Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Aleksander LegkowAFP / JON OLAV NESVOLD / NTB SCANPIX / Na zdjęciu: Aleksander Legkow

MKOL swoje, FIS swoje. Rosyjskie gwiazdy startują w zawodach Pucharu Świata

Joanna Wyrostek
Joanna Wyrostek
Międzynarodowa Federacja Narciarska dopuściła rosyjskich biegaczy do startu w zawodach Pucharu Świata. Tych samych, których MKOL dożywotnio odsunął od udziału w igrzyskach olimpijskich.

Aleksander Legkow, Aleksiej Pietuchow, Jewgienij Biełow, Maksim Wylegżanin, Julia Iwanowa i Jewgienia Szapowałowa mogą brać udział w zawodach Pucharu Świata organizowanych pod egidą FIS. Taka decyzja została oficjalnie ogłoszona w czwartek, ale jednocześnie od razu zaznaczono, że może ona ulec zmianie. Wszystko zależy od treści raportu MKOL, w którym organizacja uzasadni, dlaczego zdecydowała się na tak drastyczną dyskwalifikację rosyjskich biegaczy.

- FIS ma obowiązek zaczekać do czasu, aż Komisja Dyscyplinarna MKOL opublikuje swoją decyzję odnośnie argumentów i szczegółowe dowody przeciwko sportowcom. Obecnie zawodnicy są uprawnieni do udziału w konkursach organizowanych pod auspicjami FIS, w tym konkursach Pucharu Świata - czytamy w oświadczeniu FIS.

W Rosji te słowa oczywiście zostały przyjęte pozytywnie. - W FIS pracują adekwatne osoby, które podjęły rozsądną decyzję zezwalając naszym sportowcom na start - powiedział Sergiej Krianin, wiceszef rosyjskich biegów narciarskich. - Nie kierują się one pobudkami politycznymi. Każdy profesjonalista zrozumie, że zarzuty nam przedstawione są gołosłowne. Nasi biegacze nie przyjmowali żadnych zakazanych środków.

Nie wszyscy rosyjscy biegacze zdecydowali się na starty w Pucharze Świata. Na pewno na razie zabraknie w nich największej gwiazdy w obozie Rosjan Aleksandra Legkowa. Po decyzji MKOL-u sportowiec miał stracić motywację do dalszej pracy i jest w fatalnej kondycji fizycznej.

- Aleksander przebywa obecnie w Szwajcarii i tam trenuje. Decyzja MKOL miała na niego bardzo negatywny wpływ i zupełnie przestał trenować. W ciągu krótkiego czasu z powodu stresu stracił 5 kilogramów - tłumaczy trener rosyjskich narciarzy Marcus Kramer. - Żeby startować na tym etapie w Pucharze Świata trzeba być w dobrej formie. Mamy nadzieję, że w połowie grudnia będzie gotów.

ZOBACZ WIDEO: Dramatyczny debiut Polaka w IO. "Traciłem świadomość i nie wiedziałem, gdzie jestem"

Czy FIS podjęła słuszną decyzją dopuszczając Rosjan do startów w Pucharze Świata?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (1):

 • yes Zgłoś
  "'Aleksander przebywa obecnie w Szwajcarii i tam trenuje. Decyzja MKOL miała na niego bardzo negatywny wpływ i zupełnie przestał trenować" - trenuje i przestał trenować. Trzeba też
  Czytaj całość
  odpoczywać.

  Komentarze (1)

  PRZEJDŹ NA WP.PL