Najnowsze Wyniki/Kalendarz

Mari Laukkanen i Anssi Pentsinen najlepsi w sprintach w Rovaniemi

Daniel Ludwiński
Daniel Ludwiński
Cała czołówka fińskich biegaczy stanęła na starcie sprintów w Rovaniemi. Zawody w ramach Pucharu Finlandii były okazją do sprawdzenia formy u progu sezonu. Wygrali Mari Laukkanen i Anssi Pentsinen.

Nowa edycja Pucharu Finlandii rozpoczęła się jeszcze w październiku w Vuokatti, jednak tam obsada nie była zbyt dobra i na starcie zabrakło większości fińskich gwiazd. W Rovaniemi o absencjach nie było już mowy, w związku z czym tym razem również emocje były spotęgowane. W eliminacjach pierwszej konkurencji, jaką były sprinty stylem dowolnym, triumfowali Mona-Lisa Malvalehto i Martti Jylhae, jednak w końcowym rozrachunku to nie oni zajęli pierwsze miejsca.

Finałowy bieg pań zakończył się bowiem triumfem Mari Laukkanen, lepszej o zaledwie 0,7 sekundy niż Riika Sarasoja-Liljai o 1,2 sekundy niż wspomniana Malvalehto. Różnice w czołówce były niewielkie, gdyż walka toczyła się do ostatnich metrów - sklasyfikowana na ostatnim szóstym miejscu Laura Ahervo była wolniejsza od zwyciężczyni tylko o 2,6 sekundy.

Laukkanen w świecie sportów zimowych bardziej znana jest jako ... biathlonistka. W biegach startuje raczej okazjonalnie, jednak miała już okazję wziąć udział nawet w zawodach Pucharu Świata. W Rovaniemi pokazała, że biegając bez karabinu jest w stanie pokonać nawet najlepsze rodaczki. - Skupiać się będę jednak przede wszystkim na biathlonie - powiedziała po zawodach. -Ta wygrana jest dla mnie czymś niespodziewanym i rzadkim, więc się z niej cieszę.

W kategorii mężczyzn także nie zabrakło dużych emocji. O wygraną do ostatnich metrów rywalizowali Anssi Pentsineni Ville Nousiainen. Ostatecznie górą był ten pierwszy, typowy sprinter, który w walce na finiszu minimalnie ograł kolegę z kadry osiągającego zwykle dobre wyniki na dłuższych dystansach. Obok nich na podium stanął także inny specjalista od długich biegów Sami Jauhojaervi.

- Profil trasy nie był taki, jaki mógłbym sobie wymarzyć. Finał był bardzo zacięty, miałem trochę szczęścia. Udało mi się utrzymać tempo i wygrać - powiedział Pentsinen po swoim zwycięstwie w decydującym biegu.

W programie Pucharu Finlandii w Rovaniemi są jeszcze biegi dystansowe. Na starcie stanie m.in. nieobecna w sprincie Aino-Kaisa Saarinen.

MiejsceZawodniczkaCzas
1Mari Laukkanen2:33,3
2Riikka Sarasoja-Lilja+0,7
3Mona-Liisa Malvalehto+1,2
4Anne Kyllönen+1,4
5Riitta-Liisa Roponen+2,1
6Laura Ahervo+2,6


MiejsceZawodnikCzas
1Anssi Pentsinen2:50,0
2Ville Nousiainen+0,2
3Sami Jauhojaervi+0,5
4Olli-Pekka Tolvanen+0,9
5Martti Jylhae+3,8
6Iivo Niskanen+27,3

Komentarze (0):

Komentarze (0)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL