Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Robert Kubica podczas testów w Barcelonie WP SportoweFakty / Katarzyna Łapczyńska / Na zdjęciu: Robert Kubica podczas testów w Barcelonie

F1: Williams nie zbuduje samochodu testowego dla Pirelli. Wybór padł na inne zespoły

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Williams nie będzie w gronie zespołów, które zbudują dla Pirelli samochód testowy, tak aby firma przygotowała się do zmian w F1. Ostatecznie takie maszyny dla dostawcy opon przygotują Mercedes, Ferrari i Renault.

Pierwotny plan zakładał, aby to Williams stworzył dla Pirelli samochód testowy z myślą o roku 2021. Rywale założyli bowiem, że strata ekipy z Grove do czołówki Formuły 1 jest tak duża, że nie zyska ona na wcześniejszym konstruowaniu maszyny i współpracy z Pirelli.

Inni szli nawet dalej w teoriach i sugerowali, że w ten sposób konkurencja z F1 chce pomóc Williamsowi, bo ostatnimi czasy ten na dobre okopał się na dnie królowej motorsportu.

Czytaj także: Ferrari niesprawiedliwie traktuje kierowców 

Jednak według "Auto Motor und Sport" twierdzi, że ostatecznie trzy zespoły stworzą samochody testowe dla Pirelli. Będą to Mercedes, Ferrari i Renault. Wykorzystają one do produkcji podwozie z 2018 roku.

ZOBACZ WIDEO: Andrzej Borowczyk: Szanse Roberta Kubicy w zespole Williamsa? Musimy zejść na ziemię

W roku 2021 dojdzie do sporych zmian technicznych w F1. Ponadto zmienią się opony. Po wielu latach królowa motorsportu odejdzie od stosowanych kół 13-calowych na rzecz 18-calowych.

- Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze testy nowych opon odbędą się w okolicach września tego roku. Dla nas ważna jest praca z kilkoma zespołami i różnymi samochodami, aby uzyskać reprezentatywne dane - powiedział Mario Isola, szef motorsportu w Pirelli.

Niemiecki serwis zwraca uwagę na to, że samochody testowe stworzą zespoły, za którymi stoją największe pieniądze w F1. - Pierwsze testy opon to nic innego, jak podstawowe badania. Nie możemy sobie pozwolić na wydawanie pieniędzy na tworzenie maszyny testowej w tym celu - miał powiedzieć dziennikarzowi "Auto Motor und Sport" przedstawiciel jednej z mniejszych ekip.

Czytaj także: Magnussen wstrząśnięty atakiem na Sri Lance 

To zdaje się tłumaczyć, dlaczego ostatecznie nie wypalił pomysł, by to Williams był odpowiedzialny za pojazd testowy. Brytyjczycy mają w tej chwili spore problemy z obecną maszyną FW42 i nie mają odpowiednich zasobów, by dodatkowo tworzyć osobną konstrukcję z myślą o sprawdzaniu nowych opon. Oglądaj wyścigi Formuły 1 w WP Pilot

Czy Williams odbije się od dna F1 po wprowadzeniu nowych przepisów w roku 2021?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (1):

Komentarze (1)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL