Najnowsze Wyniki/Kalendarz

Kikkan Randall znokautowała rywalki w Val Muestair, Justyna Kowalczyk siódma

Daniel Ludwiński
Daniel Ludwiński
Kikkan Randall nie dała nikomu żadnych szans w sprincie stylem dowolnym w Val Muestair. Amerykanka w finale dosłownie znokautowała rywalki wygrywając z ogromną przewagą. Justyna Kowalczyk była siódma.

Tym razem nasza zawodniczka nie stanęła na podium, jak to dwukrotnie miało miejsce w Oberhofie, jednak mimo to jej wtorkowy wynik śmiało można uznać za zupełnie dobry. Przed startem Tour de Ski Justyna Kowalczyk nie kryła, że właśnie trzeci etap cyklu, czyli sprint stylem dowolnym w szwajcarskiej miejscowości Val Muestair, będzie konkurencją, która odpowiada jej najmniej. W kwalifikacjach Polka dość pewnie wywalczyła awans do najlepszej trzydziestki, gdyż miała osiemnasty wynik.

Rywalizacja ćwierćfinałowa nie zaczęła się dobrze dla Kowalczyk. Polka została po starcie za plecami przeciwniczek i aż do połowy dystansu nie była w stanie awansować wyżej niż na czwarte miejsce. Wtedy jednak zdecydowała się na przyspieszenie i szybko przedarła się na czoło stawki, w czym pomógł jej również fakt, że na trasie nie brakowało wzniesień. Ostatecznie na mecie Kowalczyk była druga.

Scenariusz półfinałowego biegu z udziałem naszej zawodniczki był bardzo podobny. Również tym razem po starcie była na końcu stawki i ponownie dopiero na półmetku przesunęła się do przodu, znów obejmując prowadzenie. Niestety na tym podobieństwa się skończyły, gdyż w końcówce minęły ją kolejno Charlotte Kalla i Heidi Weng. Na ostatniej prostej Polka próbowała jeszcze powtórnie odzyskać choćby drugie miejsce, dające przepustkę do finału, jednak ta sztuka już jej się nie udała.

W tej sytuacji Kowalczyk została wyeliminowana i w klasyfikacji końcowej zajęła siódme miejsce, które jednak przed startem wzięłaby zapewne w ciemno. Co ważne,
Polka zyskała kolejne trzy sekundy przewagi nad Therese Johaug w klasyfikacji łącznej Tour de Ski - jej zaliczka wynosi już 50,3 sekundy. Norweżka we wtorek i tak zaskoczyła pozytywnie, gdyż zajęła dziewiąte miejsce, a przed startem nie kryła, że w sprincie, konkurencji w której niemalże zawsze plasowała się daleko, chciałaby zmieścić się chociaż w najlepszej trzydziestce.

W finale nie zawiodła stuprocentowa faworytka do zwycięstwa. Kikkan Randall, bo o niej mowa, wygrywała kolejno kwalifikacje, ćwierćfinał i półfinał, każdorazowo z wyraźną przewagą nad rywalkami. W decydującym biegu było podobnie i Amerykanka triumfowała z przewagą, która w obecnych czasach w sprincie jest praktycznie niespotykana - druga na mecie Ingvild Flugstad Oestberg przegrała z nią o 8,7 sekundy, a trzecia Heidi Weng o 10,6 sekundy.

W Val Muestair wystąpiły jeszcze dwie Polki. Paulina Maciuszek i Kornelia Marek uplasowały się poza czołową trzydziestką i odpadły w kwalifikacjach.

Wyniki zawodów w Val Muestair:

MiejsceZawodniczkaKrajCzas
1Kikkan RandallUSA3:37,0
2Ingvild Flugstad OestbergNorwegia+8,7
3Heidi WengNorwegia+10,6
4Hanna KolbNiemcy+12,6
5Kristin Stoermer SteiraNorwegia+14,7
6Charlotte KallaSzwecja+19,5
7Justyna KowalczykPolska
8Denise HerrmannNiemcy
9Aurore JeanFrancja
10Therese JohaugNorwegia
46Paulina MaciuszekPolska
55Kornelia KubińskaPolska


Klasyfikacja generalna Tour de Ski po trzech etapach:

MiejsceZawodniczkaKrajCzas
1Justyna KowalczykPolska35:08,0
2Therese JohaugNorwegia+50,3
3Kristin Stoermer SteiraNorwegia+1:00,9
4Denise HerrmannNiemcy+1:05,3
5Kikkan RandallUSA+1:18,1
6Anne KylloenenFinlandia+1:29,1
7Charlotte KallaSzwecja+1:32,2
8Astrid JacobsenNorwegia+1:36,5
9Riikka Sarasoja-LiljaFinlandia+1:49,6
10Riita-Liisa RoponenFinlandia+1:52,3
52Kornelia KubińskaPolska+5:09,9
61Paulina MaciuszekPolska+5:41,3

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata:

PŚ w biegach narciarskich kobiet

MiejsceZawodniczkaKrajPunkty
1.Heidi WengNorwegia1424
2.Ingvild Flugstad OestbergNorwegia1271
3.Jessica DigginsStany Zjednoczone1164
4.Krista ParmakoskiFinlandia1064
5.Teresa StadloberAustria804
6.Charlotte KallaSzwecja774
7.Sadie BjornsenStany Zjednoczone747
8.Marit BjoergenNorwegia746
9.Stina NilssonSzwecja650
10.Kerttu NiskanenFinlandia644
50.Justyna KowalczykPolska106

Komentarze (11):

Wszystkie komentarze (11)

Komentarze (11)

×
    Wszystkie komentarze (11)
    PRZEJDŹ NA WP.PL