WP SportoweFakty

Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Materiały prasowe / Ferrari / Na zdjęciu: Sebastian Vettel

F1: Ferrari może otworzyć puszkę Pandory. Szef Mercedesa ostrzega rywali

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
- Ferrari może otworzyć puszkę Pandory - twierdzi Toto Wolff, który stara się rozumieć zachowanie włoskiej ekipy, która po raz trzeci z rzędu zastosowała w tym roku polecenia zespołowe.

Team orders stają się wizytówką Ferrari w roku 2019. W Australii Charles Leclerc nie otrzymał zgody na wyprzedzenie Sebastiana Vettela, choć w drugiej fazie wyścigu był zdecydowanie szybszy od Niemca. W Bahrajnie 21-latek nie dostosował się już do polecenia zespołu i wyprzedził Vettela.

Za to w Chinach Ferrari poprosiło kierowcę z księstwa, by oddał pozycję Niemcowi już na samym początku wyścigu. Pokpiło tym samym sprawę, bo Vettel nie miał tempa, by walczyć z liderującymi reprezentantami Mercedesa.

Czytaj także: Ferrari broni decyzji ws. team orders 

- To trudna sytuacja, bo chciałbyś, aby najszybszy samochód polował na rywali. Uznali, że na tym etapie wyścigu Sebastian jest lepszy i odwrócili kolejność swoich kierowców. Jestem w stanie to zrozumieć - powiedział na łamach "Motorsportu" Toto Wolff, szef Mercedesa.

ZOBACZ WIDEO: Andrzej Borowczyk: Szanse Roberta Kubicy w zespole Williamsa? Musimy zejść na ziemię

Jednak Austriak nie ukrywa, że Ferrari może sobie utrudnić życie w dalszej fazie sezonu. - Kiedy robisz takie rzeczy, wszystko staje się skomplikowane. Tworzysz precedens i możesz otworzyć puszkę Pandory. Może się to skończyć tak, że co wyścig będziesz musiał stosować team orders, by preferować szybszy samochód - wyjaśnił Wolff.

Mercedes sam pod koniec ubiegłego roku konsekwentnie stosował team orders, by pomóc Lewisowi Hamiltonowi w walce o tytuł mistrzowski. Efekty tego widzieliśmy m.in. w Rosji, gdzie Valtteri Bottas w połowie wyścigu zwolnił i oddał Brytyjczykowi prowadzenie.

Czytaj także: Mechanicy Williamsa również stracili formę 

Wolff utrzymuje, że teraz jego zespół równo traktuje swoich kierowców, bo na tak wczesnym etapie sezonu żaden z nich nie jest murowanym kandydatem do tytułu.

- Widzieliśmy to w Chinach, że popychali siebie nawzajem i motywowali do lepszej jazdy. Było nawet ryzyko, że doprowadzą do sytuacji, w której jeden z nich nie ukończy wyścigu. Dlatego nie tylko Ferrari ma problem. Każdy zespół go ma, jeśli posiada dwóch samców alfa w swoich szeregach - podsumował szef stajni z Brackley.

Czy Ferrari popełniło błąd mianując Sebastiana Vettela liderem zespołu?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (4):

    Pokaż więcej komentarzy (1)
    PRZEJDŹ NA WP.PL