Najnowsze Wyniki/Kalendarz
widok na Nanga Parbat Agencja Gazeta / Adam Golec / Na zdjęciu: widok na Nanga Parbat

Sergi Mingote na szczycie Nanga Parbat. Zabójcza góra znowu zdobyta

Piotr Bobakowski
Piotr Bobakowski
Urządzenie śledzące wspinaczkę Sergiego Mingote'a na Nanga Parbat pokazało, że Hiszpan osiągnął szczyt ośmiotysięcznika w środę o godz. 14:04 czasu europejskiego.

Wspinacze wysokogórscy z Nanga Parbat (8 126 m. n.p.m.) nie dawali znaków życia od momentu, kiedy znaleźli się w obozie "4". Wcześniej Hiszpan Sergi Mingote poinformował, że jego ekipa zaatakuje dziewiąty co do wysokości szczyt świata w środę o godz. 1 rano czasu lokalnego.

"Teraz ich urządzenia śledzące pokazują, że Mignote i Włoszka Cala Cimenti znajdują się na głównym szczycie Nanga Parbat. Ośmiotysięcznik położony w północno-wschodnim Pakistanie znowu zdobyty!" - podał o godz. 14:04 czasu europejskiego serwis explorersweb.com.

48-letni Mingote jest doświadczonym wspinaczem. Pochodzi z Katalonii. Ma dyplom z zarządzania w administracji publicznej. W 1998 r. hiszpański alpinista zdobył swój pierwszy ośmiotysięcznik - Cho Oyu (8 201 m).

ZOBACZ: 45 ofiar śmiertelnych zimą. Przerażająca statystyka na ośmiotysięcznikach >>

W styczniu 2018 r. Nangę próbowali zdobyć Tomasz Mackiewicz i Francuzka Elisabeth Revol. Według niektórych źródeł, 25 stycznia oboje dotarli na szczyt. Podczas schodzenia z góry Mackiewicz nabawił się jednak ślepoty śnieżnej i licznych odmrożeń. Polak nie był w stanie pokonać drogi powrotnej.

ZOBACZ: Anna Solska-Mackiewicz: Spotkam się z Nangą >>

Akcja ratunkowa, którą prowadzili Adam Bielecki, Denis Urubko, Piotr Tomala i Jarosław Botor, powiodła się połowicznie. Revol została odnaleziona, ale dotarcie ratowników do Mackiewicza z powodu fatalnych warunków pogodowych okazało się niemożliwe. Jako datę śmierci "Czapkinsa" przyjęto 30 stycznia.

ZOBACZ WIDEO: Sektor Gości 114. Cecylia Kukuczka pojedzie pod Lhotse. Chce upamiętnić 30. rocznicę śmierci męża [cały odcinek]

Komentarze (1):

Komentarze (1)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL