Najnowsze Wyniki/Kalendarz
zawodnicy startujący w biegach narciarskichAFP / JOHANNES EISELE / Na zdjęciu: zawodnicy startujący w biegach narciarskich

Puchar Świata jednak bez rosyjskich gwiazd. FIS zawiesiła biegaczy

Joanna Wyrostek
Joanna Wyrostek
Sześcioro rosyjskich biegaczy zostało odsuniętych od startów w Pucharze Świata. Międzynarodowa Federacja Narciarska jest zszokowana skalą systemu dopingowego, którego celem było uniknięcie pozytywnych wyników testów podczas igrzysk w Soczi.

Swoją decyzję FIS ogłosiła po tym jak MKOL podał do publicznej wiadomości szczegółowe dowody, które zaważyły na dyskwalifikacji rosyjskiej gwiazdy biegów narciarskich Aleksandra Legkowa. Oprócz niego dożywotni zakaz udziału w igrzyskach olimpijskich otrzymali Maksim Wylegżanin, Aleksiej Pietuchow, Julia Iwanowa, Jewgienia Szapowałowa i Jewgienij Biełow.

Panel dopingowy FIS uznał za wysoce prawdopodobne, że wszyscy sportowcy z tak zwanej "Listy Księżnej" skorzystali z systematycznego wspomagania. W związku z tym sześciu wyżej wymienionych sportowców zostało tymczasowo zawieszonych ze skutkiem natychmiastowym od 30 listopada 2017. Nie mogą brać udziału w zawodach Pucharu Świata pod egidą FIS i kwalifikacjach olimpijskich. Zawodnicy oraz rosyjski związek narciarski zostali powiadomieni o postępowaniach dyscyplinarnych i tymczasowych zawieszeniach.

Panel dopingowy zapowiedział, że będzie postępował zgodnie z zasadami proceduralnymi w regulaminie antydopingowym FIS. Przed ostateczną decyzją FIS Legkow, Biełow, Wylegżanin, Pietuchow, Szapowałowa i Iwanowa będą mieli prawo do indywidualnych przesłuchań. 

Przypominamy, że wcześniej Międzynarodowy Komitet Olimpijski uznał tych zawodników za winnych naruszenia zasad antydopingowych i anulował ich wyniki z igrzysk olimpijskich 2014 w Soczi. W wyniku tej decyzji Rosja straciła złoty oraz srebrny medal na 50 km złota i srebra, a także srebrne medale w męskim sztafecie 4 × 10 km i drużynowym sprincie mężczyzn.

ZOBACZ WIDEO: Tymek Cienciała: Małysz i Żyła są dla mnie mistrzami, chcę ich naśladować

Czy popierasz decyzję FIS w sprawie zawieszenia rosyjskich biegaczy?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (3):

Komentarze (3)

PRZEJDŹ NA WP.PL