Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Justyna KowalczykNewspix / Martyna Szydlowska / PressFocus / Na zdjęciu: Justyna Kowalczyk

Fińska biegaczka poszła śladem Norweżek. Stanowczy komentarz Justyny Kowalczyk

Szymon Łożyński
Szymon Łożyński
Krista Parmakoski zdobyła w Pjongczangu aż trzy medale. Tymczasem żeby w ogóle wystartować na igrzyskach, Finka musiała zażyć niedozwolone środki, na które otrzymała zgodę. Całą sprawę skomentowała Justyna Kowalczyk.

"O! Znowu choroba tuż przed igrzyskami olimpijskimi i znowu pozwolenie na przyjmowanie zakazanych środków! Ech... cyrk" - napisała pięciokrotna medalistka olimpijska na swoim oficjalnym profilu na Twitterze.

Według rosyjskich mediów Krista Parmakoski przez rozpoczęciem w Pjongczangu zachorowała. Być może chodzi o astmę, czyli przypadłość, z którą od wielu lat muszą "męczyć się" norweskie biegaczki i biegacze. W ich przypadku stosowanie leków, na które oczywiście mają zgodę, to już norma. Teraz najprawdopodobniej podobną drogą podążyła Finka.

Nie można jednak wykluczyć, że chodzi o inną chorobę niż astmę. Pod swoim wpisem na Twitterze Justyna Kowalczyk, w odpowiedzi do jednego z komentarzy kibiców, napisała: "Wyłączenia na astmę Krista ma już od wielu lat, to musi być jakaś cięższa przypadłość".

Parmakoski otrzymała zgodę na zastosowanie leku (nie podano dokładnej nazwy). - Gdyby Krista nie użyła go, to choroba poważnie mogłaby zaszkodzić jej zdrowiu. Ten lek nie poprawił jednak jej wyników - powiedział Marit Valtonen, przedstawiciel Fińskiego Komitetu Olimpijskiego. 

Finka była jedną z najlepszych biegaczek w Pjongczangu. Zdobyła aż trzy medale - brązowe w biegu łączonym i indywidualnym na 10 km oraz srebro w maratonie na 30 km.

Z kolei Justyna Kowalczyk od wielu lat nie zgadzała i nie zgadza z polityką FIS-u, który zezwala biegaczom i biegaczkom chorującym na astmę stosowanie leków.

ZOBACZ WIDEO Stefan Hula. "Nie miał za co żyć. Z żoną zaczęli szyć stroje"

Czy Krista Parmakoski powinna otrzymać zgodę na zastosowanie niedozwolonych środków?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (28):

 • UNIA LESZNO kks Zgłoś
  KRISTA DLACZEGO??? JESTEM ZA CHARLOTTE I DIGGINS
  • Królowa Śniegu Zgłoś
   Połowa komentarzy jak zwykle nie na temat i bez zrozumienia problemu. Tutaj nie chodzi nawet o lek na astmę jak to napisał dziennikarz, chodzi o nadużywanie TUE. TUE to specjalne pozwolenie
   Czytaj całość
   medyczne, które pozwala zawodnikowi na przyjmowanie leku z listy środków zakazanych (dopingujących). By je otrzymać należy wykazać, że istnieje taka medyczna potrzeba. Początkowo było ono używane przez sportowców w sytuacjach wyjątkowych np. zagrożenia życia, kiedy podanie leku było koniecznością. Dobrym przykładem, jak to powinno działać jest przykład Natalii Madaj - nasza mistrzyni olimpijska miała przez ponad tydzień TUE. Po prostu podczas pikniku dla dzieciaków dostało niefortunnie piłką w oko, było zagrożenie amputacji oka. Dostała specjalny lek, który uratował jej rogówkę. Oczywiście był on z listy zakazanych - dostała zgodę. I na takie sytuacje powinno być TUE. Obecnie jest ono permanentnie nadużywane przez chorujących to na bronchospazm (astmę wysiłkową, która nie ma nic wspólnego z astmą oskrzelową, o czym większość tutaj nie ma pojęcia) czy chorujących na ADHD w wieku lat 20-30 Amerykanów. Krista Parmakoski od kilku lat posiada TUE na leki na astmę, do tego ma medycznie stwierdzony wyższy poziom hemoglobiny (wykazała, że jej organizm produkuje jej nadmiar, tak jak u części Finów). Przed IO Parmakoski nie startowała ponieważ była chora. Dostała TUE na kolejny specyfik, którego nazwy nikt nie zna. Problem polega na tym, że o tym kto i jakie TUE ma nie można mówić bez jego zgody, bo jest to objęte tajemnicą lekarską. Oczywiście jest to patologia sportu, ale tego nikt nie usunie w momencie, gdy połowa sportowców na coś choruje. W kwestii paraolimpiady - paraolimpiada jest dla osób po urazach mechanicznych lub mających nieuleczalne choroby wzroku itd. Wśród paraolimpijczyków też są obwarowania antydopingowe i paraolimpijczycy korzystający z takich srodków jak Marit czy Parmakoski muszą również wnioskować o TUE.
   • Sztefen Zgłoś
    Astmatycy powinni wystepowac na paraolimpiadach !!!!!!
    Wszystkie komentarze (28)

    Komentarze (28)

     Wszystkie komentarze (28)
     PRZEJDŹ NA WP.PL