Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Materiały prasowe / Ekstraklasa SA

Zasady Lotto Ekstraklasy

Michał Jankowski
Michał Jankowski
Od sezonu 2013/2014 rozgrywki Ekstraklasy rozgrywane są systemem ESA 37. Ile kolejek ma sezon? Na czym polega podział punktów? Ile drużyn zagra w pucharach, a ile spadnie? Prezentujemy zasady Ekstraklasy.

Sezon Lotto Ekstraklasy trwa 37 kolejek. W fazie zasadniczej każda z drużyn rozgrywa 30 meczów. Potem punkty zdobyte w tych spotkaniach dzielone są przez dwa. W przypadku nieparzystej liczby oczek zaokrąglane są one w górę. Celem reformy było zwiększenie atrakcyjności rozgrywek, co powodowało spłaszczenie tabeli i zmniejszenie różnic punktowych

Po podziale punktów tabelę dzieli się na grupę mistrzowską oraz spadkową (w obu występuje po osiem drużyn). Kolejną częścią rozgrywek Lotto Ekstraklasy jest runda finałowa, która liczy siedem kolejek. W obu grupach każdy zagra z każdym tylko raz, bez rewanżów. Drużyny, które zajmą miejsca 1-4 i 9-12 w rundzie zasadniczej zagrają cztery mecze przed własną publicznością, a trzy na wyjeździe.

Do europejskich pucharów kwalifikują się cztery  pierwsze drużyny.
Mistrz Polski przystępuje do eliminacji Ligi Mistrzów.
Wicemistrz, zespół z trzeciego miejsca oraz zdobywca Pucharu Polski walczy o Ligę Europy.

W przypadku, gdy krajowych puchar zdobył klub z pierwszej trójki Ekstraklasy prawo gry w eliminacjach Ligi Europy otrzymuje zespół z czwartej pozycji.

Z Ekstraklasy spadają dwie drużyny, które po zakończeniu fazy finałowej będą miały najmniej punktów.

System ESA 37 ma wielu zwolenników i wiele przeciwników. Wiadomo już, że sezon 2016/2017 jest ostatnim rozgrywanym w ten sposób.

ZOBACZ WIDEO Michał Listkiewicz: Boniek zrobi wszystko, by być dobrze zapamiętanym (źródło: TVP SA)

Czy zasady Lotto Ekstraklasy są dla Ciebie zrozumiałe?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (0):

Komentarze (0)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL