Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Newspix / Carl Sandin

Therese Johaug najlepsza w Oberstdorfie. Upadek odebrał szanse Justynie Kowalczyk

Daniel Ludwiński
Daniel Ludwiński
Therese Johaug wygrała bieg na 10 km stylem klasycznym w Oberstdorfie. Na piątym etapie Tour de Ski świetnie biegła Justyna Kowalczyk, która miała szanse na czwarte miejsce. Niestety, upadek pogrzebał wszelkie szanse Polki. Na mecie była siedemnasta.

Długo wszystko wskazywało na to, że środowe zawody przyniosą przełamanie Justynie Kowalczyk. Polka rozpoczęła występ w swojej koronnej konkurencji całkowicie inaczej niż wcześniejszy bieg w stylu klasycznym w Lenzerheide. Wtedy ruszyła ostro do przodu wkrótce po starcie, ale nie wytrzymała tempa i w dalszej części dystansu odpadła od czołówki. Tym razem rozpoczęła bieg ze startu wspólnego dość spokojnie, jednak stopniowo przesuwała się w górę tabeli.

Na nieco ponad dwa kilometry przed metą Kowalczyk na podbiegu prezentowała się na tyle dobrze, że objęła prowadzenie w grupie walczącej o czwarte miejsce. Wydawało się, że najlepszy wynik w sezonie jest praktycznie pewny, a być może uda się dowieźć do mety lokatę tuż za podium.

Niestety, zjazd okazał się przekleństwem Polki. Nasza reprezentantka nie utrzymała równowagi i upadła, a po chwili przewróciły się także próbujące ją ominąć Charlotte Kalla i Stina Nilsson. Kowalczyk od razu wstała i wróciła na trasę, ale rywalki były już daleko. Na domiar złego całkowicie wybita z rytmu narciarka nie odzyskała już wcześniejszego tempa biegu i na ostatnich dwóch kilometrach traciła pozycję za pozycją. Na mecie zameldowała się jako siedemnasta.

Z przodu o wygraną walczyły Norweżki, które między sobą rozstrzygnęły piąty etap Tour de Ski. Początkowo razem biegły Therese Johaug, Ingvild Flugstad Oestberg i Heidi Weng. W drugiej części dystansu odpadła ta ostatnia, a jej koleżanki jeszcze przez pewien czas biegły razem.

Na ostatnim kilometrze Johaug zaatakowała i okazała się mocniejsza od Oestberg. Faworytka Tour de Ski zmniejszyła dzięki temu swoją stratę do rodaczki w klasyfikacji generalnej imprezy. W środę finiszowała od niej szybciej o 9,9 sekundy.

Wyniki biegu na 10 kilometrów stylem klasycznym ze startu wspólnego:

MiejsceZawodniczkaKrajCzas
1Therese JohaugNorwegia26:37,6
2Ingvild Flugstad OestbergNorwegia+9,9
3Heidi WengNorwegia+19,7
4Ragnhild HagaNorwegia+1:12,0
5Anne KylloenenFinlandia+1:12,7
6Ida IngemarsdotterSzwecja+1:13,4
7Kerttu NiskanenFinlandia+1:15,0
8Charlotte KallaSzwecja+1:33,1
9Maria RydqvistSzwecja+1:34,3
10Denise HerrmannNiemcy+1:34,9
17Justyna KowalczykPolska+2:02,4


Serbia - Polska: Możdżonek broni na 12. metrze!
Serbia - Polska: Możdżonek broni na 12. metrze!

Komentarze (21):

 • Eleonor_ Zgłoś
  Gratulacje Tereska,niesamowity walczak z Ciebie,wow!:)
  • Eleonor_ Zgłoś
   Justynę, pechowy upadek wybił z rytmu i tym samym wykluczył z zajęcia wyższej lokaty.To oczywiste,iż Justyna nie jest już taka mocna jak w czasach swojej świetności, ale
   Czytaj całość
   pamiętajmy,ile nam sprawiała wzruszeń i ogromnych satysfakcji swoimi występami:)W polskim narciarstwie biegowym nie widać następczyń Justyny,niestety:(Edit: Kali pomimo upadku,udało się zająć 8 miejsce .
   • Kris59 Zgłoś
    Pani Justyno ! Wzywam pania. Czas zejźć ze sceny i zachować jeszcze resztki mistrzowskiej klasy. Dla dobra pani, kibiców i kraju. Lepiej zachować w pamięci kibicow dobre chwile
    Czytaj całość
    niż...upadki. Prosze wziąźć przykład z Adama Małysza. Na dziś jest pani bowiem bardziej widoczna w reklamach Santandera niż na trasach biegowych.Wie przecież pani,że od uwielbienia do nienawiści to jeden krok więc niech oszczedzi pani sobie ( i nam) dalszych upokorzeń.
    Wszystkie komentarze (21)

    Komentarze (21)

    ×
     Wszystkie komentarze (21)
     PRZEJDŹ NA WP.PL