Najnowsze Wyniki/Kalendarz
I pielgrzymka Papieża Jana Pawła II do ojczyzny Nz spotkanie w westybulu krakowskiego Pałacu Biskupów z polską himalaistką Wandą RutkiewiczPAP / Tomasz Prażmowski / I pielgrzymka Papieża Jana Pawła II do ojczyzny. Nz. spotkanie w westybulu krakowskiego Pałacu Biskupów z polską himalaistką Wandą Rutkiewicz

Alpinizm. 28 lat od śmierci Wandy Rutkiewicz. Była pierwszą Polką na Mount Everest

Mateusz Kozanecki
Mateusz Kozanecki
12 maja mija 28 lat od tragicznej śmierci Wandy Rutkiewicz. Wcześniej jako trzecia kobieta na świecie i pierwsza Polka stanęła na szczycie Mount Everest.

Lista jej osiągnięć jest imponująca. Już w 1966 roku, jako 23-latka, zdobyła Mont Blanc (4808 m n.p.m.), a cztery lata później stanęła na szczycie swojego pierwszego 7-tysięcznika - Pik Lenina (7134 m n.p.m.).

Szczególnie często wyjeżdżała na wyprawy w Himalaje i Karakorum. W 1978 roku jako trzecia kobieta w historii i pierwsza Polka zdobyła Mount Everest (8848 m n.p.m.).

W swoim dorobku miała także m.in. wejście na Nanga Parbat, a rok później (1986) na K2 - jako pierwsza osoba z Polski. Samotnie zdobyła Czo Oju i Annapurnę, łącznie stanęła na szczycie 8 z 14 ośmiotysięczników.

Zginęła robiąc to, co kochała najbardziej. 12 maja 1992 roku wyruszyła wraz z Carlosem Carsolio z IV obozu do ataku szczytowego na Kanczendzongę.

Carsolio dotarł do celu, natomiast Rutkiewicz postanowiła przeczekać noc na wysokości około 8200 m n.p.m. Nepalczycy uznali, że przeprowadzenie akcji ratowniczej jest niemożliwe. Dopiero dwa tygodnie później informacja o jej zaginięciu dotarła do Polski.

Ciała Wandy Rutkiewicz nigdy nie odnaleziono. Miała 49 lat.

Czytaj także:
Andreas Kuettel: Nie utknąłem w domu. Wiem, co mam robić
Tomi Nieminen z nową partnerką. Wielkie wyzwanie rodzicielskie przed byłym skoczkiem

ZOBACZ WIDEO: Koronawirus. Mistrz olimpijski jest strażakiem. Zbigniew Bródka opowiedział o pracy w czasach zarazy

Komentarze (0):

Komentarze (0)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL