WP SportoweFakty

Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Materiały prasowe / Williams / Na zdjęciu: wyścig F1 na Red Bull Ringu

Rewolucja w F1 odłożona w czasie. "Nie było jednomyślności"

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Nie będzie zapowiadanej rewolucji w systemie punktowym w Formule 1. W sezonie 2019 nadal nagradzana będzie czołowa dziesiątka. - Nie było jednomyślności, jeśli chodzi o zmiany - zdradza Charlie Whiting, dyrektor wyścigowy F1.

Przed kilkoma tygodniami szefowie Liberty Media wpadli na pomysł, by uatrakcyjnić wyścigi Formuły 1 poprzez zmianę systemu punktowania. Obecnie punkty otrzymuje bowiem jedynie czołowa dziesiątka. Gorsze ekipy, jak chociażby Williams w tym roku, regularnie kończą rywalizację z niczym.

Nie tylko nie przyciąga to sponsorów, ale też prowadzi do dziwnych sytuacji. Na przestrzeni ostatnich lat kilkukrotnie mieliśmy do czynienia z przypadkami, kiedy to słabsza ekipa w dość szczęśliwych okolicznościach dojeżdżała do mety na wysokim miejscu. To pomogło jej usadowić się na wyższej pozycji w klasyfikacji konstruktorów i tym samym zgarnąć większe premie finansowe.

Dlatego właściciel F1 chciał, by już od roku 2019 punktowana była czołowa piętnastka. Rozważano też wariant, w którym wszystkie miejsca nagradzane są zdobyczami. Pomysł ten bardzo mocno popierali zwłaszcza szefowie Williamsa. Paddy Lowe podkreślał, że w tym roku jego ekipa ma bowiem mało konkurencyjny pojazd, ale ma on wysoką niezawodność. Brytyjczyk twierdził, że przy zmianie systemu, można by w ten sposób wynagradzać pracę zespołu w fabryce. 

- Gdyby wszyscy się na to zgodzili, pomysł zostałby wprowadzony już w przyszłym roku. Nie było jednak jednomyślności - powiedział Charlie Whiting, dyrektor wyścigowy F1.

Nie oznacza to jednak, że pomysł upadł. Szefowie F1 chcą do niego wrócić za jakiś czas. - To ważna decyzja. Jeśli zmienimy system punktowy, to pozostanie on w F1 na kolejną dekadę - stwierdził Ross Brawn, dyrektor sportowy F1.

ZOBACZ WIDEO #dziejesiewsporcie: nietypowe "fajerwerki" na meczu. Trafił w linię wysokiego napięcia

Czy chciałbyś zmiany w systemie punktowym F1?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (0):

    PRZEJDŹ NA WP.PL