Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Justyna KowalczykGetty Images / Chung Sung-Jun / Na zdjęciu: Justyna Kowalczyk

Gorąca dyskusja o TUE. Justyna Kowalczyk: Znudziły mi się bajeczki biednych chorowitków

Dominika Pawlik
Dominika Pawlik
W niedzielny poranek na Twitterze rozpętała się kolejna dyskusja na temat TUE i dopingowiczów. Przy takiej rozmowie nie mogło zabraknąć Justyny Kowalczyk, która po raz kolejny zaprezentowała swoje mocne stanowisko.

Wszystko zapoczątkował wpis Pawła Wilkowicza, dziennikarza sport.pl. Zamieścił on fragment uzasadnienia dyskwalifikacji Aleksandra Legkowa przez MKOl. Okazało się, że Rosjanin stosował budezonid, robił to jednak legalnie, bowiem było to zgłoszone. 

Kluczowe w całej dyskusji jest TUE, czyli Therapeutic Use Exemption - wykluczenie dla celów terapeutycznych. Po przedstawieniu oświadczenia, sportowiec, oczywiście w drodze wyjątku, może używać substancji, która znajduje się na liście zabronionych. TUE używane jest w przypadku leków na astmę i alergię, co zarzucane jest głównie Norwegom.

Korzystają z tego nie tylko biegacze narciarscy, ale także inni sportowcy. Justyna Kowalczyk jest wielką przeciwniczką pozwolenia na stosowanie nielegalnych substancji, o czym mówi od lat. Zareagowała więc na wpis dziennikarza, który uważa, że ograniczenie TUE nie jest takie proste. 

Wilkowicz wyjaśnił swoje stanowisko. Według niego trudne będzie oddzielenie rywalizacji zdrowych i chorych. Mogłoby pomóc stworzenie światowego ośrodka TUE wyłącznie zajmującego się astmą. 


Norwegowie, o których jest najgłośniej, jeśli mowa o astmie, od lat mają pozwolenie na stosowanie leków w odpowiednich dawkach. Zażywają je Marit Bjoergen, Heidi Weng, Maiken Caspersen Falla, ale także męska kadra. Według norweskich lekarzy, urządzenia inhalacyjne są zwyczajną profilaktyką zdrowotną.

ZOBACZ WIDEO: Kuriozalna sytuacja z VAR-em, Bayern lepszy od Eintrachtu - zobacz skrót meczu [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS]

Czy zgadzasz się ze stanowiskiem Justyny Kowalczyk?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (22):

 • Krzysztof Czapliński Zgłoś
  ta stara spiewka tej starej kobyły z Kasiny wielkiej jest już nudna - ciagle tylko sie czepia astmy sama nie może juz sobie z nimi poradzić bo jest za stara to atakuje z innej strony -
  Czytaj całość
  jesli nawet biora cos na astme a jest to niedozwolone to te sprawę powinni wytykac działacze ze zwiazku narciarskiego albo z PKOl a nie zawodniczka ona ma startować a nie gestykulować -sama kiedys sie szprycowała a teraz zgrywa niewiniątko i jakos dziwne że tylko ona ma cos do powiedzenia a zawodniczki z innych krajów nie pyskuja tylko biegają - a jesli już tak jest jak mówi no to kto jej broni zachorowac na astme i sie szprycować ma przecież już jakas praktykę w tej dziedzinie
  • Tadeusz Żuk Zgłoś
   i proszę cenzura czy co innego , pewnie niepolityczny komentarz bo o Norwegach . proszą o komentarz a nie zamieszczają
   • Tadeusz Żuk Zgłoś
    w tej Norwegii to mają jakąś selekcję , do biegów na nartach tylko astmatycy a gdy inne nacje też kogoś takiego znajdą to szum
    Wszystkie komentarze (22)

    Komentarze (22)

     Wszystkie komentarze (22)
     PRZEJDŹ NA WP.PL