Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Robert Kubica Materiały prasowe / Williams / Na zdjęciu: Robert Kubica

F1: Williams nie zamierza komentować sprawy. Orlen jest zobligowany do działania

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Williams twierdzi, że spięcie z Orlenem ws. przedwcześnie zakończonego występu Roberta Kubicy w Grand Prix Rosji to sprawa wewnętrzna firmy. - Mamy prawo domagać się wyjaśnień - odpowiada Adam Burak, dyrektor ds. komunikacji w Orlenie.

W czwartek stało się jasne, że Orlen będzie domagać się wyjaśnień od Williamsa ws. Grand Prix Rosji. Wyścig F1 na torze w Soczi zakończył się dla Roberta Kubicy na 29. okrążeniu, po tym jak zespół kazał mu przedwcześnie zjechać do alei serwisowej. Brytyjczycy tłumaczyli to chęcią zaoszczędzenia części przed kolejnymi weekendami F1 poza Europą.

"W związku z wycofaniem Roberta Kubicy z niedzielnego wyścigu w ramach Grand Prix Rosji, zwróciliśmy się z oficjalną prośbą o wyjaśnienia do zespołu ROKiT Williams Racing. Na ich podstawie będziemy podejmować działania związane z egzekwowaniem zobowiązań wynikających z umowy" - ogłosiła na Twitterze Joanna Zakrzewska, rzecznik prasowa Orlenu.

Czytaj także: Charles Leclerc winnym napięcia w Ferrari

- Nie będziemy tego komentować - przekazała nam Sophie Ogg, która w Williamsie odpowiada za komunikację i PR. Brytyjka stwierdziła, że to sprawy wewnętrzne firmy.

ZOBACZ WIDEO: Mistrzostwa świata w lekkoatletyce Doha 2019: Justyna Święty-Ersetic: Jestem w szoku! Popłakałam się na mecie


O komentarz do słów Ogg poprosiliśmy Adama Buraka, dyrektora ds. komunikacji w Orlenie. - Mamy podpisaną umowę z Williamsem, która ma pewne postanowienia. W niej znajdują się też punkty, co nam się należy w sytuacji spornej. Bo w Grand Prix Rosji zespół nie wycofał Roberta z tego względu, że były trudne warunki, że dalsza jazda zagrażała niebezpieczeństwu ze względu na jakąś możliwą usterkę. Nie, wprost stwierdzono w komunikacie prasowym, że wycofano Roberta, by zaoszczędzić części. Dlatego mamy prawo domagać się wyjaśnień - powiedział Burak.

Polski koncern postanowił zareagować, bo wskutek decyzji Williamsa poniósł określone straty. Mowa m.in. o ekwiwalencie reklamowym wynikającym z braku prezentacji logotypów w trakcie transmisji telewizyjnej. - Gdyby to był wypadek losowy, nie mielibyśmy pretensji. Jednak w tym przypadku coś nie zostało "dowiezione" do mety - dodał Burak.

Nie jest tajemnicą, że drogi Williamsa i Orlenu rozejdą się po sezonie 2019. Jest to podyktowane faktem, że Robert Kubica opuści stajnię z Grove z końcem roku. - Nie doszukiwałbym się podtekstów, że zachowanie z Rosji to rewanż z ich strony za zakończenie współpracy. Mowa o dużych pieniądzach. Każda ze stron egzekwowałyby swoje prawa w tej sytuacji. Gdybyśmy w czymś zawinili, to pewnie Williams też żądałby wyjaśnień - stwierdził dyrektor ds. komunikacji Orlenu.

Burak podkreślił, że do tej pory współpraca z Williamsem przebiegała wzorowo. - Widzimy to po wynikach, sam ekwiwalent reklamowy z obecności w F1 wyceniamy na 60 mln zł w tej chwili. Notujemy ogromne wzrosty w sprzedaży detalicznej - one wzrosły o 400 mln zł względem roku ubiegłego. Oczywiście, wpływ na to mają również inne czynniki, ale największy to tzw. efekt Kubicy. Dlatego jesteśmy zobligowani, by wyjaśnić sprawę z Grand Prix Rosji. Tak, aby nikt nam nie zarzucił działania na szkodę spółki - podsumował przedstawiciel Orlenu.

Williams ma jednak twardy orzech do zgryzienia. Wzmianka o pretensjach Orlenu względem zespołu ukazała się w najważniejszych mediach, które traktują o F1. Informację na ten temat opublikowały m.in. "Motorsport", "Motorsport Magazine", crash.net, gptoday.net czy planetf1.com.

Czytaj także: Orlen coraz bliżej Haasa

To tylko pokazuje, że Orlen po części osiągnął już swój cel. Wydaje się, że szanse na to, że firmie uda się wywalczyć finansową rekompensatę za przedwczesne ściągnięcie Kubicy do garażu w Grand Prix Rosji są niewielkie. Jednak dzięki postawie firmy z Płocka w świecie F1 zrobiło się jeszcze głośniej o zachowaniu Williamsa, który przerwał wyścig Kubicy, by zaoszczędzić części przed kolejnymi Grand Prix. Nie wystawia to najlepszej opinii Brytyjczykom, którzy po raz kolejny w tym sezonie F1 wykazali się brakiem profesjonalizmu. Oglądaj wyścigi Formuły 1 w WP Pilot

Czy podoba ci się stanowcza reakcja Orlenu względem Williamsa?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (17):

 • Alfer 2015 Zgłoś
  "zysk" orlenu ..???? :) :) :) ..to chyba chodzi o tę sprzedaż HOT-DOGÓW CZY INNEGO FAST FOODA NA ORLENIE...ponieważ się wiadomym jest, iż intencją reklamodawcy, jest aby jego
  Czytaj całość
  produkty kojarzyły z sukcesami, osiągnięciami i miejscem w branży osoby , która ten produkt reklamuje...produkty orlenu są takie jak kubica ...DO NICZEGO !!! ta przekąska, co ją "reklamował" kubica musi być konkurencyjnie tania i chyba zjadliwa , skoro tyle na niej , bo przecież nie na "wynikach" kubicy zarobili ..."strach" pomyśleć , że gdyby kubica był rzeczywiście mistrzem, to te wszystkie SHELLE, STANDARDOILE, AGIP-Y, PIRRELI itd. poszły by z torbami !!! Orlen musi ściemniać co do zysku, bo kasa spółki została ewidentnie wyrzucona w błoto, i to kiedyś będzie badane pod katem niegospodarności i działalności na szkodę spółki. kubica = klęska, orlen =klęska ...użycie osoby RK do reklamy czegokolwiek, to jak użycie boksera który w 20 walkach doznał 19 nokautów a w 20 został poddany...p.s. jestem mocno przekonany , że kubica lepiej by się sprawdził przy sprzedaży hot-dogów.
  • Arkadio33 Zgłoś
   Czy ktoś mi może wytłumaczyć dlaczego ostatnio znikają wszystkie konwersacje pod postami ? Nawet nie info, że zostały skasowane tylko w jednej sekundzie są a potem znikają bez śladu.
   Czytaj całość
   Przez chwilę są jeszcze widoczne pod kokpitem ale jak tylko skrypt przeleci wszystkie odwołania z bazy znikają bez śladu i tam. Czy ktoś zna adres do administracji tego portalu bo chciałbym się zapytać na jakiej podstawie zostały skasowane moje wypowiedzi. Regulamin jest umową wiążącą obie strony. Rozumiem, że jako użytkownik tego forum zgodnie z ust II pkt 21 do 25 zgodziłem się na udzielenie wp prawa do bezpłatnej publikacji moich wypowiedzi ale jako autor (pisarz - lol) traktuje swoje posty jako wiersze pisane prozą co czyni je w świetle prawa moją własnością intelektualną. Zgodnie z pkt 24 wyrażam zgodę na ich nieodpłatną publikację, ale udzielenie takiej zgody nawet bezterminowo w żaden sposób nie przenosi na wp innych praw przysługujących mi jako autorowi ze szczególnym wskazaniem na prawo integralności utworu rozumiane jako: "autorskie prawa osobiste chronią nieograniczoną w czasie i niepodlegającą zrzeczeniu się lub zbyciu więź twórcy z utworem, a w szczególności prawa do nienaruszalności treści i formy utworu oraz jego rzetelnego wykorzystania, a także prawa do nadzoru nad sposobem korzystania z utworu." - art. 16 pkt 3 i 5 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Redakcja SF kasując poszczególne zwrotki (posty) w moich dziełach całkowicie wypacza ich sens oparty na misternym balansie nawzajem się uzupełniających form artystycznych co jest oczywistym złamaniem przysługujących mi jako autorowi praw. Dodatkowo publikacja takiego zmodyfikowanego utworu pod moim pseudonimem i bez informowania o tym czytelników wyczerpuje, w mojej opinii, definicję publicznego zniekształcenia utworu. Jest to przestępstwo zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3. Opierając się na ww wymienionych faktach wzywam redakcję SF do przywrócenia integralności formy i treści moich utworów publikowanych na tym portalu poprzez przywrócenie wszystkich usuniętych fragmentów mojej twórczości (postów). Udostępnienia mi wykazu wszystkich modyfikacji moich utworów dokonanych bez mojej pisemnej zgody od dnia rejestracji na portalu. Pisemnego zobowiązania do zaprzestania łamania moich praw autorskich. Pozdrawiam !
   • gniewkowianin Zgłoś
    W tym wszystkim szkoda tylko Kubicy (chłopak niech sobie odpuścić chyba ze bedzie jeździł w takich firmach i będzie traktowany jak dziad !!?
    Wszystkie komentarze (17)

    Komentarze (17)

    ×
     Wszystkie komentarze (17)
     PRZEJDŹ NA WP.PL