Wątek dotyczący artykułu

El. ME 2020. Izrael - Polska: gehenna. Klęska szczypiornistów!

Koszmar naszych szczypiornistów w el. ME 2020. To było 60 minut katuszy z Izraelczykami. Polacy na własne życzenie przegrali na wyjeździe 24:25 i są daleko od awansu. To największa klęska piłkarzy ręcznych od lat.

przeczytaj cały artykuł

hbll

Tak gdzieś w połowie meczu zacząłem się zastanawiać, dlaczego niby mielibyśmy wygrać z Izraelem. Nie mieliśmy nawet połowy rozgrywającego - u nich przynajmniej 2 grało, przy czym Levy na bardzo wysokim poziomie.
Brakło nam argumentów sportowych, a nie szczęścia. Nie jesteśmy może gorszą drużyną niż Izrael, ale czy jesteśmy lepsi? Raczej też nie i w rewanżu w Polsce będzie tak samo wyrównane spotkanie, szczególnie że Izraelczycy poczuli krew i obnażyli nasze słabości. A te można wymieniać bez końca.
Nr. 1 brak umiejętności. Zwyczajnie. Jedynym naszym rozgrywającym, który ma jakieś umiejętności techniczne, zwód, dynamikę, koordynację, jest dzisiaj Paczkowski. Ale jemu i tak zwykle wychodzi co drugi mecz. Wczoraj nie wyszedł. Przybylski potwierdził chyba, że braków w koordynacji już nie nadrobi i pewnego poziomu nie przeskoczy. Chrapkowski grał w ataku mało, a jak grał, to bramka przeciwnika go nie interesowała. Jeden z największych zawodów, bo miał być lider, a dostosował się do reszty. Łangowski i Kondratiuk - chęci były, ale umiejętności brakło. Pierwszemu jeszcze coś wychodziło, drugiemu zupełnie nic. Potocznego skreśliłbym definitywnie - gościa nie interesuje bramka rywali. Równie dobrze na 15 m na środku stać i biegać wpoprzek mógłby któryś skrzydłowy, a przynajmniej od czasu do czasu może zagrałby 1:1, czego Potoczny nie potrafi. Zresztą na poziomie reprezentacyjnym (poziomie Izraela) Potoczny nie potrafi nic, a taki Gerera czapką go nakrył. Gra z kołem? Zero. Zresztą kołowi też nie potrafili się ustawić, wywalczyć pozycji, a jedyne chyba bramki z tej strefy to dobitki i gol Daszka.
Nr. 2 brak drużyny. Gołym okiem widać, że ta zgraja nie tworzy drużyny. Pretensje Moryty, Krajewskiego czy Przybylskiego do kolegów widać było doskonale nawet w TV. Nie ma w tej kadrze liderów, ludzi którzy mają jakiś szacunek, posłuch. Tak jak nie ma liderów na boisku, tak i mentalnie też ich brakuje.
Nr. 3 brak pomysłu na grę. Rozumiem, że wykonawcy są jacy są, ale jednak z takim przeciwnikiem jak Izrael jakaś myśl taktyczna powinna być widoczna i realizowana. Nie była. Ile zagraliśmy akcji wyćwiczonych, przygotowanych? Jakieś może pojedyncze, ale trudno to było wyłapać. To jest zarzut do Przybeckiego. Uważam że zmiana trenera nic nie da, bo nie ma kim grać, ale też Przybecki nie daje tej drużynie niczego, co dałby każdy inny przypadkowy trener. Więcej się po nim spodziewałem.
Nr. 4 - Największy zarzut. Brak jaj. Jako kibic akceptuję, że mamy gorszy okres, gorszych graczy. Akceptuję, że gramy eliminacje z Izraelem. Ale nie akceptuje, że nie walczymy. Zero agresji, szczególnie w obronie. W zasadzie tylko 1 karę dostaliśmy za agresywną postawę w obronie. Dla porównania - kadra Wenty na MŚ w Niemczech też nie była technicznie lepsza od rywali, ale ci wiedzieli, że podejście na 7-8 metr musi boleć. Obecna kadra pozbawiona jest charakteru.
---------------
Wniosek na szybko. Szkoda tracić czas na tych chłopaków. Niestety. Niby odmładzamy kadrę, ale zawodnikami w wieku takim, w jakim jest najstarszy w kadrze Izraela (!). Nie Francji czy Hiszpanii. Izraela. Dla mnie Walczak, Potoczny, Łangowski, Krajewski czy Krupa takie mecze powinni oglądać w TV. Jak nie mamy kim grać, to niech w takich meczach gra młodzieżówka. Też przegrają, ale może w perspektywie 5-10 lat to zaprocentuje. Na obecne towarzystwo szkoda czasu. Niestety.

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (7|0)
blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.
into the vortex

Wszystko zgoda, ale wg mnie jednak trenera zmienić warto, właśnie na Rombela (w jakiegoś fachowca ze Skandynawii nie wierzę, a na rodzimym podwórku lepszego kandydata nie ma, no chyba, że damy szansę jakiemuś Jurasikowi czy Jureckiemu, gościom ze sporym autorytetem - z drugiej strony, przecież Przybecki też był wielkim graczem), który zdaje się mieć świeże spojrzenie na handball, budowował do tej pory dobre relację z zawodnikami i w sumie miał wyniki z przeciętnym MMTS-em, trudno ocenić jego pobyt w Zaporożu, ale poprzedni sezon w LM był dosyć udany, zwolniono go przedwcześnie. Przybecki był wielkim graczem, jest inteligentnym gościem, może po prostu materiał ma fatalny, ale nie sądzę aby fatalny na tyle aby przegrywać takie mecze, bo chyba nikt nie powie, że mistrz Izraela cokolwiek ugrałby w naszej lidze. Przybecki jest od roku trenerem kadry, co rusz zalicza wpadki, nie widać progresu, nie widać pomysłu, energii w jego działaniach.
Co do reszty pełna zgoda. Wcześniej wątpiłem w sens brania młodych gości choćby z Gwardii, teraz widzę, że spokojnie możemy odpuścić Przybylskiego, Krajewskiego, Krupę, Walczaka, Potocznego - bo ani nie są młodzi, ani zdolni na tyle aby podnieść polski handball. Trzeba zadać pytanie kilku innym chłopakom z Syprzakiem na czele czy im się chce w ogóle grać w tej kadrze, bo na boisku tego nie widać.
Tak czy siak czeka nas nie 3-4, ale może i 10-15 lat posuchy, mimo tego cały czas łudziłem się, że takie mecze jak z Izraelem nadal będą wygrywane lekką ręką, ale widzę, że przeszacowałem nasze umiejętności. Niesamowity zjazd zanotował nasz handball, raptem 2 lata po Rio...

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (7|0)
blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.
hbll

Nie wiem czy Jurasik to dobry pomysł. Niech może najpierw coś udowodni z młodzieżą. Jurecki też dopiero zaczyna, ale jakoś po Azotach nie widać na ten moment ręki trenera, a ich wyniki to przewaga indywidualnych umiejętności graczy nad rywalami plus genialna bramka, jak na nasze warunki.
Gdyby trener był problemem, to nie byłoby jeszcze tak źle. Trenera można łatwo zmienić. Ale problem jest znacznie bardziej poważny. Nie mamy dzisiaj nawet jednego rozgrywającego, który gwarantuje solidny europejski poziom. Mamy może 2-3, którzy do tego poziomu aspirują (Paczkowski, Chrapkowski, może za kilka miesięcy T. Gębala). W takim Izraelu ten Levy to jest już lepszy gracz od całej tej trójki. Przerażające.
Skrzydła i bramka jakieś tam są. Myślę, że Moryto, Daszek, Czuwara (może kolejni ligowcy), Wyszomirski, Malcher, Kornecki gwarantują poziom do jakiego aspirujemy - drużyny z miejsc 15-25 w Europie. To jest niestety nasze realne miejsce, niestety rozgrywających mamy poniżej tych możliwości, a następców nie widac. Co gorsza, w kwestii środkowych rozgrywających trudno nawet wyobrazić sobie reprezentację, która ma gorszych...

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (6|0)
blokuj
Czarcik

Jednak trener to poważny problem. Ten mecz, jak i zresztą wiele innych normalnie przerósł Przybeckiego i pokazał jego niekompetencje. Zaczynamy mecz w składzie (od lewej) Moryto, Paczkowski, Kondratiuk, Chrapkowski, Krajewski, Walczak i Malcher. Po paru akcjach nagle Chrapek jest zmieniony przez Łangowskiego z jakiego powodu i po co zaczynał w pierwszej szóstce skoro nie miał szans pograć w tym ataku? Malcher odbija dwie piłki na początku i tyle jego obron - nie miał dnia, ale był trzymany twardo przez całą pierwszą połowę - rozumiał bym to gdyby wynik był na +4-5 dla nas, ale przy grze na styku? Tak samo Paczas i Krajek - grali znacznie poniżej swoich umiejętności, dlaczego nie byli zmienieni po 10-15-u minutach? Co robił Sypa cały mecz na ławce, przy fatalnej grze z kołem - jeżeli miał kontuzję to co w ogóle robił w składzie? Niestety ale Przybecki kompletnie nie ogarnia wydarzeń na boisku, nie potrafi zareagować odpowiednimi zmianami, czy czasem. Już w Wiśle "zasłynął" tymi bezsensownymi zmianami. Nie idzie rozegranie to daję Daszka, albo Krajka na środek i próbuję dalej, albo na prawe Dacha, Moryto na skrzydło - zawsze to przynajmniej byłby zysk w postaci szybkości. Mamy co mamy, ale trener powinien to ogarniać i jakoś reagować, a nie kucać cały mecz obok linii bocznej z miną marzyciela - poety. Przecież ci sami zawodnicy w klubach grają dużo lepiej, szybciej i nie popełniają tylu błędów. A drużyna Izraela to poziom dołu naszej tabeli ligowej! To już mógł wziąć wszystkich ze Stali Mielec i byłaby przynajmniej walka i pewnie wygrana. Niestety ale ten trener nie nadaje się do tego - nie wiem może z młodszymi coś by potrafił zrobić, ale na razie to samo pasmo porażek - Śląsk, Wisła, a teraz kadra. Kto by miał go zmienić to nie wiem - raczej marne szanse na kogoś znanego - nie przy tej kasie i poziomie jaki reprezentujemy obecnie. Ja osobiście widziałbym Patryka Rombla - bardzo podobał mi się Kwidzyn jak był tam trenerem, tak samo Zaporoże. Na tą chwilę jest bez klubu to mógłby spróbować z kadrą - na pewno gorszy od Przybeckiego nie będzie.

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (6|1)
blokuj
Mirosław Czaszkiewicz

Jedną akcję przygotowaną i wyćwiczoną zarejestrowałem. To było podanie (wrzutka) Paczkowskiego nad pole bramkowe do Czuwary i rzut z powietrza (zdobyta bramka).
Jedna akcja w meczu!!!
Ogólnie Przybecki to PORAŻKA...
O Paczesnym nie piszę, bo taki Pilitowski przykrywa go czapką i zjada na śniadanie z marchewką :)

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (1|2)
blokuj
hbll

Gra drużyny faktycznie nie broni Przybeckiego, ale moim zdaniem trener to jest najmniejszy problem. Już w Płocku zwolnienie Przybeckiego miało być lekiem na całe zło. Przyszły wzmocnienia, wielki Sabate i jest jeszcze gorzej, niż za Przybeckiego.
Nie mówię, że Przybeckiego nie trzeba zmienić, ale trzeba takie ruchy wykonywać mądrze. Rombel wydaje się na dzisiaj jedynym rozsądnym kandydatem, ale też umówmy się - żaden trener na świecie nie nauczy Potocznego rozgrywać, nie nada koordynacji Przybylskiemu ani ani nie przypomni Chrapkowkiemu, jak 6 czy 8 lat temu rzucał z 10 metra. Materiał ludzki jest fatalny i nikt na świecie tego nie zmieni.

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (3|0)
blokuj

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz lub

Komentarze dodawać mogą tylko użytkownicy zalogowani. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się. Zajmie to pół minuty.

Dowiedz się jak umieszczać linki do tagów, pogrubiać tekst, itp.