Najnowsze Wyniki/Kalendarz

Wychowankowie wywalczyli dla Startu "pudło"

Mateusz Klejborowski
Mateusz Klejborowski
Start Gniezno to jeden z niewielu klubów w Polsce, który konsekwentnie stawia na swoich wychowanków. W tym roku nie było meczu, żeby Leon Kujawski nie posłał do boju przynajmniej dwóch miejscowych zawodników. W rundzie finałowej, kiedy ważyły się losy awansu, w składzie Startu występowało aż pięciu gnieźnian!

Przez większą część sezonu kadra Startu Gniezno liczyła czternastu zawodników. Siedmiu seniorów i tyleż samo młodzieżowców. Na uwagę zasługuje, że ośmiu zawodników z tego grona stanowili wychowankowie klubu z ul. Wrzesińskiej 25. Natomiast w trakcie rozgrywek do zespołu dołączył kolejny gnieźnianin - Adrian Gała, które szczęśliwie przebrnął przez egzamin na certyfikat żużlowy. W tym momencie w piętnastoosobowej kadrze Startu znajdowało się aż dziewięciu miejscowych zawodników!

Z tego grona pięciu (Krzysztof i Mirosław Jabłońscy, Adrian i Kacper Gomólscy, Oskar Fajfer) regularnie występowało w lidze, natomiast jeden - Marcin Wawrzyniak - z piastowskim orłem na plastronie zaprezentował się dwukrotnie.

W tym sezonie swojej szansy nie otrzymali jedynie: Wojciech Lisiecki (debiutował rok temu), Maciej Fajfer (w trakcie rozgrywek został wypożyczony do Kolejarza Rawicz) i wspomniany Gała, który ma dopiero 15 lat.

IMG_5995%20copy.jpg
Skład Startu Gniezno na ostatni mecz w sezonie - w Gdańsku


Na uwagę zasługuje, że na 941 punktów zdobytych przez wszystkich startowców, blisko połowa (455) była udziałem wychowanków klubu. Spośród miejscowych żużlowców zdecydowanie najwięcej punktów wywalczył starszy z braci Jabłońskich - 193, który okazał się także najskuteczniejszym zawodnikiem z całej kadry Startu. Ponadto dodajmy, że M. Jabłoński zdobył 100 punktów, K. Gomólski - 83, A. Gomólski - 66, O. Fajfer - 11, a Wawrzyniak - 2.

Mecze Startu w sezonie 2010 (w nawiasie liczba wychowanków):

Runda zasadnicza:
Gniezno - Gdańsk (3)
Daugavpils - Gniezno (3)
Gniezno - Rybnik (5)
Poznań - Gniezno (4)
Grudziądz - Gniezno (2)
Gniezno - Miszkolc (3)
Rzeszów - Gniezno (2)
Gniezno - Rzeszów (4)
Miszkolc - Gniezno (3)
Gniezno - Grudziądz (4)
Gniezno - Poznań (3)
Rybnik - Gniezno (3)
Gniezno - Daugavpils (4)
Gdańsk - Gniezno (5)
Runda finałowa:
Rzeszów - Gniezno (4)
Gniezno - Gdańsk (4)
Gniezno - Daugavpils (4)
Daugavpils - Gniezno (5)
Gniezno - Rzeszów (5)
Gdańsk - Gniezno (5)

Jak widać najwięcej wychowanków klubu występowało w najważniejszych spotkaniach sezonu, kiedy ważyły się losy awansu i miejsca w barażach. W trzech ostatnich meczach Leon Kujawski regularnie posyłał do boju aż pięciu miejscowych żużlowców! Wtedy skład uzupełniali Szwed Peter Ljung i Michał Szczepaniak, którzy ponadto wystąpili też w większości tegorocznych spotkań (Szczepaniak we wszystkich).

W tabeli na koniec sezonu gnieźnianie zostali sklasyfikowani na trzecim miejscu, za Marmą Hadykówką Rzeszów i Lotosem Wybrzeże Gdańsk, a przed Lokomotivem Daugavpils.

na Facebooku.

Komentarze (16):

 • prawdziwy kibic startu Zgłoś
  dziwne...na zdjeciu wyglada jakby byla conajwyzej wiosna...jak nie jesien:)slonca zero,a jeden z zawodnikow ma okulary.czyzby mial cos na sumieniu,ze sie za nimi ukrywa...pytanie to pozostaje
  Czytaj całość
  bez(?)odpowiedzi do dnia dzisiejszego...dla coraz mniejszej grupy pojedynczych"kibicow"-zwolennikow pewnego"zuzlowca",ktorym prawde przeslania najwyzsza srednia w druzynie wykrecona z prawie trudnymi rywalami w prawie waznych meczach:)
  • StalG Zgłoś
   No, ale turniej o Koronę Bolesława Chrobrego pokazal, że mozna do was sciagnac swietnych jezdzcow. Ale na razie warto postawic na swoich, a ew. w E-lidze dokupic 2 solidnych kolarzy. Jak
   Czytaj całość
   kibic St powiedzial, potrzeba wam jednego solidnego lidera i tak:1.K.Jablonski 2.M.Jablonski 3.M.Szczepaniak 4.A.Gomólski 5.A/G Laguta 6.O.Fajfer 7.K.Gomolski (oby zostal - bo slyszalem,ze go falubazy chca podkupic.. ) i z 5 wychowankami walczycie o min. 2 miejsce, ktore bedzie oznaczalo awans. Pozdrawiam.
   • do kibic stali Zgłoś
    Start jest klubem pierwszoligowym. Nie ma u nas pieniędzy ani sponsorów na e-ligę. W trakcie sezonu kilku dzieciaków miało jakieś marzenia o e-lidze i tylko ktoś na twoim poziomie
    Czytaj całość
    intelektualnym robił z tego problem. Pod koniec sezonu pojawiły się szanse na baraż i chcieliśmy z niej skorzystać. Nie udało się i trudno ale tragedii nie ma. My przynajmniej nie wypisujemy bredni o super stadionie, Hampelu, Nickim i DMP tak jak ty.
    Wszystkie komentarze (16)

    Komentarze (16)

     Wszystkie komentarze (16)
     PRZEJDŹ NA WP.PL