WP SportoweFakty

Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Instagram / Na zdjęciu: David Lama

Tragedia na Howse Peak. David Lama, Jess Roskelley i Hansjoerg Auer uznani za zmarłych

Robert Czykiel
Robert Czykiel
Zakończono poszukiwania trzech alpinistów, których zaskoczyła lawina w kanadyjskich górach. Wspinacze zaliczali się do światowej czołówki alpinizmu.

David Lama, Jess Roskelley i Hansjoerg Auer wybrali się do Kanady na górę Howse Peak. Tam chcieli przejść drogę M16, która została wytyczona w 1999 roku i należy do bardzo wymagających. W środę urwał się z nimi kontakt i szybko rozpoczęto akcję poszukiwawczą.

K2 dla Polaków: ważą się losy tegorocznej wyprawy. Czas biegnie, konkretów brak >>

Wykorzystano helikopter i z góry dostrzeżono, że na Howse Peak spadło wiele lawin. Ratownicy zauważyli także porozrzucany sprzęt wspinaczkowy. Nie udało się jednak zlokalizować żadnego z trzech alpinistów.

- Na podstawie oceny zakładamy, że cała trójka zmarła. Akcja poszukiwawcza na razie nie jest możliwa ze względu na ryzyko kolejnych lawin i trudne warunki na trasie - informuje Parks Canada, które zarządza tym terenem.

Ciąg dalszy baskijsko-rosyjskiej wojny pod K2. Rosjanie odpowiadają Txikonowi >>

Auer i Lama pochodzili z Austrii i zaliczali się do światowej czołówki alpinizmu. Na koncie mieli wiele sukcesów i zdobytych szczytów. Lama był nawet wybrany podróżnikiem roku przez "National Geographic". Najmniej popularny był Roskelley, ale i dla niego góry nie miały żadnych tajemnic.

Komentarze (1):

    PRZEJDŹ NA WP.PL