Najnowsze Wyniki/Kalendarz
samochód Toro Rosso na torze w Japonii Materiały prasowe / Toro Rosso / Na zdjęciu: samochód Toro Rosso na torze w Japonii

Toro Rosso będzie kopiować Red Bulla. Bliższa współpraca między zespołami

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Toro Rosso zmieniło podejście do budowy samochodu. Zespół z Faenzy będzie korzystać z rozwiązań, jakie w tym roku mogliśmy zobaczyć w Red Bull Racing. Ma to ograniczyć koszty. Przyczyniło się też do odejścia dyrektora Jamesa Keya z ekipy.

W minionym sezonie Ferrari i Haas pokazały, że bliska współpraca może dać wymierne korzyści, bo za stosunkowo małe pieniądze amerykańska ekipa zbudowała konkurencyjny samochód. Podobną drogę obrali szefowie Red Bull Racing i Toro Rosso, bo mają one tego samego właściciela.

Orędownikiem zmniejszenia kosztów był Dietrich Mateschitz, do którego należą obie ekipy. - To on polecił nam zwiększenie synergii między zespołami. Nie możemy sobie pozwolić na to, aby w fabrykach w Milton Keynes i Faenzy utrzymywano takie same zespoły techniczne - zdradził Helmut Marko, doradca Red Bulla ds. motorsportu.

Nowy pojazd Toro Rosso będzie posiadać szereg rozwiązań, jakie widzieliśmy w modelu RB14, którym Max Verstappen i Daniel Ricciardo ścigali się w sezonie 2018. Niedawno do siedziby w Faenzie przyjechały trzy ciężarówki, pełne sprzętu i części zapasowych do tegorocznego samochodu Red Bulla. Na ich podstawie siostrzana ekipa ma zbudować nową maszynę.

Decyzja Red Bulla zadecydowała o tym, że James Key postanowił odejść z Toro Rosso i dołączyć do McLarena. Dotychczasowy dyrektor techniczny włoskiej ekipy nie widział dla siebie miejsca po reorganizacji struktur. - Nie był zadowolony z procesu, jaki wdrożyliśmy. Jego pozycja nie zostanie obsadzona w Toro Rosso, bo zespół nie potrzebuje już dyrektora technicznego. Za koncepcje odpowiadać będą ludzie w Red Bull Racing - dodał Marko.

Transferowi Keya w ostatnich miesiącach towarzyszyło sporo kontrowersji, bo Brytyjczyk miał podpisany wieloletni kontrakt z Toro Rosso. Stronom udało się jednak osiągnąć porozumienie w sprawie wcześniejszego zakończenia współpracy.

- Mamy ugodę. Prawdopodobnie wkrótce pojawi się komunikat, który oficjalnie to potwierdzi i z niego dowiecie się kiedy Key będzie mógł rozpocząć pracę dla nowej ekipy - podsumował Marko.

ZOBACZ WIDEO "Piłka z góry". Kołodziejczyk o przejęciu Wisły. "To wszystko jest szyte grubymi nićmi"Oglądaj wyścigi Formuły 1 w WP Pilot

Czy Toro Rosso poprawi swoje wyniki dzięki sojuszowi z Red Bullem?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (0):

Komentarze (0)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL