Najnowsze Wyniki/Kalendarz

Justyna Kowalczyk znów najlepsza w Tour de Ski! Polka pierwsza na Alpe Cermis!

Daniel Ludwiński
Daniel Ludwiński
Justyna Kowalczyk po raz czwarty z rzędu wygrała cykl Tour de Ski! Na ostatnim etapie w Val di Fiemme, którym był podbieg pod Alpe Cermis, Polka utrzymała bezpieczną przewagę nad Therese Johaug.

Rozegrane w piątek i sobotę etapy w stylu klasycznym pozwoliły Justynie Kowalczyk znacząco uciec rywalkom. Po biegu na 10 kilometrów ze startu wspólnego jej zaliczka nad najgroźniejszą norweską rywalką urosła już do przeszło dwóch minut, w związku z czym nawet sama Therese Johaug po raz pierwszy w ciągu całego Tour de Ski przyznała, że walka jest już raczej rozstrzygnięta i na Alpe Cermis nic nie będzie się już mogło zmienić.

Norweżka mimo to tuż po starcie, jeszcze na płaskim odcinku, przed rozpoczęciem wspinaczki, ruszyła w szaleńczy pościg, jak gdyby wbrew swym wcześniejszym słowom tak naprawdę wciąż wierzyła w końcowy sukces. Johaug odrobiła dość szybko pół minuty do Polki, a następnie różnica między nimi malała także na samym wzniesieniu Alpe Cermis. Norweżka rokrocznie uzyskuje na ostatnim etapie Tour de Ski najlepszy czas, jednak strata poniesiona na wcześniejszych etapach była zbyt duża nawet dla niej.

Sporty zimowe na SportoweFakty.pl - nasz nowy profil na Facebooku. Dla wszystkich fanów narciarstwa i nie tylko! Kliknij i polub nas.

Justyna Kowalczyk biegła tymczasem po prostu swoim tempem. Polka zdawała sobie sprawę z posiadanej zaliczki i kontrolowała sytuację, gdyż co chwilę otrzymywała od osób ze swojego teamu komunikaty o aktualnej różnicy między nią, a Johaug. W końcówce przewaga nad Norweżką zmalała do niespełna pół minuty, lecz nie miało to już oczywiście żadnego znaczenia, gdyż po pokonaniu 9 kilometrów Kowalczyk zameldowała się na mecie.

Ostatnie metry zmęczona ale szczęśliwa Polka pokonywała oklaskiwana przez liczne grono kibiców. Do Val di Fiemme przyjechało bowiem bardzo wielu fanów z polskich miast, którzy na własne oczy chcieli obejrzeć triumf swojej idolki i wspólnie z nią odśpiewać chóralnie Mazurka Dąbrowskiego. Kowalczyk nie zawiodła, utrzymała bezpieczną zaliczkę, i po raz czwarty z rzędu triumfowała w klasyfikacji generalnej Tour de Ski. To absolutny rekord w historii tej imprezy, który trudno będzie komukolwiek powtórzyć w najbliższych latach. W niedzielnym biegu, po odjęciu różnic czasowych, miała siódmy czas dnia.

W cieniu biegu Justyny Kowalczyk i Therese Johaug pod Alpe Cermis wspięła się Kristin Stoermer Steira. Druga z Norweżek ma za sobą udany Tour de Ski i choć na ostatnim etapie jej strata do startującej z minimalną przewagą Johaug od razu zaczęła rosnąć dosłownie w oczach, to jednak utrzymanie trzeciej pozycji w klasyfikacji końcowej jest dla niej z pewnością dużym powodem do radości.

Tegoroczny Tour de Ski ukończyły jeszcze dwie Polki. Kornelia Marek zajęła trzydzieste siódme miejsce, a Paulina Maciuszek była czterdziesta. Ta ostatnia na Alpe Cermis pokazała się z niezłej strony - finiszowała bowiem jako trzydziesta pierwsza. Zawodniczki z dalszych miejsc startowały jednak w tzw. fali, w związku z czym po doliczeniu różnic czasowych Maciuszek została ostatecznie sklasyfikowana nieco dalej. Na Alpe Cermis miała jednak dwudziesty ósmy czas dnia, dzięki czemu zdobyła punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Wyniki siódmego etapu Tour de Ski:

MiejsceZawodniczkaKrajCzas
1Justyna KowalczykPolska35:52,5
2Therese JohaugNorwegia+27,9
3Kristin Stoermer SteiraNorwegia+2:39,5
4Krista LahteenmakiFinlandia+3:04,7
5Astrid JacobsenNorwegia+3:13,5
6Heidi WengNorwegia+3:29,1
7Charlotte KallaSzwecja+3:51,3
8Riita-Liisa RoponenFinlandia+4:19,6
9Anne KylloenenFinlandia+4:23,0
10Kikkan RandallUSA+4:58,4
37Kornelia KubińskaPolska+12:39,2
40Paulina MaciuszekPolska+13:13,3


Klasyfikacja końcowa Tour de Ski:

MiejsceZawodniczkaKrajCzas
1Justyna KowalczykPolska2:25:21,6
2Therese JohaugNorwegia+27,9
3Kristin Stoermer SteiraNorwegia+2:39,5
4Krista LahteenmakiFinlandia+3:04,7
5Astrid JacobsenNorwegia+3:13,5
6Heidi WengNorwegia+3:29,1
7Charlotte KallaSzwecja+3:51,3
8Riita-Liisa RoponenFinlandia+4:19,6
9Anne KylloenenFinlandia+4:23,0
10Kikkan RandallUSA+4:58,4
37Kornelia KubińskaPolska+12:39,2
40Paulina MaciuszekPolska+13:13,3


Klasyfikacja generalna Pucharu Świata:

PŚ w biegach narciarskich kobiet

MiejsceZawodniczkaKrajPunkty
1.Heidi WengNorwegia1424
2.Ingvild Flugstad OestbergNorwegia1271
3.Jessica DigginsStany Zjednoczone1164
4.Krista ParmakoskiFinlandia1064
5.Teresa StadloberAustria804
6.Charlotte KallaSzwecja774
7.Sadie BjornsenStany Zjednoczone747
8.Marit BjoergenNorwegia746
9.Stina NilssonSzwecja650
10.Kerttu NiskanenFinlandia644
50.Justyna KowalczykPolska106

Komentarze (49):

 • wislok Zgłoś
  Justynka to oczywiście mówi żartem,ale każdą wypowiedź Norweżek traktujecie śmiertelnie poważnie.Oczywiście to była taka prowokacja z mojej strony i reakcja była do przewidzenia.
  Czytaj całość
  Skoro Justyna mówi,że była martwa, skoro co roku na Alpe Cermis przegrywa z Johaug i to wyraźnie to dlaczego nagle miała by wygrać , Kowalczyk wiedziała,że musi mieć sporą przewagę i ją miała przed startem. Stwierdziłem,że Norweżka zrobiła wyraźne postępy i za rok może być dużo groźniejsza i zdetronizować Kowalczyk. Z nacisiem na może. Kończę dyskusję z fanami J.Kowalczyk.
  • asia88 Zgłoś
   super, że wygrała, ale pod koniec to szczerze mówiąc zastanawiałam się czy przypadkem Tereska jej nie dojdzie:( ale na szczęście wszystko się świetnie zakończyło:D
   • wp7650 Zgłoś
    i co tu wiele pisać ... JUSTYNA WYMIATA :D
    Wszystkie komentarze (49)

    Komentarze (49)

    ×
     Wszystkie komentarze (49)
     PRZEJDŹ NA WP.PL