Najnowsze Wyniki/Kalendarz
maraton Materiały prasowe / Na zdjęciu: maraton

Jak biegać w upale? Porady treningowe i zagrożenia dla biegaczy

Bruno Szafer
Bruno Szafer
Polskie lato nie rozpieszcza biegaczy. W ostatnich dniach na zewnątrz panują iście afrykańskie temperatury. Czy wolno biegać w upale i jakie zagrożenia niesie za sobą bieganie latem? Odpowiedź na te pytania można znaleźć w WP SportoweFakty.

Bieganie w upale: porady treningowe

Wydaje się, że najkorzystniejszą porą na odbycie treningu biegowego w letnie upalne dni są poranki lub późne wieczory. Wtedy temperatury są najniższe. Promienie słonecznie nie doskwierają tak mocno, jak w ciągu dnia.

Bardzo ważnym elementem treningu w upale jest odpowiednie nawadnianie się. Każdy biegacz trenujący podczas wysokich temperatur traci wiele płynów i naraża się na bardzo niebezpieczne skutki upałów. Ukojenie podczas biegu da także polewanie się wodą, które zapewni orzeźwienie i przyjemny chłód.

Gdy na dworze panuje spiekota, a czas na trening pojawia się tylko w środku dnia, to dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z klimatyzowanej siłowni. Sprzęt, który znajduje się na wyposażeniu takiego obiektu pozwoli na utrzymanie rytmu treningowego. Ponadto można go wzbogacić o kolejne elementy.

ZOBACZ WIDEO Tyson krytycznie o sędzim walki Briedis - Głowacki. "Nie wybrałbym arbitra w takim wieku"

Prozaiczną, ale cenną radą jest odpowiedni dobór garderoby. Podczas biegania w upale kolor stroju może mieć spore znaczenie. Zaopatrzenie się w ubrania, które są w jasnych barwach i nałożenie lekkiej oraz przewiewnej czapki na pewno ułatwi trening w wysokich temperaturach.

Zagrożenia dla biegaczy. Czego obawiać się podczas treningu w upale?

Bieganie w upale to czynność, która bardzo mocno obciąża organizm. Biegacze bardziej niż zawsze narażeni są na skurcze. Wszystko spowodowane jest większym zmęczeniem, utratą wody i mikroelementów. Aby ich uniknąć należy dobrze się nawadniać, a po zakończonym treningu zastosować masaż.

Początkujący biegacze, którzy swoją przygodę z tą dyscypliną zaczynają w upalne dni są narażeni na wysiłkowy udar cieplny. Długotrwały i intensywny wysiłek fizyczny w czasie afrykańskich temperatur, przy słabej kondycji, sprawia że organizm doznaje szoku. Objawami tego stanu są zawroty głowy, wymioty, dezorientacja a nawet hiperwentylacja (nieprawidłowy, przyśpieszony i pogłębiony oddech). Ulgę w takiej sytuacji może przynieść zanurzenie całego ciała w zimnej wodzie (temperatura w granicach od 2 do 15 stopni C).

W trakcie upalnych treningów, znacznie częściej, niż zazwyczaj pojawiają się omdlenia. Po intensywnym wysiłku organizm nie jest w stanie przetransportować krwi, która znajduje się w dolnych partiach ciała. Skutkiem tego procesu jest omdlenie. W takiej sytuacji należy położyć się w cieniu z nogami uniesionymi do góry i stale się nawadniać.

Czy odbywasz swój trening biegowy nawet w upalne dni?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (0):

Komentarze (0)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL