Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Podnoszenie ciężarów od lat znajduje się w kryzysie / Podnoszenie ciężarów od lat znajduje się w kryzysie

Trójbój siłowy - kategorie wiekowe, zasady

Patrycja Karpińska
Patrycja Karpińska
Trójbój siłowy jest dyscypliną należącą do sportów siłowych, zawodnik musi wykonać trzy zadania siłowe: przysiad ze sztangą, wyciskanie leżąc oraz martwy ciąg. Trójbój siłowy nie jest sportem olimpijskim.

Trójbój siłowy - informacje ogólne

Trójbój siłowy po raz pierwszy rozegrano w latach 50. na mistrzostwach w Wielkiej Brytanii. Pierwsze mistrzostwa świata w trójboju obyły się w 1963 roku, a pierwsze mistrzostwa Europy w 1978 roku.

Trójbój siłowy - zasady

Dokładne zasady przeprowadzania trójboju siłowego określa IPF (Międzynarodowa Federacja Trójboju Siłowego). Trójbój siłowy to dyscyplina, w której występuje podział na kategorie juniorów, seniorów i weteranów. Zawodnicy startują w zawodach w kilku klasach: mistrzowskiej międzynarodowej (MM), mistrzowskiej krajowej (M), pierwszej (I), drugiej (II) i trzeciej (III). Kategoria młodzieżowa obejmuje też klasy B i A. W Mistrzostwach Świata, Europy i zawodach World Games mogą brać udział zawodnicy klas II, I, M i MM.

Trójbój siłowy - kategorie wiekowe

Zgodnie z zarządzeniem IPF zawodnicy trójboju siłowego biją rekordy w poszczególnych bojach w następujących kategoriach wiekowych:

    - seniorzy (kobiety i mężczyźni od 14. roku życia, nie ma ograniczenia grupy);
- juniorzy młodsi (kobiety i mężczyźni od 14. do 18. roku życia);
- juniorzy (kobiety i mężczyźni od 19. do 23. roku życia);
- weterani I (kobiety i mężczyźni od 40. do 49. roku życia);
- weterani II (kobiety i mężczyźni od 50. do 59. roku życia);
- weterani III (kobiety od 60 lat; mężczyźni od 60. do 69. roku życia);
- weterani IV (mężczyźni od 70 lat).

Trójbój siłowy - przysiad ze sztangą

Przysiad ze sztangą to konkurencja trójboju siłowego, przy której łatwo o kontuzję; podczas jej wykonywania zawodnik ma na sobie pas ciężarowy. Prawidłowe wykonanie tej konkurencji trójbojowej wymaga odpowiedniego ustawienia się i uchwycenia sztangi, a także właściwego ułożenia sztangi na barkach. Gdy zawodnik jest gotowy, wykonuje przysiad na tyle niski, by uda przekroczyły kąt prosty w stosunku do łydki i znalazły się poniżej linii kolan.

Trójbój siłowy - wyciskanie leżąc

Kolejnym zadaniem w trójboju siłowym jest wyciskanie sztangi z klatki piersiowej leżąc tyłem. Polega ono na tym, że zawodnik kładzie się na ławce z nogami ustawionymi na podłożu i chwyta sztangę, a następnie zdejmuje ją ze stojaka (sam lub z pomocą obsługi). Zawodnik trzyma sztangę w wyprostowanych rękach i na sygnał sędziego może rozpocząć bój - musi opuścić sztangę do klatki piersiowej, a następnie unieść ją aż do wyprostowania ramion.

Wyciskanie leżąc z asekuracjąWyciskanie leżąc z asekuracją

Trójbój siłowy - martwy ciąg

Martwy ciąg jest konkurencją trójboju siłowego, która polega na podniesieniu sztangi z ziemi - zawodnik musi chwycić leżącą przed nim sztangę i wstać, wyprostowując kolana i utrzymując prostą postawę z barkami lekko odchylonymi do tyłu. Po raz pierwszy sztangę ważącą więcej niż 400 kg podniósł Amerykanin Jon Cole.

Trójbój siłowy - znani zawodnicy

Do znanych Polskich zawodników startujących w zawodach trójboju siłowego należy Jarosław Olech, który kilkunastokrotnie uzyskał tytuł mistrza świata w trójboju siłowym, ustanawiając też kilka rekordów świata. Sukcesy w mistrzostwach świata w trójboju siłowym odnosili też Andrzej Stanaszek, Dariusz Wszoła, Jan Wilczyński, Roman Szymkowiak, Jan Wegiera czy Daniel Grabowski.

Zawodnicy osiągający najlepsze wyniki na świecie w trójboju siłowym to Fredrik Smulter (Finlandia) w wyciskaniu leżąc, Tibor Mesaros (Węgry) w martwym ciągu i Karl Yang Christiansen (Norwegia) w przysiadzie ze sztangą.

Komentarze (0):
Komentarze (0)
×
NajnowszeWyniki meczów
Pokaż więcej
PRZEJDŹ NA WP.PL