Najnowsze Wyniki/Kalendarz
PAP/EPA / ANGELIKA WARMUTH

Siergiej Ustiugow mistrzem świata w skiathlonie. Sportowy dramat Martina Johnsruda Sundbyego

Daniel Ludwiński
Daniel Ludwiński
Siergiej Ustiugow po raz pierwszy w karierze został mistrzem świata. W Lahti Rosjanin triumfował w skiathlonie 15+15 km. Na ostatnim kilometrze upadku nie uniknął jedyny rywal Ustiugowa, Martin Johnsrud Sundby.

Dwaj najlepsi zawodnicy bieżącego sezonu zdołali na trasie zgubić wszystkich konkurentów. Kibice ostrzyli sobie zęby na kapitalny pojedynek tej dwójki na finiszu, ale rozstrzygnięcia zapadły nieco wcześniej. Martin Johnsrud Sundby zdawał sobie sprawę z tego, że Siergiej Ustiugow jest lepszym sprinterem, więc postanowił zaatakować już na ostatnim podbiegu, dokładnie tam, gdzie kilka godzin wcześniej złoty medal zapewniła sobie Marit Bjoergen.

Ustiugow był tuż za nim, gdy doszło do dramatu Norwega - Sundby szarżując popełnił błąd i upadł, na domiar złego łamiąc jeszcze kijek. Rosjanin w tym momencie miał już otwartą drogę do złota - na stadionie nawet na ostatnich metrach utrzymywał wprawdzie pełnię prędkości i nie zamierzał zwalniać by fetować sukces, ale jego przewaga była już bardzo bezpieczna. Ostatecznie finiszował blisko siedem sekund przed pechowym Sundbym.

Dla Ustiugowa, który w styczniu wygrał Tour de Ski, jest to największy sukces w karierze. Rosjanin stał już w Lahti na drugim stopniu podium sprintu, ale wtedy trudno było się doszukiwać na jego twarzy uśmiechu, gdyż srebro uznał za porażkę. Teraz 24-latek był już najlepszy.

Zacięta walka do końca toczyła się o brązowy medal. Na stadionie najmocniejszy okazał się Finn Haagen Krogh i to właśnie on stanął na najniższym stopniu podium. W czołowej szóstce znaleźli się też pozostali dwaj Norwegowie, Sjur Roethe i Didrik Toenseth, których rozdzielił Alex Harvey z Kanady.

Jedyny Polak, Jan Antolec, zajął pięćdziesiąte pierwsze miejsce. Nasz reprezentant stracił do zwycięzcy przeszło osiem minut.

Wyniki skiathlonu:

MiejsceZawodnikKrajCzas
1Siergiej UstiugowRosja1:09:16,7
2Martin Johnsrud SundbyNorwegia+6,7
3Finn Haagen KroghNorwegia+31,8
4Sjur RoetheNorwegia+33,1
5Alex HarveyKanada+33,3
6Didrk ToensethNorwegia+33,5
7Marcus HellnerSzwecja+33,7
8Andriej LarkowRosja+36,1
9Lari LehtonenFinlandia+37,2
10Giandomenico SalvadoriWłochy+37,3
51Jan AntolecPolska+8:09,3


Zobacz wideo: Kamil Stoch: skocznia w Lahti jest bardzo specyficznym miejscem

Czy Siergiej Ustiugow wywalczy w Lahti kolejny złoty medal?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (2):

Komentarze (2)

PRZEJDŹ NA WP.PL