Wątek dotyczący posta na blogu

Lepiej umrzeć stojąc niż żyć na kolanach

Apator Fan-RSKZ

Dzisiaj 70 rocznica wybuchu największego zbrojnego wystąpienia ruchu oporu w okupowanej Europie .Szczególnie w ostatnich latach przy okazji tej rocznicy wracają dyskusje o tym czy PW miało sens.Krytycy Powstania twierdzą,że nie osiągneło ono żadnego wyznaczonego celu ,było z góry skazane na porażkę (…)

przeczytaj cały artykuł


smok

Upamiętniam, nie świętuję. Ciężko jest bronić powstanie warszawskie, ponieważ jego wynik jest nam znany. Uważam jednak, że nie można usprawiedliwiać ówczesnych polityków, którzy tak zadecydowali. Od tego jest polityk, by przewidywać konsekwencje swoich decyzji. Jeżeli decyzja była zła to winą za nią trzeba obarczyć tych, którzy ją podjęli. Zwłaszcza że sam napisałeś, iż nasze losy zostały przypieczętowane w Teheranie. Po co więc bezsensownie ginąć? Dokładnie - "ginąć". Czytałem wiele chociażby o gen. Komorowskim. Wniosek jaki mi się nasunął to taki, że był on idiotą. W ogóle uważam, że większość polityków rządu na uchodźstwie to byli kretyni. Od gen. Sikorskiego do tego pożytecznego idioty dla ZSRR Mikołajczyka. Nie potrafię obronić decyzji o powstaniu, ponieważ jak można było rozkazać smarkaczom, by granatami domowej roboty mieli pójść na czołgi ówcześnie najlepszej armii świata składającej się z wyszkolonych żołnierzy, wspieranych przez Luftwafe i artylerię? Przychylam się do krytycznych wypowiedzi, a nawet do tak radykalnych jak gen. Andersy. Tak niestety jednak została ukształtowana II RP przez sanację. W duchu walki i zrywów, zwłaszcza w chwale dla powstania listopadowego i styczniowego, których skutek również był dramatyczny, a owe powstania również błędne i wywołane przez radykalnych zapaleńców, często młodych ludzi. Tak jak pan prezes Dmowski uczył - krok po kroku, ciężką pracą buduj polskość, a na walkę przyjdzie czas, gdy będziemy pewni zwycięstwa. CHWAŁA BOHATEROM. Szacunek pomordowanym cywilom i żołnierzom. Szkoda jednak, że ta śmierć nic nie dała.

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (1|0)
blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.
smok

A jeżeli ktoś broni decyzję o powstaniu, to proszę, błagam, niech się nigdy za politykę nie bierze, bo to oznacza, że w kryzysowym momencie jest w stanie podjąć błędną decyzją, która będzie kosztować śmierć 2-3 tysięcy ludzi dziennie oraz zniszczenia całego miasta wraz ze wszystkimi dobrami kultury. Gdybać powinno się przed decyzją. Po jej podjęciu wszystko staje się jasne.

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (1|0)
blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz lub

Komentarze dodawać mogą tylko użytkownicy zalogowani. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się. Zajmie to pół minuty.


Dowiedz się jak umieszczać linki do tagów, pogrubiać tekst, itp.