Najnowsze Wyniki/Kalendarz

Aleksiej Połtoranin najlepszy w Toblach, punkty pucharowe Macieja Kreczmera

Daniel Ludwiński
Daniel Ludwiński
Kazach Aleksiej Połtoranin zasłużenie triumfował w biegu na 5 kilometrów w Toblach. Na piątym etapie Tour de Ski z dobrej strony pokazał się Maciej Kreczmer, który zajął dwudzieste siódme miejsce.

Reprezentant Kazachstanu ma życiowy sezon i w bieżącym sezonie potrafił nawet liderować klasyfikacji łącznej Pucharu Świata. Aleksiej Połtoranin stracił już wprawdzie żółtą koszulkę, jednak nadal jest w dobrej dyspozycji i w Toblach potwierdził, że należy do grona najlepszych. Kazach wygrał dość pewnie, gdyż na krótkim dystansie 5 kilometrów zdecydowana większość rywali była wolniejsza od niego o co najmniej kilkanaście sekund. Dopiero na sam koniec biegu dwaj biegacze stracili nieco mniej, jednak i tak wygrana Połtoranina nawet przez moment nie była zagrożona. Kazach w klasyfikacji Tour de Ski jest łącznie szósty.

Wspomniana dwójka, która była najbliżej Połotoranina, to Petter Northug i Dario Cologna. Dwaj wielcy rywale w walce o końcowy triumf w Tour de Ski uzyskali niemalże identyczny czas. Ostatecznie o zaledwie 0,2 sekundy szybszy był Norweg i zajął w klasyfikacji piątkowego biegu drugie miejsce. Co ważne, Northug otrzymał dzięki temu dziesięć sekund bonifikaty, podczas gdy Szwajcar za trzecią pozycję dostał jedynie pięć bonusowych sekund, w związku z czym Norweg umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji łącznej Tour de Ski.

Po pięciu etapach przewaga Northuga nad Cologną wynosi już 16,1 sekundy. Większe straty ponieśli za to dwaj Rosjanie, Aleksander Legkow i Maksim Wylegżanin, którzy zajęli w Toblach odpowiednio piąte i dziesiąte miejsce. W klasyfikacji łącznej tracą 23,6 oraz 42 sekundy, w związku z czym szansa na wygraną w całym Tour de Ski jest w ich przypadku już nieco mniejsza.

W piątkowym biegu dobrze wypadł Maciej Kreczmer. Nasz doświadczony narciarz zajął dwudzieste siódme miejsce i wywalczył cztery punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Polak zapunktował po raz pierwszy w bieżącym sezonie.

Biegacze przenoszą się teraz do Val di Fiemme, gdzie w sobotę będą rywalizowali na dystansie 20 kilometrów stylem klasycznym ze startu wspólnego.

Wyniki piątego etapu Tour de Ski:

MiejsceZawodnikKrajCzas
1Aleksiej PołtoraninKazachstan12:37,9
2Petter NorthugNorwegia+8,0
3Dario ColognaSzwajcaria+8,2
4Dmitrij JaparowRosja+13,7
5Aleksander LiegkowRosja+15,7
6Calle HalfvarssonSzwecja+16,1
7Aleksander BesmiertnychRosja+16,5
8Lukas BauerCzechy+17,3
9Finn Haagen KroghNorwegia+19,3
10Maksym WylegżaninRosja+23,4
27Maciej KreczmerPolska+39,1


Klasyfikacja generalna Tour de Ski po pięciu etapach
:

MiejsceZawodnikKrajCzas
1Petter NorthugNorwegia2:19:20,9
2Dario ColognaSzwajcaria+16,1
3Aleksander LiegkowRosja+23,6
4Maksym WylegżaninRosja+42,0
5Lukas BauerCzechy+2:02,1
6Aleksiej PołtoraninKazachstan+2:03,1
7Ilia CzernousowRosja+2:08,6
8Marcus HellnerSzwecja+2:15,4
9Dmitrij JaparowRosja+2:18,4
10Calle HalfvarssonSzwecja+2:21,2
54Maciej KreczmerPolska+8:59,7


Klasyfikacja generalna Pucharu Świata:

PŚ w biegach narciarskich mężczyzn

MZawodnikKrajPunkty
1Johannes Hoesflot KlaeboNorwegia1012
2Martin Johnsrud SundbyNorwegia875
3Dario ColognaSzwajcaria807
4Alex HarveyKanada780
5Aleksander BolszunowRosja710
6Aleksiej PołtoraninKazachstan656
7Hans Christer HolundNorwegia638
8Maurice ManificatFrancja629
9Siergiej UstiugowRosja525
10Aleksiej CzerwotkinRosja467
123Maciej StaręgaPolska6

Komentarze (2):

 • Pottermaniack Zgłoś
  Szkoda, że Cologna okazał się gorszy o 0,2 sekund, niestety Northug powiększył przewagę w Tourze, ale szesnaście sekund to wciąż niewiele. Blisko Norwega jest też Liegkov, który rok
  Czytaj całość
  temu pobiegł zdecydowanie lepiej od Northuga i Cologni na Alpe Cermis, więc wygrana w Tourze pozostaje nadal otwarta, wszystko zweryfikuje Alpe Cermis.
  • Szymon B Zgłoś
   Bardzo ciekawa sytuacja w rywalizacji mężczyzn. Liegkow na punkcie pomiaru czasu był bardzo blisko razem z Northugiem i Colonią. Na mecie byłem zaskoczony, że stracił aż 7 sekund. Przed
   Czytaj całość
   startem myślałem, że Rosjanie dorównają norwegowi i szwajcarowi jednak oni stracili. Colonia i Liegkow jeszcze mają spore szanse na dogonienie Northuga. Na jutrzejszym etapie zapewne jak to u panów, będzie biegła spora grupa. Wydaje mi się ,że walka o zwycięstwo zakończy się dopiero na ostatnich kilometrach. Połtaranin pokazał dziś, że jest świetny w stylu klasycznym i jutro będzie liczył się w walce o zwycięstwo. Ja jestem zdania, że jeżeli jutro faworyci przybiegną razem ,to o tym kto zwycięży zadecyduje ostatni etap.

   Komentarze (2)

   ×
   PRZEJDŹ NA WP.PL