Najnowsze Wyniki/Kalendarz
biegacz z obolałą nogąMateriały prasowe / Fot. Archiwum partnera / Na zdjęciu: biegacz z obolałą nogą

Urazy biegaczy - jak łagodzić towarzyszące im dolegliwości i szybciej wrócić do formy?

 Redakcja
Redakcja
Ruch to zdrowie, ale nawet podczas oddawania się swojej ulubionej aktywności fizycznej, jesteśmy narażeni na różnego typu urazy. Nie inaczej jest z bieganiem, które pokochało mnóstwo Polaków.

Co zatem zrobić, aby jak najszybciej wrócić do pełnej sprawności po kontuzji?

Bieganie to forma aktywności, która angażuje niemal całe nasze ciało. Nie zmienia to jednak faktu, że to właśnie nogi są najbardziej narażone na wszelkiego typu urazy, które mogą wynikać z braku odpowiedniego przygotowania, przetrenowania czy też z wypadku, który może mieć miejsce podczas biegowego treningu. Niezależnie od tego, w jakich okolicznościach doszło do powstania urazu, każdy biegacz chciałby jak najszybciej załagodzić jego przykre skutki, aby mógł wrócić do regularnych ćwiczeń.

W wielu przypadkach problemem są przeciążone mięśnie, ścięgna czy więzadła, które są narażone na bardzo duży wysiłek i obciążenia podczas biegu. Tego typu kontuzje mogą dotyczyć tak naprawdę każdej części kończyny dolnej, od stopy, przez łydkę aż po mięśnie biodrowo-piszczelowe. W trakcie treningów nietrudno jest też o wszelkiego typu naderwania i naciągnięcia, które również powodują ból i uniemożliwiają bieganie. Wystarczy tak naprawdę raz postawić stopę w niewłaściwy sposób, aby wystąpiło ryzyko skręcenia kostki, przy którym może pojawić się obrzęk i nawet krwiaki podskórne. Podobnie zresztą jak przy stłuczeniach, które często są wynikiem upadku podczas treningu.

Jak leczyć kontuzje?

Przede wszystkim nie możemy narażać kontuzjowanej kończyny na dodatkowe obciążenie. Musimy ją zatem oszczędzać wszystkimi możliwymi sposobami, również korzystając z kul, jeśli zajdzie taka potrzeba. Istotny jest przy tym odpoczynek i ograniczanie ruchu do minimum. Kolejnym, bardzo istotnym aspektem leczenia urazów, jest chłodzenie. Z jak największą częstotliwością powinniśmy ochładzać kontuzjowaną część ciała, co załagodzi stan zapalny i zminimalizuje zarówno ból, jak i powstały obrzęk. W tym celu można użyć kostek lodu lub specjalnych torebek żelowych, ale w wielu przypadkach wystarczy po prostu wziąć chłodny prysznic, podczas którego należy delikatnie masować kontuzjowane miejsce. Warto też zastosować bandaż lub opaskę do jego uciśnięcia.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: o tej scenie na meczu w Brazylii mówi cały świat! Zjawisko paranormalne?


Niekiedy po stłuczeniu mogą pojawić się krwiaki podskórne. Jeśli skóra nie jest uszkodzona, warto wtedy zastosować preparaty do stosowania miejscowego z heparyną, takie jak żel Lioton 1000. Poprawia on mikrokrążenie i działa przeciwzapalnie, a do tego przyśpiesza wchłanianie krwiaków. Dodatkową zaletą żelu jest fakt, iż zapewnia wyjątkowo przyjemny efekt chłodzący, który przynosi ulgę dla zmęczonych nóg.

Lepiej unikać niż leczyć!

Kontuzje, to tak naprawdę nieunikniona część sportu, ale korzystając z kilku prostych zasad, możemy zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. O czym zatem pamiętać, jeśli chcemy uniknąć częstych kontuzji podczas biegania? Chyba nikomu nie trzeba przypominać o tym, że przed jakimkolwiek treningiem należy się odpowiednio rozciągnąć. Rozgrzewka ma bardzo duże znaczenie w profilaktyce urazów wynikających z aktywności fizycznej. Wielu biegaczy zapomina jednak o tym, jak ważne jest również rozciąganie po treningu. Wystarczy kilka minut, aby dokładnie rozluźnić napięte mięśnie, które dzięki temu odzyskują swoją elastyczność.

Ogromnie ważne są również zdrowe nawyki, które należy na stałe wprowadzić do swojego codziennego życia. Chodzi tutaj zwłaszcza o odpowiednią ilość snu oraz prawidłowe odżywianie. Dostarczając organizmowi odpowiednią dawkę witamin, minerałów i kalorii, wzmacniamy każdą część naszego ciała. Natomiast śpiąc 7-9 godzin w ciągu doby, pozwalamy naszemu ciału wyprodukować odpowiednią ilość somatotropiny, która odpowiada między innymi za przyrost masy mięśniowej i regenerację uszkodzonych tkanek.

Kontuzje mogą spotkać każdego biegacza. Z tego powodu warto nie tylko odpowiednio przygotować się do treningu, ale wspierać zdrowie nóg i ich mikrokrążenie przez cały czas. Jeśli jednak towarzyszące nam podczas urazu dolegliwości nie mijają, a opuchlizna nie zmniejsza się - nie zwlekajmy z wizytą u lekarza!

Komentarze (0):

Komentarze (0)

PRZEJDŹ NA WP.PL