Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Robert KubicaMateriały prasowe / Williams / Na zdjęciu: Robert Kubica

F1: Williams szuka pieniędzy. Firma inżynieryjna na sprzedaż

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Williams szuka sposobów na zapewnienie sobie dodatkowych środków. Brytyjczycy biorą pod uwagę sprzedaż spółki-córki, czyli firmy inżynieryjnej Williams Advanced Engineering. Mają w ten sposób zarobić kilkadziesiąt milionów euro.

Jako pierwsza o sprawie poinformowała stacja Sky News. Brytyjscy dziennikarze dowiedzieli się, że Williams spotkał się juz z potencjalnymi inwestorami, którzy byliby gotowi zakupić firmę inżynieryjną Williams Advanced Engineering.

Sprzedaż spółki-córki byłaby ogromnym ciosem dla Williamsa. Została ona założona w roku 2011 i miała wykorzystywać technologie rodem z F1, będąc przy tym finansowym zapleczem dla zespołu Formuły 1. W ten sposób Frank Williams chciał zapewnić finansowanie swojej ekipie w trudnych czasach, w których spadły zyski od sponsorów oraz wpływy z nagród F1.

Czytaj także: Nietypowe wyzwanie dla kierowców Williamsa

Według Sky News, Williams bierze pod uwagę kilka wariantów. W grę wchodzi sprzedaż pakietu większościowego Williams Advanced Engineering. Możliwe jest jednak również zbycie tylko kilku, kilkunastu procent akcji firmy inżynieryjnej. Wszystko uzależnione jest od rozmów z potencjalnymi inwestorami i tego, ile będą oni oferować za WAE.

ZOBACZ WIDEO: Rajd Rzeszowski: Grzegorz Grzyb najlepszy na domowym podwórku. Po raz czwarty w karierze

W ostatnich miesiącach spółka-córka Williamsa osiąga coraz lepsze wyniki finansowe. Ma ona na swoim koncie podpisane umowy m.in. z Tesco i Unilever, które gwarantują jej spore przychody. Z Williams Advanced Engineering współpracują też Aston Martin i Lotus, które nabywają w fabryce w Grove m.in. baterie elektryczne do swoich samochodów.

W zeszłym roku WAE otrzymało nagrodę królowej Elżbiety za innowacyjne rozwiązania w przemyśle. Przychody firmy w roku 2018 wyniosły 44,8 mln funtów w porównaniu do 39,5 mln funtów w roku 2017. Czysty zysk WAE za rok 2018 wyniósł 5,1 mln funtów.

Czytaj także: Znamy przyczynę awarii u Roberta Kubicy

Williams jako jedyny zespół w F1 jest notowany na giełdzie we Frankfurcie. Firma, na którą składają się ekipa F1 oraz Williams Advanced Engineering, jest w tej chwili wyceniana na 134,5 mln funtów.

Dzięki sprzedaży WAE zyskać miałby zespół F1, który otrzymałby zastrzyk gotówki przed sezonem 2020, co pomogłoby Brytyjczykom w zniwelowaniu strat do rywali. Obecnie stajnia z Grove, którą reprezentuje Robert Kubica, drugi rok z rzędu jest najsłabszym konstruktorem w F1. 

Czy wierzysz w poprawę wyników Williamsa w sezonie 2020?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (3):

Komentarze (3)

PRZEJDŹ NA WP.PL