Najnowsze Wyniki/Kalendarz

Wielkie zwycięstwo Justyny Kowalczyk! Polka zdecydowanie najlepsza w Oberhofie!

Daniel Ludwiński
Daniel Ludwiński
Justyna Kowalczyk w fantastycznym stylu odniosła zwycięstwo w biegu na 9 kilometrów stylem klasycznym na dochodzenie w Oberhofie. Drugi etap Tour de Ski od początku toczył się pod dyktando Polki.

Nasza zawodniczka zawsze znakomicie spisywała się na podobnym dystansie w technice klasycznej, w związku z czym polscy kibice wiązali z niedzielnym biegiem duże nadzieje i liczyli na świetny wynik. Justyna Kowalczyk ruszyła na trasę jako trzecia z niewielką stratą do wyprzedzających ją Kikkan Randall i Charlotte Kalli. Polka szybko doścignęła Szwedkę, a następnie wspólnie z nią dopadła także najlepszą na pierwszym etapie Amerykankę.

Jeszcze przed startem wiadomo jednak było, że na drugim etapie to nie Randall i Kalla będą głównymi rywalkami. Z trzynastej pozycji na trasę ruszyła inna specjalistka od stylu klasycznego, Therese Johaug. Największa nadzieja Norwegii na sukces w tegorocznym Tour de Ski bardzo mocno zaczęła niedzielny bieg i błyskawicznie przesunęła się na czwartą pozycję. Już po dwóch kilometrach Johaug biegła samotnie i stopniowo zbliżała się do liderującej trójki, jednak wtedy Kowalczyk zdecydowała się na atak.

Polka oderwała się od Randall i Kalli już po pierwszej pętli i szybko zaczęła oddalać się od rywalek. Johaug zdołała w końcu dogonić Amerykankę i Szwedkę, jednak  nasza narciarka była już poza zasięgiem Norweżki. 24-latka robiła co mogła, lecz Kowalczyk zyskiwała kolejne sekundy z każdym kilometrem. Na następnych punktach pomiaru czasu przewaga Polki nad Johaug wynosiła kolejno siedemnaście, dwadzieścia pięć, wreszcie trzydzieści cztery sekundy.

Kowalczyk nie zamierzała spasować aż do mety. W samej końcówce zdołała nadrobić jeszcze trochę czasu i na finiszu jej zaliczka nad reprezentantką Norwegii wyniosła dokładnie 41,4 sekundy. Co więcej, Polka przekroczyła linię mety z uśmiechem, machając do kibiców, i sprawiała wrażenie w ogóle nie zmęczonej, jak gdyby dopiero miała wyruszyć na trasę. Jej rywalki, choć poniosły sporą stratę, padały tymczasem na śnieg i długo dochodziły do siebie.

Dzięki wygraniu etapu Kowalczyk otrzymała dodatkowo sekundy bonifikaty. Jej przewaga w klasyfikacji generalnej Tour de Ski nad Johaug wynosi więc 46,4 sekundy. Niewykluczone, że w Nowy Rok zwiększy się ponownie, gdyż w sprincie w Muenstertal większe szanse z tej dwójki z pewnością ma Polka - jej główna rywalka nigdy nie była mocna w sprincie i sukcesem będzie dla niej sam awans do czołowej trzydziestki.

W niedzielnym biegu prócz Johaug o awans do czołówki pokusiły się także inne zawodniczki, które po pierwszym etapie plasowały się dość daleko. W stylu klasycznym brylowały Finki - trzecie miejsce zajęła Anne Kylloenen, a w najlepszej dziesiątce znalazły się jeszcze jej cztery rodaczki, w tym Aino-Kaisa Saarinen, która startowała jako dwudziesta siódma. Spore straty poniosło za to wiele zawodniczek brylujących w prologu. Wspomniana Charlotte Kalla spadła z drugiego miejsca na jedenaste, zaś najlepsza w sobotę Kikkan Randall ukończyła drugi etap jako piętnasta.

W Tour de Ski prócz Justyny Kowalczyk uczestniczą jeszcze dwie Polki. Startująca jako pięćdziesiąta trzecia Kornelia Kubińska na dwóch pierwszych pętlach zyskała aż dwanaście lokat i wydawało się, że może pokusić się o znaczny awans. W końcówce druga z naszych zawodniczek straciła jednak nagle przeszło minutę i spadła na pięćdziesiąte siódme miejsce, co oznacza, że najprawdopodobniej upadła na jednym ze zjazdów. Trzecia z Polek, Paulina Maciuszek, ruszyła na trasę jako sześćdziesiąta siódma i na tym samym miejscu dobiegła do mety.

Wyniki biegu na 9 km stylem klasycznym:

MiejsceZawodniczkaKrajCzas
1Justyna KowalczykPolska25:01,4
2Therese JohaugNorwegia+41,4
3Anne KylloenenFinlandia+45,0
4Denise HerrmannNiemcy+48,5
5Kristin Stoermer SteiraNorwegia+49,1
6Astrid JacobsenNorwegia+1:01,9
7Kerttu NiskanenFinlandia+1:02,4
8Aino-Kaisa SaarinenFinlandia+1:04,4
9Riita-Liisa RoponenFinlandia+1:05,1
10Krista LahteenmakiFinlandia+1:12,4
57Kornelia KubińskaPolska+4:01,5
67Paulina MaciuszekPolska+4:37,0


Klasyfikacja generalna Tour de Ski po dwóch etapach:

MiejsceZawodniczkaKrajCzas
1Justyna KowalczykPolska31:59,5
2Therese JohaugNorwegia+46,4
3Anne KylloenenFinlandia+55,0
4Denise HerrmannNiemcy+1:03,5
5Kristin Stoermer SteiraNorwegia+1:04,1
6Astrid JacobsenNorwegia+1:16,9
7Kerttu NiskanenFinlandia+1:17,4
8Aino-Kaisa SaarinenFinlandia+1:19,4
9Riita-Liisa RoponenFinlandia+1:20,1
10Krista LahteenmakiFinlandia+1:27,4
57Kornelia KubińskaPolska+4:16,5
67Paulina MaciuszekPolska+4:52,0

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata:

PŚ w biegach narciarskich kobiet

MiejsceZawodniczkaKrajPunkty
1.Heidi WengNorwegia1424
2.Ingvild Flugstad OestbergNorwegia1271
3.Jessica DigginsStany Zjednoczone1164
4.Krista ParmakoskiFinlandia1064
5.Teresa StadloberAustria804
6.Charlotte KallaSzwecja774
7.Sadie BjornsenStany Zjednoczone747
8.Marit BjoergenNorwegia746
9.Stina NilssonSzwecja650
10.Kerttu NiskanenFinlandia644
50.Justyna KowalczykPolska106

Komentarze (45):

 • antek Zgłoś
  ostatnia nadzieja tereski to 4 etap, 15km dowolnym, jesli tam nie zejdzie praktycznie do zera, to bedzie pozamiatane, 5 i 6 etap sa za krotkie, zeby mogla walczyc z silniejsza kowalczyk i
  Czytaj całość
  straci na tych 2 etapach 45-60sek.
  • Pottermaniack Zgłoś
   Brawo Justyna! Można było się spodziewać dobrego występu, w końcu Kowalczyk uwielbia biegać klasykiem, zwłaszcza w swoim królestwie Oberhofie, ale w tej konkurencji zdeklasowała
   Czytaj całość
   rywalki. Piękna Therese z Norwegii, choć w poprzednim Tourze pobiegła fenomenalnie na tym dystansie na razie mocna tylko w słowach. Po prologu stwierdziła, że kilka sekund straty do Justyny to tyle co nic i odrobi ją w biegu pościgowym. Oby tak dalej odrabiała. ;)
   • ks vitold Zgłoś
    Kochana Justyś. . .
    Wszystkie komentarze (45)

    Komentarze (45)

     Wszystkie komentarze (45)
     PRZEJDŹ NA WP.PL