacięty mecz na koniec ME. Owszem, wygrane w sparingach z potęgami ładnie wyglądają, poszły w świat, ale znaczą tyle, co zeszłoroczny śnieg. 

Jak w ogóle wierzyć w poprawę, skoro przypuszczalnie niedługo odejdą najbardziej doświadczone kadrowiczki, a następczyń nie widać? Jedna z tych rutynowanych - Kinga Grzyb - zagrała ostatni raz z orzełkiem na piersi. Wkrótce może dojść do takiego tąpnięcia jak u mężczyzn, gdy po latach sukcesów powstała nie wyrwa, nie luka pokoleniowa, a czarna dziura wielkości leja po bombie. Pewnie zaraz okaże się, że dwa czwarte miejsca pań na mistrzostwach świata były niewytłumaczalnym fenomenem, który wybielił obraz kobiecej piłki ręcznej.

ZOBACZ WIDEO Kubica popełnił duży błąd? Włodzimierz Zientarski: Wszyscy na tym ucierpieli

Co gorsze, tak naprawdę perspektyw brak. Trudno, żeby krytykowany zewsząd związek nie zorientował się, jak bardzo zostaliśmy w tyle, skoro juniorzy i młodzieżowcy zbierają po głowie. Ci drudzy byli ostatni w Europie. Dwa lata młodsi juniorzy w drodze po przedostatnie miejsce przegrali nawet z Izraelem. Nie minimalnie. Wynik 20:30 to blamaż kadry, która ma dostarczyć reprezentantów może już na MŚ 2023 organizowane razem ze Szwecją. W konsekwencji rocznik 2002 - pierwszy produkt reklamowanych przez ZPRP ośrodków szkolenia - musi przebijać się przez europejską drugą linię, a raczej może ugrząźć w nim na dobre.

Po tamtych wynikach usłyszałem: - Tak musiało być. Nie spodziewaliśmy się niczego innego, to nasze miejsce w Europie. Albo: - Mamy za mało piłkarzy ręcznych, nie jesteśmy Danią, Francją czy Niemcami. Trudno wyszukać talenty w takim gronie. Ciekawe, co na to powiedzą mistrzowie Europy juniorów, Słoweńcy, gdzie zarejestrowanych szczypiornistów jest jakieś trzy razy mniej niż Polsce, stale robiący postępy Portugalczycy, Białorusini czy Islandczycy, wybierający raptem z 300 tys. populacji. 

Reprezentacyjna piłka ręczna znów jest schorowana. I wygląda na to, że nikt nie wie, jak ją uzdrowić.

Czy 2018 rok był fatalny w polskiej piłce ręcznej?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (8):

 • Montana Zgłoś
  Sytuacja w Ręcznej jest tragiczna, i to wszystko na 100- lecie naszej dyscypliny w Polsce. W ZPRP pewnie dalej świętują obchody, i dalej będą udawać że wszystko jest w porządku.
  Czytaj całość
  Czas rozwalić ten beton.
  • darek pe Zgłoś
   Jak wielu z tego fantastycznego pokolenia zostanie przy sporcie i zajmie sie szkoleniem - to bedzie nadzieja, ze sie za jakis czas podniesiemy. Musimy!
   • hbll Zgłoś
    Masowość uprawiania dyscypliny - u nas piłka ręczna to nisza, więc i tak fakt, że jedziemy na duży turniej to sukces. Nie ma szkolenia, nie ma zawodników i zawodniczek. Nie chodzi o
    Czytaj całość
    wysoki poziom szkolenia, a o brak jakiegokolwiek szkolenia. Chodzi o ilość młodych piłkarzy ręcznych w takim Poznaniu czy Wrocławiu, albo o czarne plamy na mapach ośrodków piłki ręcznej.Druga sprawa to poziom szkolenia. Nawet jeśli nie ma tej masowości, to to nasze szkolenie jest słabe, nawet w tych najlepiej szkolących ośrodkach. Patrzę na Słoweńców i tam prawie wszyscy ważniejsi gracze ostatnich lat pochodzą z 3-4 ośrodków. Im nie potrzeba 100 tyś piłkarzy ręcznych, bo wystarczy najwyraźniej, że w tych 3,4 czy nawet 5 miastach mają dobry system selekcji i szkolenia.Dawno już jednak straciłem wiarę w to, że obecny związek jest w stanie coś zmienić. Co gorsza - tak jak młodzież nie garnie się do piłki ręcznej, tak byli zawodnicy, czasem idole nie garną się do zmieniania naszej piłki ręcznej, a jedynie wolą płynąć z falą....
    Wszystkie komentarze (8)

    Komentarze (8)

    ×
    PRZEJDŹ NA WP.PL