Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Adam Bielecki WP SportoweFakty / Na zdjęciu: Adam Bielecki

Garstka internautów wywołała burzę pod postem wrzuconym przez Adama Bieleckiego

Marek Bobakowski
Marek Bobakowski
Czołowy polski himalaista pokazał zdjęcie koszulki z napisem "Sport przeciw homofobii". Zdecydowana większość komentujących poparła sportowca, znaleźli się jednak i tacy, którzy zaczęli obrzucać się błotem.

Kilka tygodni temu Zofia Noceti-Klepacka zamieściła w mediach społecznościowych kilka wpisów, w których wyraziła swój sprzeciw LGBT (to środowiska skupiające osoby należące do mniejszości seksualnych). Jej wyraziste poglądy spotkały się z bardzo dużym odzewem internautów (więcej przeczytasz tutaj >>). Część kibiców poparła sportsmenkę, część skrytykowała ją głównie za to, że nie powinna wyrażać publicznie swoich poglądów w tak delikatnej sprawie. Rozpętała się burza.

W sprawie wypowiedział się nawet Polski Związek Żeglarski. - Jeśli zawodnicy występują w mediach społecznościowych jako osoby prywatne, nie mamy wpływu na to, co zamieszczają - powiedział w rozmowie z WP SportoweFakty prezes tego związku, Tomasz Chamera (tutaj cała wypowiedź >>).

Kolejnym sportowcem, który "wypowiedział się" w temacie homofobii jest Adam Bielecki. Nasz czołowy himalaista tuż przed wylotem na wyprawę podczas której chce poprowadzić nową drogę na północno-zachodniej ścianie Annapurny (8091 m n.p.m.) zamieścił na FB takie zdjęcie:

"Sport przeciw homofobii" - Bielecki wyraźnie opowiedział się po jednej ze stron konfliktu, który od jakiegoś czasu wzbudza w Polsce tak wielkie kontrowersje. Zresztą, widać to również po wpisach pod zdjęciem polskiego sportowca.

ZOBACZ WIDEO Małgorzata Sulikowska: W głowę się pukamy. Budzi to we mnie wściekłość

Większość wyraża poparcie dla jego gestu, ale są również takie, które wywołały długą i nie zawsze toczoną w kulturalny sposób dyskusję.

 • "Zależy co się rozumie przez homofobię, bo dzisiaj za odmienne zdanie na temat adopcji dzieci przez homoseksualistów otrzymuje się minimum miano homofoba, jeśli nie faszysty"
 • "Fajnie, ale idź wygłaszać swoje mądrości tam, gdzie ludzie będą chcieli ciebie słuchać"
 • "Moda na tolerancję stała się swego rodzaju terrorem że strony tych środowisk i osób które ślepo bez żadnej wiedzy temu poklaskuja. Nauczymy się myśleć, nie lapmy wszystkiego co nam narzucają" 

To tylko kilka komentarzy (zachowaliśmy oryginalną pisownię) i to tych pozbawionych wulgaryzmów. To smutne zwłaszcza że większości internautów udało się zachować klasę.

Czytaj także: Dwie możliwe przyczyny śmierci Nardiego i Ballarda. Pęknięcie liny albo wychłodzenie

Swoim gestem Bielecki dołączył do grupy sportowców, którzy postanowili publicznie wyrazić swoje poglądy polityczne, społeczne czy światopoglądowe. Przypomnijmy, że na przykład idea olimpizmu stara się dbać o to, aby podczas igrzysk olimpijskich nie dochodziło do tego, aby sportowcy wypowiadali się w tych tematach. Mimo to dochodzi.

Szymon Kołecki podczas IO w Pekinie w 2008 roku postanowił ogolić głowę na łyso i w ten sposób stanąć w obronie Tybetu, gdzie doszło do powstania mnichów przeciw Chinom. Opowiadał o tym w rozmowie z Michałem Kołodziejczykiem (cały wywiad tutaj >>).

Czy Twoim zdaniem sportowcy powinni wypowiadać się publicznie na tematu polityczne czy światopoglądowe?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (12):

 • panse Zgłoś
  Znowu komentarze domyślnie kulturalni to ci co dadzą sobie zrobić krzywdę od tyłu a nie kulturalni to ci co mówią - te świństwa nam się nie podobają. Jedna wielka manipulacja
  Czytaj całość
  homoterrorystów a do tego robiona jednym hasełkiem homofobia, które kompletnie nic nie znaczy bo czy człowiek normalny ma jakąś fobie w związku z homoseksualistami - raczej nie ! miałem kolegów homo i starałem się krzywdy im nie robić a nawet trochę chronić, ale bez przesady żadnego certolenia nie było. Czy homofobia to reakcja na totalitarną poprawność polityczną i ekspansję nienormalnej utopii promującej gender - no też nie bo tu chodzi wyłącznie o politykę - to czym jest homofobia - jak dla mnie jakąś agresją wobec homoseksualistów - ale bez jaj takich ludzi jest niewielu i powinni być za swoje czyny penalizowani jak każdy kto się zachowuje agresywnie. Słowem coś takiego jak homofobia nie istnieje a jeżeli już to jest marginalna i tyczy wyłącznie czynnej agresji - ale żeby był jakiś gość który gania tylko za homoseksualistami z tego powodu że są homoseksualistami - nigdy nie słyszałem o takim przypadku. Większość ludzi jest przeciwna homoterroryzmowi czyli narzucaniu poglądów małej grupki osób lgbt większości społeczeństwa - tak jestem przeciw ale to nie jest homofobia tylko pogląd na świat w którym każdy ma swoje miejsce, szacunek, swoje życie i godność - ale nikt nie ma prawa mówić nam jak mamy wychowywać swoje dzieci, wmawiać nam że nie lubimy tego czy owego, nasza sprawa. Lgbt niech zajmie się swoimi sprawami a nie dąży do szczególnych przywilejów dla siebie w tym przywilejów wychowywania nie swoich dzieci w duchu swoich poglądów, adopcji nie swoich dzieci bo jako związek mają taka fantazję, nazywania się małżeństwem choc są tylko związkiem osób tej samej płci a przecież małżeństwo to tylko związek osób płci przeciwnych itd itp A potem taki Bielecki pokonuje szczyty głupoty promując coś czego nie ma i co jest tylko sprytnym narzędziem do autopromocji i niszczenia ludzi przez ruchy lgbt. Gdyby napisał Szanuję homoseksualistów -to jest jasny przekaz. Jego sprawa. Gdy pisze jestem przeciw homofobii - popiera lgbt, ich polityczne cele i praktyczne działania, które przypominają totalitarna komunę a nie demokrację
  • Tom. Zgłoś
   Muszę pochwalić redaktora Bobakowskiego, że zmienił ten nieadekwatny wczorajszy tytuł stawiający w jednej linii Bieleckiego z Klepacką. Apelowałem o to wczoraj. Ten nowy tytuł dużo
   Czytaj całość
   lepiej odzwierciedla sytuację ;)
   • Jan Kowalski Zgłoś
    Mozecie mi napisac ZA CO usunięto mój wpis? Nikogo nie obrazalem choc wypowiedzialem sie konkretnie. Nie po Waszej myśli? To po cholere ideologiczne artykuly na SF wprowadzacie?A tytuł
    Czytaj całość
    przechodzi wszelkie granice manipulacji.
    Wszystkie komentarze (12)

    Komentarze (12)

    ×
     Wszystkie komentarze (12)
     PRZEJDŹ NA WP.PL