Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Denis UrubkoFacebook / Na zdjęciu: Denis Urubko

Himalaizm. Mogło zakończyć się tragedią! Denis Urubko spadł z lawiną 100 metrów!

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
Denis Urubko w poniedziałek ruszył w samotny atak szczytowy na Broad Peak. Wejście mogło zakończyć się tragedią. Posiadający polskie obywatelstwo himalaista spadł z lawiną 100 metrów. Na szczęście cały i zdrowy wrócił do bazy.

- Lawina zrzuciła mnie o 100 metrów. Odpadłem 50 metrów z zerwaną liną. Na szczęście nie wpadłem do szczeliny - tak zakończenie ataku szczytowego na Broad Peak (8051 m n.p.m.) relacjonował na swoim facebookowym profilu Denis Urubko. Na szczęście skończyło się tylko na strachu. Urubko cały i zdrowy wrócił do bazy. To koniec jego wyprawy na Broad Peak.

Posiadający polskie obywatelstwo himalaista w ostatnich dniach na Broad Peak został sam. Towarzyszący mu Don Bowie i Lotta Hintsa opuścili bazę. Bowie miał ogromne problemy z płucami podczas poprzedniego ataku szczytowego. Wraz z Hinstą zostali przetransportowani helikopterem do Skardu.

Mimo to Urubko nie zamierzał się jednak poddawać i sam chciał zdobyć szczyt. Został na Broad Peak i czekał na polepszenie warunków atmosferycznych. Zgodnie z prognozami pogody, 17 lutego nieco ustąpiły podmuchy wiatru. Na wierzchołku Broad Peak w poniedziałek wiało z prędkością około 70-80 km/h. To pozwoliłoby Urubce na zrealizowanie celu wyprawy.

Urubko chciał być pierwszym człowiekiem na świecie, który stanął na szczycie Broad Peak zimą. Wcześniej udało się to czwórce Polaków: Adamowi Bieleckiemu, Arturowi Małkowi, Tomaszowi Kowalskiemu i Maciejowi Berbece. Szczyt zdobyli oni 5 marca 2013 roku i Urubko podważa to wejście. Jego zdaniem zima kończy się ostatniego dnia lutego. 

Rosjanin miał wysokie ambicje. Na początku wyprawy zapowiadał, że Broad Peak to nie jedyny jego cel. Zapowiadał też, że po zdobyciu tego szczytu przeniesie się na K2. Pod warunkiem, że będzie tam obecna międzynarodowa wyprawa. Ta jednak zakończyła wspinanie na początku lutego. Urubko został sam, by rozprawić się z Broad Peak.

Gdyby Urubko wpadł do szczeliny, mogłoby zakończyć się tragedią. Po tym wypadku Urubko postanowił zakończyć wyprawę. To nie pierwszy raz, gdy himalaista zdecydował się na samotny atak. Tak było też przed rokiem, gdy chciał sam zdobyć K2. Wtedy też zawrócił do bazy, a następnie opuścił polską wyprawę.


Zobacz także:
Skoki narciarskie. Puchar Świata Bad Mitterndorf. Gitara elektryczna oczyściła myśli Piotra Żyły
Łyżwiarstwo szybkie. Artur Janicki 6. w wyścigu masowym na mistrzostwach świata

ZOBACZ WIDEO: Polska akademia na Zielonej Wyspie. Mariusz Kukiełka otworzył szkółkę w Irlandii

Komentarze (12):

Wszystkie komentarze (12)

Komentarze (12)

×
    Wszystkie komentarze (12)
    PRZEJDŹ NA WP.PL