Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Romain Grosjean za kierownicą Haasa Materiały prasowe / Haas / Na zdjęciu: Romain Grosjean za kierownicą Haasa

Haas śmieje się z zarzutów rywali. "Inni są nieszczęśliwi, ale nie potrafię im pomóc"

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Kilka zespołów w F1, w tym Williams, krytykuje bliski sojusz Ferrari z Haasem. Amerykanie odpowiadają rywalom, że nie powinni narzekać, bo sami przez ostatnie lata wykorzystywali przewagę wynikającą z korzystania z silników Mercedesa.

Od początku roku forma Haasa budzi niepokój rywali. Amerykański zespół, ściśle współpracujący z Ferrari, zbudował bardzo konkurencyjny samochód i wydaje się być w tym momencie czwartą siłą w Formule 1. Nie wszystkim podoba się jednak bliska relacja Amerykanów z Ferrari. Przeciwko tego typu sojuszom w F1 głośno protestuje m. in. Williams.

- Klienci Mercedesa nie powinni narzekać, bo przez ostatnie cztery lata mieli bardzo dobry silnik. W pierwszych latach ery hybrydowej, jeśli nie miałeś jednostki napędowej produkowanej przez Niemców, to byłeś nigdzie. Teraz Ferrari stworzyło lepszą maszynę i krytykuje się te zespoły, które z niej korzystają... Tak, mamy dobry silnik. I co z tego? Dlaczego przedstawiciele tych ekip zapominają, że przez cztery lata sami mieli przewagę? Ja jestem bardzo szczęśliwy, inni są nieszczęśliwi, ale tym drugim nie jestem w stanie pomóc - odpowiada krytykom Gunther Steiner, szef Haasa.

Haas w tym roku kilkukrotnie był kontrolowany przez FIA. Rywale mieli bowiem zastrzeżenia do tego jak wygląda samochód amerykańskiej ekipy. Fernando Alonso zaczął go nawet nazywać "repliką Ferrari". Testy przeprowadzone przez federację nie wykazały jednak, by zespół należący do Gene Haasa łamał w jakimś stopniu regulamin F1.

Amerykanie dołączyli do F1 w roku 2016 i pokazali, że nowa ekipa dość szybko i niskim kosztem może odnieść sukces w królowej motorsportu. Tym samym Haas nie podzielił losów HRT, Virgin czy Lotusa, które trafiły do królowej motorsportu w sezonie 2010 i bardzo szybko musiały się z niej wycofać.

ZOBACZ WIDEO: Drony kluczowe przy wyprawie Andrzeja Bargiela na K2. Dostarczyły leki i zapomnianą kamerę


- Szefowie tych zespołów nie byli głupi. F1 to trudny sport. My postawiliśmy na inny model współpracy, bo pozwalają na to przepisy. Wydaje mi się, że to funkcjonuje prawidłowo. Jeśli ktoś powieli nasz model biznesowy, to nie będę miał nic przeciwko. Każdy jest wolny w swoich wyborach. Jeśli w ten sposób czynimy ten sport lepszym, to jestem zadowolony i nie mam z tym problemu - ocenia Steiner.

Wszelkie komentarze krytykujące Haasa wyśmiewa też Romain Grosjean. - Ktoś nas nazywa repliką Ferrari? To zabawne. Wiem, że mamy silnik, zawieszenie czy skrzynię biegów z Maranello. Nie mamy jednak takich zasobów, by samemu produkować te części - stwierdza kierowca Haasa.

Haas jest obecnie piąty w klasyfikacji generalnej konstruktorów. Do czwartego Renault traci tylko 16 punktów.Oglądaj wyścigi Formuły 1 w WP Pilot

Czy popierasz sojusze Ferrari z mniejszymi zespołami w F1?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (3):

 • Klemek Zgłoś
  Williams tylko szuka spisków itd, to nie wyrażają zgody na zaliczkę dla Force Indie, to chce udupic Haasa. Sami zatrudniają paydriverow, nawet Kubica im coś chyba płaci. Stroll chyba
  Czytaj całość
  odejdzie to już szukają kolejnego kierowcę z kasa. Sami w tym roku zbudowali bolid który do niczego się nie nadaje ale tego przyznać nie chca
  • rico.1 Zgłoś
   Brawo dla Haasa! Brakuje im tylko prawdziwych talentów, żeby rywalizować w walce o mistrzostwo. Kiedyś byliśmy świadkami jak takie zespoły wyrastaly do sukcesu. Tu właśnie władze F1
   Czytaj całość
   powinny się zastanowić na czym polega widowisko, skoro spadają im przychody. Na oglądaniu podwórkowych (pay) driverow, czy na widowisku naprawdę utalentowanych kierowców F1.Kwestie sponsorskie powinny być uregulowane - szukamy tylko utalentowanych kierowców, a nie pieniędzy.
   • piotr_sl Zgłoś
    Williams niech się weźmie do roboty a nie patrzy co i jak inni robią. Brawo Haas,brawo Steiner.

    Komentarze (3)

    ×
    PRZEJDŹ NA WP.PL