Najnowsze Wyniki/Kalendarz
świeczkaMateriały prasowe / Na zdjęciu: świeczka

Alpinizm. Zmarł Janusz Fereński. Pod jego wodzą pierwsza polska wyprawa zdobyła ośmiotysięcznik

Mateusz Domański
Mateusz Domański
W wieku 78 lat zmarł Janusz Fereński. To właśnie on był kierownikiem pierwszej polskiej wyprawy, która zdobyła ośmiotysięcznik. Miał na swoim koncie wiele udanych wypraw.

O śmierci Janusza Fereńskiego poinformował portal wspinanie.pl, przytaczając jednocześnie jego sylwetkę. Karierę wspinacza rozpoczął w 1961 roku w Tatrach, gdzie poprowadził chociażby dwie nowe drogi, był też współodkrywcą Jaskini Czarnej.

W Dolomitach uczestniczył z kolei między innymi w przejściach nowych dróg na Cima del Burel, Pan di Zuccero i Cima del Pizzon. Brał też udział w wyprawie na Hindukusz Afgański. Tam w pojedynkę wszedł na Aspe Safed (6607 m), a ponadto uczestniczył w pierwszym wejściu na Kohe Zard.

Fereński wspinał się również na Kaukazie. Do jego największych sukcesów można natomiast zaliczyć to, że w 1975 roku był kierownikiem 14-osobowej wyprawy Wrocławskiego Klubu Wysokogórskiego w Karakorum. Grupa ta dokonała pierwszego wejścia na dziewiczy ośmiotysięcznik - Broad Peak Middle.

Do spektakularnego wyczynu doszło dokładnie 28 lipca 1975 roku, kiedy to pięciu uczestników wyprawy stanęło na szczycie - był to historycznie pierwszy szczyt ośmiotysięczny zdobyty przez Polaków.

Czytaj także:
- Gwiazdy Realu mogłyby błyszczeć w lekkoatletyce. Maratończyk Raul, 60 m dla Ronaldo

- Wstrząsające wspomnienia Joachima Marxa. "Miałem temperaturę 41,2, dwa tygodnie z zamkniętymi oczami" 

Komentarze (0):

Komentarze (0)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL