Najnowsze Wyniki/Kalendarz
wyścig F1 w BakuMateriały prasowe / Red Bull / Na zdjęciu: wyścig F1 w Baku

F1: weekend wyścigowy nie zostanie skrócony. Formuła 1 nadal od piątku do niedzieli

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Tajfun Hagibis sprawił, że odwołano sobotnie jazdy w Grand Prix Japonii, a weekend wyścigowy F1 trwał tylko dwa dni. Dla wielu ekspertów był to dowód na to, że w przyszłości F1 może odbywać się tylko w soboty i niedziele. Nie dojdzie jednak do tego.

Właściciele Formuły 1 od pewnego czasu dyskutują na temat zmian w układzie weekendu wyścigowego. Jest to podyktowane wydłużającym się kalendarzem F1, który w przyszłym roku liczyć będzie aż 22 wyścigi. Szefom Formuły 1 marzy się jednak, aby w przyszłości powiększyć go do 25 rund.

Większa liczba wyścigów musi pociągnąć za sobą zmiany, a tajfun Hagibis sprawił, że Grand Prix Japonii rozgrywano tylko w piątek (dwa treningi) i niedzielę (kwalifikacje i wyścig). Zdaniem wielu, nie miało to negatywnego wpływu na widowisko i pojawiły się komentarze, że warto w przyszłości wprowadzić dwudniowy rozkład jazdy w F1.

Czytaj także: Wygrana w Japonii rozochociła Bottasa

Do zmiany w tym zakresie jednak nie dojdzie. Promotorzy wyścigów F1 nie chcą bowiem słyszeć o skróceniu weekendów wyścigowych. Sprzedają oni bowiem sporo biletów na piątkowe treningi, co stanowi dla nich spory zarobek.

ZOBACZ WIDEO: Eliminacje Euro 2020: Polska - Macedonia Północna. Chłodna głowa Szymańskiego. "Nie chcę żebyście mówili, że już wywalczyłem miejsce w składzie reprezentacji"

- Będę szczery i powiem, że napotkaliśmy na bardzo silny opór ze strony działaczy, którzy chcą, by F1 nadal odbywała się przez trzy dni na torze. Niedziela na Suzuce zaoferowała nam wspaniałe show w ciągu ledwie kilku godzin, ale ograniczyłoby nam to wyścigi innych serii niż F1 - ocenił na łamach serwisu F1 Ross Brawn, dyrektor sportowy Formuły 1.

- Po dokładnej analizie doszliśmy do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem jest utrzymanie ścigania przez trzy dni. Możemy zmienić piątkowe treningi, ale kwalifikacje będą nadal rozgrywane w soboty, a wyścigi w niedziele - dodał Brytyjczyk.

Czytaj także: Claire Williams podjęła decyzję ws. Roberta Kubicy

Bardziej prawdopodobne jest to, że już wkrótce zespoły w trakcie weekendu wyścigowego nie będą mogły dokonywać tak wielu zmian w samochodach. Wydłużone zostaną godziny policyjne w czwartek i piątek. W trakcie ich trwania zakazane będą jakiekolwiek prace przy samochodach. To sprawi, że część załóg będzie mogła później przyjechać na tor F1.

Czy chciałbyś, aby F1 odbywała się tylko w soboty i niedziele?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (1):

 • Duchv8 Zgłoś
  Jestem przeciwny skróceniu weekendów wyścigowych. Jednak kierowcy testowi powinni mieć znacznie więcej sesji treningowych. Praca w symulatorze powinna iść w parze z treningami żeby
  Czytaj całość
  kierowca mógł otrzymać bardziej miarodajne dane oraz lepiej ustawić bolid. Jeden z trzech treningów powinien przysługiwać kierowcy testowemu. Nie musi być w każdy weekend ale w połowie GP jak najbardziej. Co do kalandarza i obcinania kosztów to optymalną liczbą wyścigów byłoby 17-19 GP. Co więcej nie robić kalendarza w taki sposób żeby np z USA do Japonii a potem do Brazylii i Francji a potem znowu Chiny. Kolejno cykl azja, kawałek Europy, Ameryki, kolejna część Europy i kończymy na bliskim wschodzie.

  Komentarze (1)

  ×
  PRZEJDŹ NA WP.PL