Najnowsze Wyniki/Kalendarz
szczyt LhotseGetty Images / Godong/Universal Images Group / Na zdjęciu: szczyt Lhotse

Alpinizm. Koniec polskiej wyprawy na Lhotse. Powodem niebezpieczne warunki

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
Wyprawa na Lhotse organizowana przez Polski Himalaizm Zimowy została zakończona. Powodem takiej decyzji były złe warunki atmosferyczne panujące w Himalajach

"Ze względu na niebezpieczne warunki panujące na icefallu, wyprawa Lhotse2019 została zakończona" - poinformował na facebookowym profilu Polskiego Himalaizmu Zimowego 2016-2020 im. Artura Hajzera. Fatalne warunki atmosferyczne przeszkodziły alpinistom w realizacji celu, jakim było zdobycie Lhotse.

Jak przekazał portal wspinanie.pl, "trudne warunki, zagrożenia obiektywne i przedłużające się problemy z pokonaniem Icefallu w pierwszej fazie jesiennych wypraw zmuszają himalaistów do odwrotu". Wcześniej ze wspinaczki zrezygnowało kilka innych ekip, które chciały zdobyć m.in. Mount Everest.

Portal ten dodał, że 22 września decyzję o zakończeniu wyprawy zakończył jej kierownik Marcin Kaczkan. Warunki pogodowe były skrajnie niebezpieczne. Istniało zagrożenie lawiny i w obawie o swoje zdrowie oraz życie, alpiniści postanowili wycofać się ze zdobycia Lhotse.

- Mając na względzie bezpieczeństwo uczestników i brak szans na osiągnięcie szczytu, jedyna racjonalna i słuszna decyzja jest ta o zakończeniu wyprawy - przekazał Kaczkan.

Zobacz także:
Prawie dwa lata po śmierci Mackiewicza doczekali się nagrody. Ratownicy z Nanga Parbat
Alpinizm. Zaskakujące plany Denisa Urubki. To może być jego ostatnia górska wyprawa
ZOBACZ WIDEO: ME siatkarzy. Fabian Drzyzga: Cieszę się z tego jak wyglądamy. Najważniejsza jest stabilność

Komentarze (0):

Komentarze (0)

PRZEJDŹ NA WP.PL