Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Robert KubicaMateriały prasowe / Williams / Na zdjęciu: Robert Kubica

F1: Grand Prix Japonii. Robert Kubica przydatny Williamsowi. "Cieszę się, że mogę pomóc"

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Williams podczas piątkowych treningów przed GP Japonii testował nowe przednie skrzydło. Zespół poprosił o sprawdzenie tego elementu Roberta Kubicę, choć ten żegna się po sezonie z zespołem. - Cieszę się, że mogłem pomóc - powiedział Kubica.

Po wielu miesiącach Williams przygotował nowe przednie skrzydło do modelu FW42. Tyle że zostało ono zbudowane już z myślą o sezonie 2020. Oznacza to, że Robert Kubica do końca roku będzie musiał korzystać z elementu, który został przedstawiony podczas zimowych testów F1 w Barcelonie i nie sprawuje się najlepiej (czytaj więcej o tym TUTAJ).

Kubica po sezonie 2019 rozstaje się z Williamsem, ale zespół poprosił go, aby wziął udział w testach nowego komponentu. To on jako pierwszy wyjechał z eksperymentalnym przednim skrzydłem na tor w pierwszej sesji treningowej przed Grand Prix Japonii. W tym samym czasie George Russell musiał korzystać ze starszego podzespołu, bo Williams ma tylko jedno przednie skrzydło w najnowszej specyfikacji (czytaj więcej o tym TUTAJ).

Czytaj także: Orlen nadal czeka na wyjaśnienia od Williamsa

W połowie porannego treningu F1 doszło do zamiany ról. To Russell otrzymał nowszą wersję, a Kubica ruszył na tor z elementem w starszej specyfikacji. Dzięki temu Williams zebrał dane i odczucia obu kierowców na temat zachowania modelu FW42.

ZOBACZ WIDEO Mistrzostwa świata w lekkoatletyce Doha 2019: Justyna Święty-Ersetic: Jestem w szoku. Brąz na igrzyskach biorę w ciemno

W popołudniowej sesji F1 wyłącznie Kubica korzystał z nowszego elementu, a Russellowi przyszło jeździć ze starszym. - Z tego co wiem, to przednie skrzydło jest już zrobione z myślą o roku 2020. Nie musi zwiększać wydajności naszego obecnego samochodu. Powinno odblokować potencjał FW43. Mnie już nie będzie w Williamsie, ale cieszę się, że mogłem pomóc. Spróbuję przekazać ekipie jak najwięcej informacji zwrotnych - powiedział Kubica, którego cytuje "Motorsport".

- To od zespołu zależy czy w jakikolwiek sposób wykorzysta moje informacje, czy pomoże mu to w lepszym przygotowaniu się do 2020 roku - dodał Kubica.

Czytaj także: Gunther Steiner ukarany finansowo za nazwanie sędziego idiotą

Z kolei Russell stwierdził, że nowy element nie doprowadził do znaczących różnic w zachowaniu samochodu. - To nie jest tak, że mamy różnicę jak między dniem i nocą. Zebraliśmy informacje i mamy całą sobotę, by to obejrzeć - stwierdził.

Zachowanie Williamsa pokazuje jednak, jak wysoko zespół ceni Kubicę i przekazywane przez niego informację zwrotne. Zwykle zespoły w takich sytuacjach, gdy kierowca po sezonie żegna się z ekipą, odcinają go od sprawdzania nowych rozwiązań. Wszystko po to, aby nie przekazał informacji konkurencji w kolejnym sezonie F1.

Czy Williams odbije się od dna w kolejnym sezonie F1?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (5):

 • wisus54 Zgłoś
  Na pytanie czy Williams w następnym sezonie odbije się od dna. Odpowiedź dają rezultaty czasowe jakie osiągają kierowcy tego zespołu a tu jest tendencja spadkowa - poprawy nie widać.
  • Rower Kibica Zgłoś
   Cieszę się, że mogłem pomóc - powiedział Kubica. Oj, tak! Jak ty chłopie im pomagasz. Ty i Orlen. Gdyby nie wy, to Williams w ruinę by popadł.
   • Semmao Zgłoś
    Konkurencja nie śpi, tylko zabija się o techniczne rozwiązania Williamsa. Kubica uważaj! Nocą przyjdą jak czujność stracisz! :P
    Wszystkie komentarze (5)

    Komentarze (5)

    PRZEJDŹ NA WP.PL