Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Robert KubicaMateriały prasowe / ROKiT Williams Racing / Na zdjęciu: Robert Kubica

F1: rajdy tęsknią za Robertem Kubicą. "Przydałby się nam ktoś z taką charyzmą"

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Robert Kubica szuka okazji do startów w roku 2020, ale na pewno nie zobaczymy go w rajdach. Środowisko rajdowe nie zapomniało jednak o polskim kierowcy. - Przydałby nam się ktoś z takim nazwiskiem i charyzmą - mówi Francesco Toso.

Rajdy przerwały karierę Roberta Kubicy w F1, po tym jak przeżył on fatalny wypadek we Włoszech na początku 2011 roku. Równocześnie rywalizacja na rajdowych oesach stała się dla niego formą rehabilitacji po wydarzeniach z Ronde di Andora. Polak zdobył nawet tytuł mistrza świata WRC2 w roku 2013.

- Poznałem Kubicę przed kilkoma laty, gdy rywalizował w mniej znaczących rajdach we Włoszech. Muszę przyznać, że brakuje nam teraz takiego kierowcy - przyznał Francesco Toso z Eurosport Events, z którym spotkaliśmy się przy okazji Rajdu Węgier.

Czytaj także: Kubica ciągle sfrustrowany Williamsem

Włoch nie ukrywa, że śledził ostatnie losy Kubicy i jest mu przykro z powodu tego, jak potoczył się jego powrót do F1. - Słyszałem, że ma być rezerwowym kierowcą Haasa. Szkoda, że dla niego nie ma miejsca w stawce. Myślę, że zasłużył na to - dodał.

ZOBACZ WIDEO: F1. Robert Kubica o swoich początkach. "Musiałem podkładać poduszki na siedzenie żeby cokolwiek widzieć"

Toso zwrócił też uwagę na to, że Kubica bardzo często był poddawany niesłusznej krytyce po kolejnych występach w barwach Williamsa. - Otrzymywał gromy za to, że przegrywa z Russellem, ale Brytyjczyk to bardzo dobry kierowca. Myślę, że kolejne lata to pokażą i wtedy zmieni się pogląd na to, co prezentował Kubica w Williamsie w roku 2019 - stwierdził.

- Jestem Brytyjczykiem, ale potrafię przyznać, że Williams nie pomógł Kubicy. To była taka piękna historia z powrotem do F1, a została tak bardzo zepsuta - ocenił Richard Rodgers, rzecznik prasowy rajdowych mistrzostw Europy (ERC).

- Prawda jest taka, że w tej chwili tak naprawdę nie wiemy, na co stać Kubicę w F1, bo nie dostał właściwego samochodu - dodał Rodgers.

Jedno jest pewne. W roku 2020 Kubicy nie zobaczymy na rajdowych trasach, choć środowisko ewidentnie za nim tęskni. Polak wykluczył taką możliwość podczas jednego ze spotkań sponsorskich w październiku. Podkreślał wtedy, że wrócił do naturalnego środowiska, w którym się wychował, mając na myśli tory wyścigowe.

Czytaj także: Rosjanie wykiwali Williamsa

- Gdybym miał zmieniać kategorię, to wybrałbym rajdy płaskie, a nie np. Dakar - dodawał Kubica, który rok 2020 zamierza jednak spędzić na torach wyścigowych Łączenie rajdów z pracą dla jednej z ekip F1 nie miałoby bowiem większego sensu ze względu na różnice pomiędzy dyscyplinami i kolizję terminów w kalendarzach WRC i F1.

Czy Robert Kubica pomógłby w zwiększeniu popularności rajdów?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (2):

 • indominus Zgłoś
  Rajdy tęsknią za Kubicą? :) Naczelne hasło: "Dzwonnik". Ciekawe czy znalazłby się pilot. Musiałby to być człowiek o nietuzinkowej odwadze. W zasadzie nadaje się tu kapitan
  Czytaj całość
  Wrona, który posadził samolot na lotnisku bez wysuniętego podwozia. Facet, który zaglądał śmierci w oczy i nie zrobiła ona na nim większego wrażenia. Ale czy on zgodzi się pojechać z Robertem?
  • Rower Kibica Zgłoś
   cyt. ,,Jestem Brytyjczykiem, ale potrafię przyznać, że Williams nie pomógł Kubicy", a ja jestem Polakiem i też potrafię przyznać, że Kubica nie pomógł Williamsowi. Tak się
   Czytaj całość
   pięknie składa, że każdy kij ma dwa końce. A ten ma nawet trzy!

   Komentarze (2)

   PRZEJDŹ NA WP.PL