Najnowsze Wyniki/Kalendarz
WP SportoweFakty / Katarzyna Łapczyńska / Na zdjęciu: Charles Leclerc za kierownicą Ferrari

F1: znamy wysokość premii finansowych. Ferrari otrzyma najwięcej

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Ferrari od dekady nie wygrało tytułu mistrzowskiego w Formule 1, a otrzyma największą premię finansową w tym roku. Na konto Włochów przelane zostanie 205 mln dolarów. Williams, choć był najgorszy w stawce, może liczyć na 60 mln dolarów.

Wysokość premii finansowych, jakie zespoły otrzymują od Liberty Media, obliczana jest na podstawie wyników z minionego sezonu. W ubiegłej kampanii Ferrari wprawdzie po raz kolejny przegrało batalię o tytuł mistrzowski z Mercedesem, ale szereg przywilejów zapewnił Włochom pozycję numer jeden w rankingu.

Na konto Ferrari w tym roku przelana zostanie kwota 205 mln dolarów. Mercedes będzie musiał się zadowolić znacznie niższym przelewem. Niemcy otrzymają 177 mln dolarów.

Lewis Hamilton nie przepada za testami. Czytaj więcej! 

Na przykładzie Haasa i Williamsa widać, że podział nagród finansowych w F1 jest mocno niesprawiedliwy. Amerykanie zaliczyli najlepszy sezon w swojej historii, zajmując piąte miejsce w klasyfikacji konstruktorów. Przełożyło się to na premię w wysokości 70 mln dolarów.

ZOBACZ WIDEO: Witold Bańka: Powrót Kubicy to niesamowita historia. Ktoś nagra o tym film

Tymczasem ekipa Roberta Kubicy, choć ma za sobą fatalny rok, otrzyma ledwie 10 mln dolarów mniej niż Haas. Wynika to z faktu, że Williams może liczyć na szereg bonusów, chociażby ze względu na wartość historyczną dla F1. Nie oznacza to jednak, że wskutek słabych wyników Brytyjczycy nie stracili. Premia finansowa jest bowiem aż o 21,1 mln dolarów niższa niż przed rokiem. Żaden inny zespół nie zaliczył tak znaczącego spadku. 

Premie w F1 wypłacane są w oparciu o trzy filary. Pierwszy to stała kwota (w tym roku 35 mln dolarów). Otrzymuje ją każdy zespół, który ukończył w czołowej dziesiątce dwa z trzech ostatnich sezonów. Drugi filar zależny jest od pozycji zespołu w klasyfikacji konstruktorów.

Kłopot bogactwa w Ferrari. Czytaj więcej! 

Trzeci filar to różnego rodzaju dodatki. Williams za wartość historyczną otrzymuje 10 mln dolarów, Mercedes i Red Bull Racing po 35 mln dolarów. Z kolei Ferrari może liczyć na największy bonus ze względu na to, że jest jedynym zespołem, który wystartował we wszystkich sezonach F1. Włosi w tym roku zainkasują z tej puli aż 73 mln dolarów.

Wysokość premii finansowych w F1 w 2019 roku:

Lp.ZespółKwota+/- względem roku 2018
1Ferrari205 mln USD+5,7 mln USD
2Mercedes177 mln USD+4,1 mln USD
3Red Bull Racing152 mln USD+4,1 mln USD
4McLaren100 mln USD+23,5 mln USD
5Renault73 mln USD+17,7 mln USD
6Haas70 mln USD+32,1 mln USD
7Williams60 mln USD-21,1 mln USD
8Racing Point59 mln USD-14,5 mln USD
9Alfa Romeo56 mln USD+21,7 mln USD
10Toro Rosso52 mln USD-7,1 mln USD


Czy uważasz podział premii finansowych w F1 za sprawiedliwy?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (0):

Komentarze (0)

PRZEJDŹ NA WP.PL