Najnowsze Wyniki/Kalendarz

Leki na astmę mają związek z problemami kardiologicznymi norweskich biegaczy?

Daniel Ludwiński
Daniel Ludwiński
Czy leki na astmę mogą mieć związek z ostatnimi problemami kardiologicznymi Marit Bjoergen? Norweski portal langrenn.com zwraca uwagę, że to nie pierwszy taki przypadek wśród biegaczy-astmatyków.

W ciągu zaledwie dwunastu miesięcy identyczne kłopoty dosięgły aż trójkę norweskich biegaczy. Przed rokiem w trakcie treningu w Oslo ból w klatce piersiowej i nieregularny rytm bicia serca dopadły Martina Johnsruda Sundby'ego. Narciarz został przebadany i na szczęście skończyło się na strachu - dziś Norweg podobnych kłopotów już nie ma i zalicza się do światowej czołówki.

Sporty zimowe na SportoweFakty.pl - nasz nowy profil na Facebooku. Dla wszystkich fanów narciarstwa i nie tylko! Kliknij i polub nas.

Na początku bieżącego sezonu głośno stało się o podobnym przypadku Kristiana Tettli Rennemo. 28-letni narciarz startował w listopadzie w zawodach w Beitostoelen tradycyjnie otwierających sezon w Norwegii. W trakcie biegu na 15 kilometrów stylem dowolnym nagle poczuł, że jego serce bije stanowczo zbyt szybko. Rennemo zastanawiał się nawet nad zejściem z trasy, jednak na odcinku zjazdu sytuacja wróciła do normy i narciarz ukończył bieg. Po zawodach udał się jednak do lekarza, gdyż taki przypadek miał miejsce już po raz drugi. Dwa tygodnie temu Norweg powiedział w jednym z wywiadów, że lekarze nie zabraniają mu kontynuowania kariery w związku z czym wrócił na trasy.

W niedzielę najgłośniejszą sportową wiadomością była informacja o kardiologicznych problemach Marit Bjoergen. 32-letnia zawodniczka także trafiła do szpitala, by zostać następnie wypisaną po kilku godzinach. Lekarze nie pozwolili jednak Norweżce na start w Tour de Ski, w związku z czym główna faworytka tej imprezy obejrzy ją jedynie w telewizji.

Co łączy Sundby'ego, Rennemo i Bjoergen? Cała trójka ma problemy z astmą i zażywa leki. Norweski portal langrenn.com wprost zdaje pytanie: czy istnieje związek między lekami i występującym u trójki sportowców identycznymi dolegliwościami kardiologicznymi, które mogłyby być w tej sytuacji skutkami ubocznymi? - To spekulacje, jednak jeśli taka sytuacja zdarza się trzy razy w ciągu roku musimy się nad nią zastanowić - mówi Dag Lunder, lekarz norweskiej kadry. - Będziemy musieli usiąść i zobaczyć, czy te przypadki mogą być łączone z lekami.

Dziennikarze wspomnianego portalu twierdzą, że internetowa kwerenda pozwoliła bez większych problemów znaleźć informacje potwierdzające, że niektóre leki tego typu mogą powodować dolegliwości, które wystąpiły u biegaczy. Sam Dag Lunder potwierdził, że jeden z nich, atrovent, faktycznie jest stosowany przez członków reprezentacji.

Komentarze (19):

 • pAblo Zgłoś
  Astma to chyba choroba narodowa Norwegów...
  • jelo Zgłoś
   To co pisałem w innym komentarzu, lata koksowania odbiły się w końcu na zdrowiu. Pewno po zakonczeniu kariery trzeba będzie zrobić przeszczep pomy inaczej wózek i nawet same nie bezie go
   Czytaj całość
   mogła kręcić, bo się sama przekręci. Tak to bywa, którkie życie koksów, nie peirwszy taki przypadek.
   • Stalowy Jureczek Zgłoś
    Brawa dla tych wszystkich, którzy wczoraj zminusowali posty forumowiczów dotyczące stosowania koksu przez Marit, między innymi mój. Całość pozostawiam bez komentarza.
    Wszystkie komentarze (19)

    Komentarze (19)

     Wszystkie komentarze (19)
     PRZEJDŹ NA WP.PL