Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Miłka RaulinFacebook / Na zdjęciu: Miłka Raulin

Alpinizm. Korona Ziemi w dwóch wersjach. Polacy również zdobywali to osiągnięcie

Mateusz Kozanecki
Mateusz Kozanecki
Korona Ziemi jest kolejnym osiągnięciem, do jakiego dążą alpiniści na całym świecie. W szerokim gronie tych, którzy tego dokonali, nie brakuje Polaków.

Na Koronę Ziemi składają się najwyższe szczyty wszystkich kontynentów: Mount Everest (Azja, 8848 m n.p.m.), Aconcagua (Ameryka Płd., 6961 m n.p.m.), McKinley (Ameryka Płn., 6195 m n.p.m.), Kilimandżaro (Afryka, 5895 m n.p.m.), Elbrus (Europa, 5642 m n.p.m.), Góra Kościuszki (Australia, 2230 m n.p.m.) oraz Masym Vinsona (Antarktyda, 4892 m n.p.m.).

Pojawiają się jednak pewne rozbieżności. W przypadku Europy toczy się dyskusja, czy za najwyższą górę na tym kontynencie należy uznać leżący przy granicy rosyjsko-gruzińskiej Elbrus, czy też Mont Blanc (4810 m n.p.m.). Zdania geografów są mocno podzielone. Takich wątpliwości nie mają alpiniści, którzy do Korony Ziemi zaliczają Elbrus.

Kością niezgody jest również najwyższa góra w Australii. Miano to należy do Góry Kościuszki, coraz częściej jednak brana pod uwagę jest cała Oceania i zdaniem alpinistów do Korony zaliczana powinna być góra Puncak Jaya w Nowej Gwinei (4884 m n.p.m.).

ZOBACZ WIDEO Skoki narciarskie. PZN nie zapłacił ani złotówki za nowe buty. "Na badania jest specjalny grant"

Jak podaje portal 7szczytow.pl pierwszym, który zaczął używać terminu Korona Ziemi, był Richard Bass - przedsiębiorca i alpinista. To właśnie on w 1985 roku został pierwszym zdobywcą korony, choć w tzw. wersji lekkiej - z Mont Blanc i Górą Kościuszki. Zaledwie rok później Reinhold Messner (pierwszy zdobywca Korony Himalajów i Karakorum) zdobył szczyt Puncak Jaya i przeszedł do historii jako pierwszy, który osiągnął pełną koronę.

Również Polacy zapisali się na kartach historii. Pierwszym, który dokonał tego wyczynu, był Leszek Cichy. 48-letni wówczas alpinista skompletował koronę wchodząc na dziewięć szczytów (włącznie z Górą Kościuszki, Puncak Jaya, Elbrusem i Mont Blanc). Od tamtej pory jego osiągnięcie powtórzyło jeszcze jego 24 rodaków.

Jako ostatnia po Koronę Ziemi sięgnęła Miłka Raulin. 22 maja 2018 roku stanęła na szczycie Mount Everest, zostając tym samym najmłodszą w historii Polką z tym osiągnięciem. Dokonała tego w wieku zaledwie 34 lat. Daleko jej jednak do rekordu należącego do Jordana Romero. Ten zdobył Koronę Ziemi jako... 15-latek.

Zobacz także:
Książka Elisabeth Revol będzie dostępna w Polsce. Premiera w styczniu
Rozpoznaj polskich himalaistów. To wielcy sportowcy!

Czy Elbrus powinien być uznawany za najwyższy szczyt Europy?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (0):

Komentarze (0)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL