Wątek dotyczący artykułu

Krzysztof Cegielski. Podaj Cegłę: Czym różni się Cristiano Ronaldo od żużlowca (felieton)

Cristiano Ronaldo musi zapłacić ponad 19 milionów euro kary za niepłacenie podatków. Żużlowcy są na innym biegunie niż gwiazda futbolu. Niektórzy miesiącami czekają na rozliczenie faktur. Płacą podatki od pieniędzy, których nie widzieli na oczy.

przeczytaj cały artykuł

Herbi 1938 UL

Przecież od jakiegos czasu dla małych podatników, ktorzy sa platnikami VAT o obrotach do 1,2 mln euro obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości należności lub zaliczki z tytułu wystawionej FV od kontrahenta. Po kursie w euro 4,3 to kwota 5,16 mln zł. Ilu żużlowców zarabia więcej? Wygląda na to, że cały artykuł stek bzdur zaserwowany nam przez prezia Metanolu :(

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (2|0)
blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.
Herbi 1938 UL

Nic nie muszę mówić w US. Jak żużlowcom szkoda paru złotych na księgową to niech płacą. Niewiedza kosztuje. Wystarczy wystawić FV "metodą kasową" i obowiazek podatkowy od takiej FV powstaje po otrzymaniu gotówki od nabywcy.
Moja księgowa żąda ode mnie potwierdzenia dokonania płatności za każdą moją fakturę zakupową. W przeciwnym razie nie może odliczyc vatu i podatku dochodowego
A Cegielski pisze głupoty, zresztą nie pierwszy raz
Tak samo głupoty pisze ktoś ponizej, że zleceniodawca odrzucal Mu FV z terminem płatności, gdyż każda faktura musi mieć termin płatności, na ktory wczesniej umawiaja sie strony. Gdyby nie miała to niby kiedy zleceniobiorca miałby otrzymać swoje wynagrodzenie? Za tydzień, miesiąc, rok czy za 50 lat? Nonsens

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (1|0)
blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.
SpartyFan

Przecież od jakiegos czasu dla małych podatników, ktorzy sa platnikami VAT o obrotach do 1,2 mln euro obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości należności lub zaliczki z tytułu wystawionej FV od kontrahenta.

Widać, że nie prowadzisz działalności ;) Dalej płaci się podatki wg. wystawionych dokumentów, nie wpływów na konto. Płacę podatek od wystawionej faktury pomimo, że nie otrzymałem kasy jak i umieszczam w kosztach faktury za które jeszcze nie zapłaciłem.
.
Jeśli chodzo o Cegłę to zależy mu na kasie: to zachłanność jego jak i zawodników. Dlaczego nie optują za ujednoliceniem sprzętu, ograniczeniem tuningu, wyrównaniem sprzętowych szans czyli ograniczeniem kosztów? Bo wyciągają z klubów więcej $. I tyle.

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (2|0)
blokuj
kbs__

Dokładnie, jak piszesz. Jedyne co to, do niedawna 150 dni, a teraz 90 dni - kiedy można skorygować deklarację i odzyskać zapłacony wcześniej VAT. Nie dotyczy to jednak podatku dochodowego.
A już tak, żeby rozwiać wątpliwości: co do zasady, żużlowcy świadczą usługi i obowiązek podatkowy ma miejsce w dniu świadczenia usługi, czyli meczu :) Tak zapewne wpisują na fakturach za punkty. Co do innych świadczonych usług się nie wypowiadam (marketingowe itp.) - bo tam już generalnie jest jazda podatkowa, ale wydaje mi się, że przy tego typu usługach rozłożonych w czasie dobrym rozwiązaniem byłyby (a może tak jest to stosowane) płatności zaliczkowe i potem na koniec faktura końcowa za usługę marketingową na dany sezon. VAT od zaliczek powstaje w momencie kiedy zaliczka wpływa na konto (dopiero po jej wpływie wystawia się FV zaliczkową), potem sezon się kończy - rozliczamy usługę fakturą końcową i powstaje dochód, który dodatkowo podlega pod podatek dochodowy. Wszystko pewnie zależy od konstrukcji umów sponsorskich, nie mniej pomijając biegopunktówkę - w pozostałych przypadkach jest pewnie sporo możliwości i myślę, że Pan Cegielski subiektywnie i niekoniecznie prawidłowo ocenia temat i skalę problemu (co nie umniejsza faktu, że żużlowcy notorycznie mają problem z uzyskaniem zapłaty za świadczone usługi). Pozdrawiam

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (1|0)
blokuj
SpartyFan

No, jestem pod wrażeniem. Realna wypowiedź, do tego nieźle napisana! Sam kupuję maszynę w ten sposób: co miesiąc płacę zaliczki, dostaję F. Zaliczkową i tylko VAT odliczam. Dopiero gdy spłacę całość otrzymam fakturę końcową i będę miał koszt uzyskania przychodu a serwis będzie musiał zapłacić podatek dochodowy.

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (0|0)
blokuj

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz lub

Komentarze dodawać mogą tylko użytkownicy zalogowani. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się. Zajmie to pół minuty.

Dowiedz się jak umieszczać linki do tagów, pogrubiać tekst, itp.