Wątek dotyczący artykułu

Marek Cieślak odchodzi z Falubazu!

Marek Cieślak żegna się z Zieloną Górą! Wydawało się, że utytułowany szkoleniowiec poprowadzi Ekantor.pl Falubaz w przyszłorocznych rozgrywkach PGE Ekstraligi, ale ostatecznie zdecydował się odejść.

przeczytaj cały artykuł


Falubaziak z Poznania

Przeczytawszy kilka artykułów dotyczących odejścia selekcjonera Cieślaka (bo trenerem nim nie jest!) znalazłem definicję hospicjum ze strony hospicja.pl:


"CO TO JEST HOSPICJUM?
Hospicjum to zwykle niewielka instytucja obejmująca opieką osoby umierające, będące w ostatniej fazie życia i cierpiące z powodu chorób przewlekłych (nowotworowe i inne o podobnym przebiegu), u których zakończono leczenie przyczynowe.

W hospicjum personel stara się zapewnić możliwie najlepszą opiekę na ostatnim etapie życia. Zapewnienie opieki w hospicjum oznacza przede wszystkim walkę z bólem, zapewnienie komfortu i wsparcia zarówno chorym, jak i ich bliskim. Hospicjum to właściwie nie miejsce, a raczej wieloaspektowy program opieki nad umierającym chorym.

Głównym celem działań podejmowanych w hospicjum jest podniesienie i utrzymanie dobrej jakości życia chorych poprzez zabezpieczenie ich potrzeb: związanych z objawami choroby, emocjonalnych czy duchowych.

Hospicja kierują się zasadą akceptacji nieuchronności śmierci. Nie stosuje się więc w nich uporczywej terapii, której celem jest wydłużenie życia pacjenta za wszelką cenę. Hospicja nie prowadzą diagnostyki czy oceny postępu choroby. Leczenie skupia się na kontrolowaniu uciążliwych objawów somatycznych i psychicznych.

W hospicjach nie ma respiratorów, nie stosuje się powszechnych w medycynie ratunkowej wlewów dopaminy czy adrenaliny sztucznie utrzymujących ciśnienie chorego, nie przetacza się krwi (jeśli zabieg ten jest konieczny, chorego kieruje się do szpitala). Wreszcie – nie przeprowadza się reanimacji.

PAMIĘTAJ!

W hospicjum nie wydłuża się za wszelką cenę, ani nie skraca życia chorego.


Gdyby rzeczywiście sytuacja rodzinna selekcjonera Cieślaka rzeczywiście taka była, czy nie mógł o tym powiedzieć znacznie wcześnie? Przecież pomiędzy Cieślakiem a klubem były uzgodnione warunki dalszej współpracy. Nie mówię, że mógł "naściemniać", ale choroba nowotworowa to nie jest zwykłe przeziębienie, które pojawia się wczoraj. Jest długotrwała, uporczywa, wyniszczająca. Myślę, że Cieślak o stanie zdrowia swojej matki wiedział już od jakiegoś czasu i mógł po prostu wcześniej uprzedzić i nikt nie miałby pretensji, bo to tzw. "siła wyższa". Mam nadzieję, że rzeczywiście musi opiekować się chorym członkiem rodziny. Nikomu nie życzę tego typu sytuacji, ale z drugiej strony, jeżeli Cieślakowi nie podobała się "polityka kadrowa" Falubazu mógł od razu "Adios Klaudios" i chociaż postawić uczciwie sprawę. A tak? Mam mieszane uczucia, ale trudno: niech Cieślak skupi się na swoich sprawach prywatnych, a my musimy obsadzić wakat nowym trenerem. Tylko kogo? Na pewno nie Andrzej Huszcza. Sympatyczny człowiek, ale nie widzę jego jako trenera. Przecież przy nim Zgardziński nie czyni żadnych postępów (chyba, że "Zgarda" jest na tyle "oporny" i leniwy w kwestii "nauki" żużla). Kryjom? Gajewski? Dajcie spokój! Jeden, cwaniak i członek zespołu Dezerterów z Torunia (2013). Drugi - mióngwa z plecakiem. Czernicki? Byłby dobrym trenerem, który wreszcie zrobiłby porządek z juniorami i trzymałby zespół krótko. Tylko, że raz - ma bardzo długą przerwę, dwa - jest bardzo "specyficznym" człowiekiem. Mimo wszystko, można tego trenera uwzględnić jako nowego trenera Falubazu (tylko, czy kibice zaakceptują?). Mam też w zanadrzu ciekawą propozycję: Nikołaj Kokin. Mógłby podjąć się nowego wyzwania i to w Ekstralidze. Taki żużlowy Ferguson ;) (tak jak kiedyś Czernicki uzyskał miano "żużlowego Mourinho"). Ma rękę do młodych zawodników. A na trenera juniorów trzeba namówić p. Aleksandra Janasa, bo ma do chłopaków "rękę".


A jak ja oceniam "rządy" Cieślaka? Zdecydowanie rozczarowanie. Tylko jeden "brąz", brak atutu własnego toru, nie wykorzystał do końca potencjał zespołu, no i te jego prostackie teksty (o juniorach i lewatywie w szczególności). Przynajmniej na odejściu trio zaoszczędzimy pieniędzy, które trzeba przeznaczyć na wsparcie sprzętowe juniorów.

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (2|1)
blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz lub

Komentarze dodawać mogą tylko użytkownicy zalogowani. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się. Zajmie to pół minuty.


Dowiedz się jak umieszczać linki do tagów, pogrubiać tekst, itp.