Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Daniel RicciardoMateriały prasowe / Renault / Na zdjęciu: Daniel Ricciardo

F1: Renault ma problem z dogonieniem czołówki. Szef zespołu obwinia o to poprzedników

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Renault to jeden z przegranych obecnego sezonu F1. Cyril Abiteboul, szef ekipy z Enstone, obwinia za obecną sytuację poprzedników, którzy przed laty nie wykładali odpowiednich środków na Formułę 1.

W tej chwili Renault próbuje się odrodzić w F1 po latach kiepskich wyników. Zimą zespół wydał krocie na rozwój fabryki, ściągnął też do siebie Daniela Ricciardo. Inwestycje nie przyniosły jednak efektów, bo stajnia z Enstone zajmuje dopiero szóste miejsce w klasyfikacji konstruktorów F1. Tymczasem plany zakładały ciągły progres i walkę o podia, po tym jak w roku 2018 udało się zostać czwartą siłą w F1. 

Cyril Abiteboul za obecne problemy Renault obwinia… poprzedników. - Na początku 2014 roku popełniano błąd za błędem - powiedział obecny szef francuskiej ekipy w "Formule 1".

Czytaj także: Verstappen nie chce być wicemistrzem świata

Francuz ma na myśli wydarzenia z początku ery hybrydowej, gdy Renault wycofało się z F1 ze swoim zespołem fabrycznym. Firma dostarczała jedynie silniki i współpracowała z czterema zespołami - Red Bullem, Toro Rosso, Lotusem i Caterhamem. Abiteboul zarządzał wtedy Caterhamem, do którego przeszedł po odejściu z… Renault.

ZOBACZ WIDEO: Wkurzony Robert Kubica. Wtedy przeklina po włosku

- Byłem klientem Renault, bo od nich kupowaliśmy silniki. Mogę jedynie powiedzieć, że tamci ludzie byli znacząco w tyle, jeśli chodzi o zrozumienie koncepcji nowego silnika, jego rozwój - dodał.

Abiteboul opuścił Renault w roku 2012. Już wtedy dostrzegał, że Francuzi idą w złą stronę przy opracowywaniu nowego silnika V6, z którego zaczęto korzystać w F1 od sezonu 2014. - Firma nie zainwestowała wystarczających środków finansowych, nie zatrudniała odpowiedniej liczby pracowników. Byliśmy tak przywiązani do silnika V8, że zapomnieliśmy o przyszłości. To był duży błąd - ocenił obecny szef Renault.

Renault powrót do F1 ogłosiło w roku 2015, gdy w pełni wykupiło zespół Lotus i w kolejnym sezonie w stawce zobaczyliśmy już fabryczną ekipę Francuzów. Wtedy też zaczęły psuć się stosunku Renault z Red Bullem, który w zeszłym roku postanowił zakończyć wieloletnią współpracę w zakresie dostaw silników.

Czytaj także: Magnussen gotów na współpracę z Hulkenbergiem

- W pewnym momencie zrozumiałem frustracje Red Bulla. Oni byli przyzwyczajeni do sukcesów i nagle się skończyły. Jednak krytykowanie nas w mediach nie było rozwiązaniem. Doszło do punktu, w którym nasz produkt skrytykowano zbyt mocno. Przekroczyli granicę, działali na szkodę marki Renault - podsumował Abiteboul.

Czy jesteś rozczarowany postawą Renault w tym sezonie?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (2):

Komentarze (2)

PRZEJDŹ NA WP.PL