WP SportoweFakty

Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Getty Images / Bradley Jackson / Contributor / Na zdjęciu: szczyt Mount Everestu

Zmarł Bogdan Jankowski, uczestnik historycznej zimowej wyprawy na Mount Everest

Grzegorz Wojnarowski
Grzegorz Wojnarowski
W wieku 81 lat zmarł Bogdan Jankowski, polski taternik i alpinista. W 1980 roku był uczestnikiem wyprawy, w czasie której Polacy jako pierwsi na świecie zdobyli Mount Everest zimą.

Jankowski, z zawodu elektronik, pracownik naukowy Politechniki Wrocławskiej, brał udział w kilku wyprawach, które przeszły do historii polskiego i światowego wspinania. W 1971 roku był uczestnikiem ekspedycji, która jako pierwsza zdobyła Kuynang Chhish (7852 m.n.p.m.) w Karakorum.

Dziewięć lat później wziął udział w kierowanej przez Andrzeja Zawadę wyprawie, zakończonej pierwszym zimowym wejściem na Mount Everest (8848 m.n.p.m.). Na szczycie stanęli wówczas Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy. Z Zawadą Jankowski próbował także zdobyć Lhotse (1974), K2 (1987/1988) i Nanga Parbat (1996/1996 i 1997/1998).

Czytaj także:
- Pogoda pokrzyżowała plany Adama Bieleckiego. Koniec wyprawy na Annapurnę
- "Tu nisko się dogadujemy". Denis Urubko o nowej wyprawie na K2

Był członkiem honorowym Polskiego Związku Alpinizmu. W 2013 roku wszedł w skład zespołu powołanego przez zarząd związku w celu analizy przebiegu wyprawy na Broad Peak, która zakończyła się śmiercią dwóch jej uczestników - Macieja Berbeki i Tomasza Kowalskiego.

Pasjonował się fotografią górską (w 2015 roku odbył się wernisaż jego prac pod tytułem "Himalaje, Karakorum - obrazki i głosy z gór"), był radioamatorem-krótkofalowcem.
Dwukrotnie odznaczono go złotym medalem "Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe" (1971, 1980). Otrzymał też Złoty Krzyż Zasługi (1985) oraz nagrodę "Fair Play" Polskiego Komitetu Olimpijskiego (1999).

Komentarze (3):

    PRZEJDŹ NA WP.PL