Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Sebastian Vettel na torze w AustriiMateriały prasowe / Ferrari / Sebastian Vettel na torze w Austrii

Surowa kara dla Sebastiana Vettela. Niemiec przesunięty na starcie do wyścigu

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Sędziowie byli bezwzględni dla Sebastiana Vettela, który w kwalifikacjach do Grand Prix Austrii przyblokował Carlosa Sainza. Niemiec straci trzy pozycje na starcie do niedzielnego wyścigu.

W sobotniej czasówce Sebastian Vettel wykręcił trzeci rezultat. Wcześniej w Q2 kierowca Ferrari przeszkodził jednak w jeździe znajdującemu się na szybkim okrążeniu Carlosowi Sainzowi. Hiszpan był zmuszony gwałtownie skręcić w lewo i przejechał przez krawężniki, by uniknąć kontaktu z Vettelem.

Incydentem zajęli się sędziowie, którzy postanowili cofnąć Niemca o trzy pozycje na starcie do niedzielnego wyścigu. Oznacza to, że 30-latek zajmie szóste pole startowe. Wskutek decyzji stewardów pozycje na starcie zyskają Kimi Raikkonen, Max Verstappen oraz Romain Grosjean.

Vettel i Sainz awansowali do Q3, dlatego też reprezentant Renault po zakończeniu kwalifikacji nie przykładał większej wagi do incydentu. - Ostatecznie nie miało to wpływu na mój rezultat. Zniszczyłem przednie skrzydło, które trochę kosztuje. Nigdy też nie wiadomo, czy po wymianie wszystko będzie w porządku. Generalnie, nie miało to jednak konsekwencji - powiedział Sainz.

Hiszpański kierowca był przekonany, że Vettel nie popełnił błędu celowo. - Myślę, że mnie nie widział. Nie było tam zamierzonego działania z jego strony. Nikt go nie ostrzegł przez radio, że jestem tuż za nim - dodał.

ZOBACZ WIDEO Ekspert wróży Kubicy błyskawiczny powrót. "Jego wyniki są niewiarygodne!"

Potwierdził to Niemiec na późniejszej konferencji prasowej. - Wyprzedziłem go będąc na szybkim okrążeniu, potem go nie widziałem. Zmierzałem do pierwszego zakrętu i rozglądałem się, bo zakładałem, że on tam gdzieś jest. Nie wiedziałem czy zjechał do alei serwisowej, czy może też przerwał swoje okrążenie. Nie mogłem go zobaczyć, nie słyszałem nic w radiu. Mogę go tylko przeprosić - stwierdził Vettel.

Sędziowie uznali, że Vettel powinien zwrócić większą uwagę na torze, dlatego nałożyli na niego karę przesunięcia na polach startowych. Dopisano też jeden punkt karny do jego licencji.

Czy uważasz decyzję sędziów za słuszną?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (2):

 • Ricciardo Zgłoś
  Ta decyzja trochę mnie oburzyła, a nawet więc, niż tylko trochę, bo podeszli do tego zbyt surowo niestety :( Jakaś kara pewnie powinna być, choć i Seba jasno to wytłumaczył i Carlos
  Czytaj całość
  wykazał się zrozumieniem, było to w Q2, obaj weszli do Q3 i naprawdę, ten 1 pkt karny w zupełności by wystarczył. Ale cofanie o 3 miejsca jest tutaj grubą przesadą!
  • 5teel Zgłoś
   Grosjean z P5 oby nic nie odpierniczył jutro na starcie to jest szansa wywieść wreszcie solidne pkt dla Hassa a przy odrobinie farta nawet może podium.Czasem nie rozumiem kierowców Renault
   Czytaj całość
   to już nie 1 taki przypadek gdzie w Q3 robią gorsze czasy niż w Q2 owszem i tak nic więcej by im to niedało bo Hassy duzo z przodu ale chyba panom brakuje koncentracji ewidentnie

   Komentarze (2)

   PRZEJDŹ NA WP.PL