Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Guy Martin i ciągnik firmy JCBMateriały prasowe / JCB / Na zdjęciu: Guy Martin i ciągnik firmy JCB

F1: Williams pomógł w ustanowieniu nowego rekordu. Stworzył najszybszy traktor na świecie

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Williams słabo radzi sobie w F1, ale odnosi sukcesy w innych dziedzinach. Brytyjczycy w środę z dumą pochwalili się tym, że pomogli w stworzeniu najszybszego traktora na świecie. Rozpędził się on do prawie 250 km/h.

Już w czerwcu Williams chwalił się, że przy współpracy z JCB opracował najszybszy traktor świata (czytaj więcej o tym TUTAJ). Wtedy maszyna prowadzona przez Guya Martina rozpędziła się do prawie 167 km/h i ustanowiła nowy rekord świata pod tym względem. Na tym jednak nie koniec.

Williams kontynuował bowiem prace nad traktorem, a projektowi przyglądali się reporterzy stacji Channel 4. To właśnie ona opublikowała materiał z bicia kolejnego rekordu. Martin na lotnisku Elvington w Yorkshire rozpędził ciągnik do prędkości 247 km/h i poprawił czerwcowe osiągnięcie.

Czytaj także: Russell nawet nie myślał o punktach w Brazylii

Inżynierowie z Grove mieli spory wkład w pobicie rekordu przez Martina, bo pojazd firmy JCB został wyposażony w specjalne elementy aerodynamiczne, które opracowano w fabryce zespołu F1. Williams opracował aż 65 indywidualnych części, które zastosowano w modelu Fastrac firmy JCB. Dzięki temu udało się zmniejszyć opór aerodynamiczny aż o 25 proc.

ZOBACZ WIDEO: Orlen z Robertem Kubicą także poza Williamsem. "Mamy plany. Będziemy dalej w F1"

Zmiany objęły m.in. podłogę, która otrzymała płaską powierzchnię, co zapewniło lepszy przepływ powietrza. Do tego usunięto lusterka, a tył kabiny został odpowiednio zmodyfikowany i poprawiony pod względem aerodynamicznym.

- To wymagający i fascynujący projekt, który pokazuje wpływ optymalizacji aerodynamicznej na prędkość pojazdów. Zastosowaliśmy technologię CFD znaną z F1. Wykorzystaliśmy naszą wiedzę techniczną ze świata wyścigów i przenieśliśmy ją do świata traktorów. Jesteśmy dumni, że mieliśmy tak znaczącą rolę w tym projekcie - przekazał w informacji prasowej Ian Turner z Williamsa.

Czytaj także: Kubica wybrał opony na GP Abu Zabi

Chociaż pomoc w stworzeniu najszybszego ciągnika świata zapewni Williamsowi uwagę w mediach, to kibice mogą mieć poważne wątpliwości, czy firma znajdująca się w kryzysie i zamykająca stawkę F1 powinna się angażować w takie projekty.

Czy Williams powinien angażować się w takie projekty poza F1?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (4):

Wszystkie komentarze (4)

Komentarze (4)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL