Najnowsze Wyniki/Kalendarz
PAP/EPA / FILIP SINGER

Zawody biathlonowego Pucharu Świata nie odbędą się w Rosji

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
Międzynarodowa Unia Biathlonu (IBU) powołała specjalną grupę, która bada sprawę dopingu wśród rosyjskich sportowców. W obliczu afery Rosjanie zdecydowali się zrezygnować z organizacji Pucharu Świata w Tjumeni.

W czwartek w Monachium odbyło się posiedzenie Komitetu Wykonawczego Międzynarodowej Unii Biathlonu, podczas którego debatowano nad sankcjami dla rosyjskich sportowców, którzy oskarżani są o stosowanie dopingu. Póki co reprezentacja Rosji uniknęła zawieszenia, ale wszczęto postępowanie dyscyplinarne wobec dwóch zawodników.

To jednak dopiero początek działań IBU. Rosjanie zmagają się nie tylko z problemem dopingu. Bojkot zawodów Pucharu Świata w tym kraju zapowiedział lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, Martin Fourcade, który zadeklarował, że o podobny krok poprosi innych czołowych zawodników. Uprzedzili go rosyjscy działacze, którzy zrezygnowali z organizacji imprez rangi międzynarodowej w tym kraju.

Tym samym zaplanowane między 9 i 12 marca zawody Pucharu Świata w Tjumeni zostały odwołane, a IBU rozpoczęło poszukiwania nowego gospodarza. Rosjanie zrezygnowali również z organizacji mistrzostw świata juniorów (21-28 lutego), których gospodarzem miał być Ostrów.

- Jest to pierwszy ważny krok rosyjskich działaczy, by pokazać IBU i sportowemu środowisku, że obecna sytuacja jest traktowana bardzo poważnie. To pozwoli biathlonowej rodzinie skupić się tylko na zawodach, a nie na komentarzach dotyczących dopingu. IBU traktuje wszystkie informacje bardzo poważnie. Wykazujemy zero tolerancji wobec dopingu na wszystkich poziomach. Walka z dopingiem nie jest łatwa, ale to jeden z naszych priorytetów - przyznał Anders Besseberg, prezes IBU.

ZOBACZ WIDEO Sektor Gości 52. Rafał Kot: starsi skoczkowie zazdrościli Adamowi Małyszowi [3/3]

Czy rosyjscy biathloniści powinni być wykluczeni z Pucharu Świata?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (2):

 • martins_92 Zgłoś
  Rezygnacja z organizacji PŚ w Rosji ma być krokiem w walce z oszukującymi biathlonistami? Przecież najbardziej ucierpią na tym rosyjscy kibice, a nie sportowcy. Fourcade zagroził bojkotem
  Czytaj całość
  nie po to by całkowicie odwoływać zawody w Rosji, ale po to by zmotywować IBU do roboty i dyskwalifikacji oszustów. W biegach narciarskich Johaug została niemal od razu zawieszona, a w biathlonie jakoś strasznie wolno to wszystko się odbywa.
  • yes Zgłoś
   "Tiumeń powstała w końcu XVI w. jako pierwsze rosyjskie miasto na Syberii".A może SF piszą dobrze?Tiumeń - Tiumeni

   Komentarze (2)

   ×
   PRZEJDŹ NA WP.PL