WP SportoweFakty

Najnowsze Wyniki/Kalendarz
WP SportoweFakty / Na zdjęciu: Adam Bielecki

Garstka internautów wywołała burzę pod postem wrzuconym przez Adama Bieleckiego

Marek Bobakowski
Marek Bobakowski
Czołowy polski himalaista pokazał zdjęcie koszulki z napisem "Sport przeciw homofobii". Zdecydowana większość komentujących poparła sportowca, znaleźli się jednak i tacy, którzy zaczęli obrzucać się błotem.

Kilka tygodni temu Zofia Noceti-Klepacka zamieściła w mediach społecznościowych kilka wpisów, w których wyraziła swój sprzeciw LGBT (to środowiska skupiające osoby należące do mniejszości seksualnych). Jej wyraziste poglądy spotkały się z bardzo dużym odzewem internautów (więcej przeczytasz tutaj >>). Część kibiców poparła sportsmenkę, część skrytykowała ją głównie za to, że nie powinna wyrażać publicznie swoich poglądów w tak delikatnej sprawie. Rozpętała się burza.

W sprawie wypowiedział się nawet Polski Związek Żeglarski. - Jeśli zawodnicy występują w mediach społecznościowych jako osoby prywatne, nie mamy wpływu na to, co zamieszczają - powiedział w rozmowie z WP SportoweFakty prezes tego związku, Tomasz Chamera (tutaj cała wypowiedź >>).

Kolejnym sportowcem, który "wypowiedział się" w temacie homofobii jest Adam Bielecki. Nasz czołowy himalaista tuż przed wylotem na wyprawę podczas której chce poprowadzić nową drogę na północno-zachodniej ścianie Annapurny (8091 m n.p.m.) zamieścił na FB takie zdjęcie:

"Sport przeciw homofobii" - Bielecki wyraźnie opowiedział się po jednej ze stron konfliktu, który od jakiegoś czasu wzbudza w Polsce tak wielkie kontrowersje. Zresztą, widać to również po wpisach pod zdjęciem polskiego sportowca.

ZOBACZ WIDEO Małgorzata Sulikowska: W głowę się pukamy. Budzi to we mnie wściekłość

Większość wyraża poparcie dla jego gestu, ale są również takie, które wywołały długą i nie zawsze toczoną w kulturalny sposób dyskusję.

  • "Zależy co się rozumie przez homofobię, bo dzisiaj za odmienne zdanie na temat adopcji dzieci przez homoseksualistów otrzymuje się minimum miano homofoba, jeśli nie faszysty"
  • "Fajnie, ale idź wygłaszać swoje mądrości tam, gdzie ludzie będą chcieli ciebie słuchać"
  • "Moda na tolerancję stała się swego rodzaju terrorem że strony tych środowisk i osób które ślepo bez żadnej wiedzy temu poklaskuja. Nauczymy się myśleć, nie lapmy wszystkiego co nam narzucają" 

To tylko kilka komentarzy (zachowaliśmy oryginalną pisownię) i to tych pozbawionych wulgaryzmów. To smutne zwłaszcza że większości internautów udało się zachować klasę.

Czytaj także: Dwie możliwe przyczyny śmierci Nardiego i Ballarda. Pęknięcie liny albo wychłodzenie

Swoim gestem Bielecki dołączył do grupy sportowców, którzy postanowili publicznie wyrazić swoje poglądy polityczne, społeczne czy światopoglądowe. Przypomnijmy, że na przykład idea olimpizmu stara się dbać o to, aby podczas igrzysk olimpijskich nie dochodziło do tego, aby sportowcy wypowiadali się w tych tematach. Mimo to dochodzi.

Szymon Kołecki podczas IO w Pekinie w 2008 roku postanowił ogolić głowę na łyso i w ten sposób stanąć w obronie Tybetu, gdzie doszło do powstania mnichów przeciw Chinom. Opowiadał o tym w rozmowie z Michałem Kołodziejczykiem (cały wywiad tutaj >>).

Czy Twoim zdaniem sportowcy powinni wypowiadać się publicznie na tematu polityczne czy światopoglądowe?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (12):

    Pokaż więcej komentarzy (9)
    PRZEJDŹ NA WP.PL