Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Kevin MagnussenMateriały prasowe / Haas / Na zdjęciu: Kevin Magnussen

F1: Haas przed drugą częścią sezonu. Zmiany nieuniknione. Od kierowców zależy, jak duże będą

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Haas jest jednym z rozczarowań obecnego sezonu F1. Dlatego po przerwie wakacyjnej kierowcy tego zespołu będą walczyć o swoją przyszłość. Od ich wyników zależeć będzie, jak głębokie zmiany dotkną amerykańską ekipę przed sezonem 2020.

W zeszłym roku Haas miał szansę na zajęcie czwartego miejsca w klasyfikacji konstruktorów F1, ale kilka błędów ze strony zespołu i kierowców doprowadziło do tego, że Amerykanie skończyli rywalizację na piątym miejscu w F1. Wtedy też przedłużono umowy Kevina Magnussena i Romaina Grosjeana, a tamta decyzja odbija się ekipie czkawką.

Przedsezonowe testy oraz runda w Australii były powtórką sprzed roku. Pokazały, że Haas ma powody, by myśleć o realizacji celu, jakim była czwarta pozycja w F1. Magnussen dojechał do mety w Melbourne na siódmym miejscu, był najlepszym kierowcą spoza "wielkiej trójki". Tyle że to były dobre złego początki.

Czytaj także: Russell sporo zawdzięcza Hamiltonowi

Już w kolejnym wyścigu w Bahrajnie duński kierowca miał problemy z umieszczeniem opon we właściwym oknie pracy i dojechał do mety poza punktowaną pozycją. Szybko okazało się, że samochód Haasa nie dogaduje się z tegorocznym ogumieniem Pirelli.

ZOBACZ WIDEO Sandro Kulenović wygwizdywany przez kibiców Legii. "Powstała już teoria spiskowa, dlaczego gra"

Z czasem Grosjean i Magnussen zaczęli nawet kwestionować kierunek rozwoju obrany przez zespół. Dość powiedzieć, że Francuz poprosił w lipcu, by przygotować mu samochód zbudowany w oparciu o części z Australii. Chciał bowiem udowodnić Haasowi, że ten popełnił błąd przy wprowadzaniu kolejnych aktualizacji.

Od tego czasu Grosjean korzysta z pojazdu w innej specyfikacji niż Magnussen, który pozostał wierny najnowszym poprawkom. Przez to też trudno ocenić tempo obu reprezentantów Haasa. W klasyfikacji Duńczyk może się jednak pochwalić znacznie lepszym dorobkiem punktowym. Z drugiej strony, odkąd Francuz dysponuje starszą specyfikacją, był lepszy w każdej z rozegranych sesji kwalifikacyjnych (Wielka Brytania, Niemcy i Węgry). 

Dlatego po wakacjach Magnussen i Grosjean pojadą o swoją przyszłość. Wydaje się, że nic nie uratuje Francuza, który znajduje się już jedną nogą poza F1 i prowadzi rozmowy z zespołami Formuły E. Za to Duńczyk może zachować fotel w Haasie, jeśli będzie nadal osiągać lepsze wyniki od swojego partnera zespołowego. Jego atutem jest też wsparcie sponsorskie ze strony firmy Jack&Jones.

Być może ważniejsze od wyników w przypadku Magnussena i Grosjeana jest unikanie kolizji na torze. Obaj kierowcy Haasa zderzyli się w Grand Prix Wielkiej Brytanii, przez co pozbawili ekipę szans na punkty. Później scenariusz powtórzył się w Niemczech, choć w tym przypadku skutki nie były tak opłakane. Te incydenty sprawiły jednak, że kierownictwo teamu straciło zaufanie do swoich zawodników.

Haas z dorobkiem 26 punktów zajmuje dziewiąte miejsce w klasyfikacji konstruktorów F1. Gorszy jest tylko Williams. To wynik poniżej oczekiwań, ale w środku stawki panuje ogromny ścisk i jeśli Magnussen oraz Grosjean zaczną jeździć na odpowiednim poziomie, to sezon uda się jeszcze uratować. Na to bez wątpienia liczą szefowie zespołu z USA. 

Czytaj także: Michael Schumacher wyznaczył drogę synowi

Pozytyw Grosjeana. Trudno znaleźć jakikolwiek. Na pewno Francuz nie popełnia już tak błahych błędów, jak w roku 2018, gdy potrafił się rozbić jadąc za samochodem bezpieczeństwa. Jednak jego tempo wyścigowe pozostawia sporo do życzenia i wiele wskazuje na to, że po tym sezonie przygoda Francuza z F1 dobiegnie końca.

Pozytyw Magnussena. Nawet jeśli Haas stworzył samochód, który nie dogaduje się z oponami, to potrafi lepiej wykorzystać jego potencjał niż zespołowy partner. To głównie za sprawą Duńczyka zespół może jeszcze marzyć o nieco wyższej pozycji w klasyfikacji konstruktorów. I w tej sytuacji wiele wskazuje na to, że Magnussen zachowa posadę w teamie. Chyba, że po przerwie wakacyjnej znów zdenerwuje Gunthera Steinera agresywną jazdą i kolizjami z Grosjeanem.

Magnussen vs Grosjean

Kevin MagnussenRomain Grosjean
Kwalifikacje75
Wyścigi65
Punkty188
Okrążenia przejechane przed kolegą z zespołu417164


Magnussen vs Grosjean - różnica w kwalfikacjach:

WyścigRóżnica
Australia+0,273
Bahrajn-0,258
Chiny-0,006
Azerbejdżan-1,025
Hiszpania+0,011
Monako-0,664
Kanada-0,002
Francja-0,460
Austria-0,024
Wielka Brytania+0,315
Niemcy+0,020
Węgry+0,762


Czy obaj kierowcy Haasa stracą miejsce w zespole po sezonie 2020?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (1):

Komentarze (1)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL