Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Guy Martin i ciągnik firmy JCB Materiały prasowe / JCB / Na zdjęciu: Guy Martin i ciągnik firmy JCB

F1: Williams i najszybszy traktor świata. Nietypowy projekt firmy z Grove

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Williams chętnie angażuje się w projekty niezwiązane z Formułą 1. Ostatnio inżynierowie z Grove poświęcili się pracy nad… traktorem. W ten sposób powstał najszybszy ciągnik na świecie.

Williams to nie tylko zespół Formuły 1, ale też firma inżynieryjna, która stara się wykorzystać technologie znane ze świata F1 do życia codziennego. Pracownicy Williams Advanced Engineering zaangażowani byli ostatnio w pracę nad ciągnikiem JCB. Wszystko po to, by uczynić z niego najszybszą maszynę rolniczą na świecie.

Do testu traktora doszło na lotnisku Elvington, a za jego kierownicą usiadł Guy Martin. To były brytyjski motocyklista, który sławę zyskał poprzez rywalizację w wyścigach na wyspie Man, a ostatnio chętnie wspiera Williamsa w akcjach marketingowych.

Czytaj także: Esteban Ocon na celowniku Renault

Martin rozpędził ciągnik do 166,7 km/h, czym ustanowił nowy rekord prędkości dla tego typu maszyny. Poprzedni ustanowiono w marcu 2018 roku przy okazji kręcenia odcinka magazynu "Top Gear". Wtedy maszyna firmy Track-Top rozpędziła się do 140,5 km/h.

ZOBACZ WIDEO: Tomasz Gollob nie był gotowy na taką kontuzję. Cierpi, ale jest dobrej myśli

- To był wspaniały dzień z JCB na lotniku Elvington, a praca z inżynierami JCB i Williamsa była przyjemnością. Na pasie startowym ciągnik spisywał się kapitalnie - przekazał Martin.

JCB do końca ubiegłego roku było jednym ze sponsorów Williamsa. Firma zainwestowała w ekipę z Grove za sprawą Lawrence'a Strolla, a gdy Kanadyjczyk przeniósł się ze swoimi pieniędzmi do Racing Point, to została nowym darczyńcą jego teamu.

Prace nad ciągnikiem JCB trwały kilka miesięcy. Wyposażony jest on w 6-cylindrowy silnik DieselMax o pojemności 7,2 litra. Dysponuje ok. 1000 KM i 2500 Nm momentu obrotowego. Inżynierowie Williamsa byli zaangażowani w głównej mierze do prac nad aerodynamiką i opracowali kilka koncepcji, które zwiększyły prędkość maksymalną maszyny.

Czytaj także: Williams potrzebuje czasu. Ważne słowa Russella

W projekcie uczestniczyła też brytyjska telewizja Channel 4, która jeszcze w tym roku ma wyemitować dokument poświęcony pracom nad maszyną JCB.Oglądaj wyścigi Formuły 1 w WP Pilot

Czy w obecnej sytuacji Williams powinien się angażować w projekty niezwiązane z F1?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (3):

Komentarze (3)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL