Najnowsze Wyniki/Kalendarz

Daniel Richardsson najlepszy w maratonie w Holmenkollen

Daniel Ludwiński
Daniel Ludwiński
Daniel Richardsson wygrał w Holmenkollen słynny bieg na 50 kilometrów. Dla reprezentanta Szwecji jest to największy sukces w życiu. Na ostatnim kilometrze uciekł on Martinowi Johnsrudowi Sundby'emu.

Tegoroczny maraton w Oslo był ciekawy i nie miał nic wspólnego z powtarzającymi się niekiedy długimi biegami ze startu wspólnego, gdy niemalże do końca na czele znajduje się liczny rozciągnięty peleton. Tym razem czołówka podzieliła się bardzo szybko i w rywalizacji o wygraną liczyło się pięciu zawodników. Z grupy, w skład której weszli Daniel Richardsson, Martin Johnsrud Sundby, Aleksander Liegkow, Iivo Niskanen i Lukas Bauer najprędzej odpadł Czech, który ostatecznie osłabł na tyle, że na mecie był ósmy. Następnie od czołówki odstawać zaczął także Fin, który ukończył bieg jako czwarty.

Na ostatnich kilometrach z przodu pozostała więc już tylko trójka. W samej końcówce na zwiększenie tempa zdecydował się Richardsson i był to atak, który dał wygraną. Kilkaset ostatnich metrów to popis Szweda, który oderwał się od Sundby'ego i finiszował przeszło osiem sekund przed nim. Liegkow, ubiegłoroczny triumfator z Holmenkollen, aktualny mistrz olimpijski na tym dystansie, tym razem był trzeci.

Pozostali zawodnicy ponieśli duże straty - Niskanen finiszował blisko półtorej minuty po zwycięskim Szwedzie, a i tak wystarczyło to do zajęcia czwartej pozycji. Strata trzech minut i dwunastu sekund dała miejsce na końcu najlepszej dziesiątki.

Drugie miejsce zajęte w sobotnim biegu pozwoliło Sundby'emu zapewnić sobie wygraną w klasyfikacji łącznej Pucharu Świata. Do rozegrania pozostały jeszcze wprawdzie konkurencje w Falun, zaplanowane na przyszły weekend, ale Norweg może być już spokojny o końcowy triumf.

Reprezentanci Polski w Holmenkollen nie startowali.

Jesteśmy na Facebooku, dołącz do nas.

Wyniki:

MiejsceZawodnikKrajCzas
1Daniel RichardssonSzwecja2:07:29,5
2Martin Johnsrud SundbyNorwegia+8,2
3Aleksander LiegkowRosja+14,5
4Iivo NiskanenFinlandia+1:22,3
5Lars NelsonSzwecja+1:55,3
6Eldar RoenningNorwegia+1:56,2
7Dmitrij JaparowRosja+2:14,1
8Lukas BauerCzechy+2:20,0
9Stanisław WołżeńcewRosja+2:31,3
10Simen Hakon OestensenNorwegia+3:12,6


Klasyfikacja generalna Pucharu Świata:

PŚ w biegach narciarskich mężczyzn

MZawodnikKrajPunkty
1Johannes Hoesflot KlaeboNorwegia1012
2Martin Johnsrud SundbyNorwegia875
3Dario ColognaSzwajcaria807
4Alex HarveyKanada780
5Aleksander BolszunowRosja710
6Aleksiej PołtoraninKazachstan656
7Hans Christer HolundNorwegia638
8Maurice ManificatFrancja629
9Siergiej UstiugowRosja525
10Aleksiej CzerwotkinRosja467
123Maciej StaręgaPolska6

Komentarze (0):

Komentarze (0)

PRZEJDŹ NA WP.PL